Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лукойл": В анализа за ощетения бюджет има грешки, недопустими за VІ клас

Поиска извинение от лабораторията на Иван Костов до края на юни, ако не, ще я съди

25 коментара
"Лукойл": В анализа за ощетения бюджет има грешки, недопустими за VІ клас

Нефтената компания "Лукойл България" обяви за погрешни изводите на Лабораторията за управление на риска към Нов български университет, ръководена от бившия премиер Иван Костов, че рафинерията е нанесла щети за над милиард лева на държавния бюджет чрез манипулация на цената на суровия петрол, преработван в Бургас,като се е калкулирала по-високата на сорт "Брент" вместо на използвания от "Нефтохим" сорт "Уралс".

Дружеството на руския гигант "Лукойл", контролиран от Кремъл, даде срок до края на юни на лабораторията на Костов да поднесе публичните си извинения за "неоснователните си "съмнения”, целящи да заблудят общественото мнение". "Ако това не се случи, международният юридически екип на Нефтена компания "Лукойл" е в готовност да предприеме съответните възможни действия за защита на доброто име на компанията от публични клевети", се допълва в изявлението на българското дружество.

Подобно намерение "Лукойл" обяви още в края на май. Анализът на Лабораторията за управление на риска стана повод за предприемане на ревизия на Агенция "Митници" в рафинерията, като очакванията са проверка да започне и Националната агенция по приходите.

Сега компанията посочва, че в методиката, използвана от лабораторията на Костов, има грешки, недопустими дори за шестокласник, тъй като обемът на използвания в "Нефтохим" петрол "Уралс" неправилно е приравняван към плътността на водата.

Освен това, според петролната компания, неправилно официалните данни от Агенция "Митници” за количеството внесен в страната суров петрол, изчислено в тонове, и размера на събрания ДДС за период от 9 години, са разделени само на "Нефтохим" при положение, че по данни на Агенция "Митници" в страната работят още три рафинерии.

"Лукойл" оспорва адекватността на използвания коефициент за количество барели в 1 тон.

"Единицата мярка барел е наименование на различни единици за измерване на обем. За нефт и нефтопродукти се използва единицата американски нефтен барел (bbl), който е равен на 158,987 литра или приблизително 159 литра. От своя страна, литърът също е единица мярка за обем – това е обемът, заеман от 1 килограм чиста вода без соли и примеси, който е ≈ 1 кубически дециметър (dm3)", обяснява компанията

Та посочва, че от материала, изучаван в VІ клас по предмета "Човекът и природата”, се знае, че отношението на масата на дадено вещество към единица обем на веществото се нарича плътност, и преобразуването на тонове от дадено вещество в обемни единици става по формула, че обемът е равен на масата, разделена на плътността.

"Тъй като, както се изучава в гимназиалния курс, нефтът представлява смес от газообразни, течни и твърди въглеводороди, неговата плътност варира според сорта и качеството му. Съответно, 1 литър нефт сорт "Брент", 1 литър нефт сорт "Уралс" и 1 литър чиста вода без соли и примеси имат различна маса и относително тегло. Докато 1 тон чиста вода действително съдържа 6.289 барела (1000/159), то за 1 тон суров нефт сорт "Брент" е прието, че съдържа около 7.57 барела, а 1 тон суров нефт сорт "Уралс" – около 7.33 барела (справка – Наръчник по журналистика на Агенция Ройтерс, статия Oil Barrels). За да сме по-точни, според плътността си, сортът "Уралс" варира между 7.20 и 7.35 барела, като най-често прилаганата стойност е 7.26", пише в съобщението на "Лукойл".

То допълва, че всяка отделна доставка на суров петрол се заплаща на конкретна цена по конкретен валутен курс за съответния ден, а не според средногодишните им стойности. "В някои от изследваните години тези стойности са отбелязвали отклонения над 100% и дори над 200% в рамките на годината. Но за целите на анализа приемаме, че изкривяването е в рамките на статистическата грешка (въпреки че никъде в доклада не се допуска възможност за съществуване на такава)", допълват от компанията.

"Ако разгледаме таблицата с резултатите, на базата на които се твърди, че „ЛУКОЙЛ е завишавал своите производствени разходи...с натрупване за анализирания период 6,871 милиарда лева” , ще видим, че подобно твърдение би имало основание, ако ставаше дума не за нефт, а за вода. Когато обаче заменим действителното съдържание барели в тон в използваните формули, таблицата, предизвикала "основателните съмнения”, показва, че разходите за закупуване на нефт през разглежданите 9 години, са не с 6,8 милиарда лева повече, а с над 1 милиард лева по-малко от евентуалните разходи за нефт по средногодишни борсови цени", пише в съобщението .

В него се посочва още, че "ако допуснем, че анализът на дейността на "Лукойл" е бил извършен от изследователи без завършено средно или поне основно образование, бихме могли да приемем, че приравняването на нефта с водата е плод на неволна грешка и никой от екипа не е могъл да забележи това".

"След всичко изложено, основният въпрос, който остава без отговор, е защо информационната атака срещу "Лукойл", предприета с негласното сътрудничество на Агенция "Митници” (за която сме убедени, че нейните специалисти разполагат както с верните данни за плътността на нефта, така и с всички точни данни за количества и внесени данъци), се случва точно в момент, в който обществото си задава ред въпроси около КТБ, а Българската петролна и газова асоциация прави огромни усилия да сложи ред на пазара на горива", завършва изявлението на "Лукойл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #25

    До коментар №13: Тиквата е близък приятел на Валентин Златев, а освен това негова фирма охранява пристанище Росенец! Така че недей да се чудиш, че се прави на ощипан!

  2. След като в лабораторията за управление на риска към Нов български университет шестокласници правят грешни анализи, защо международният юридически екип на Нефтена компания "Лукойл" е в готовност да предприеме съответните възможни действия за защита на "доброто име" на компанията от "публични клевети". Отговора е елементарен ;-) Всеки шестокласник знае че руският гигант "Лукойл", контролиран от Кремъл, е нагла разбойническа организация.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #23
  4. Entdecken
    #22
  5. Коментарът е изтрит в 14:38 на 9 юни 2015 от автора.
    #21
  6. strobo
    #20
  7. strobo
    #19
  8. strobo
    #18

    Лостовите лаборанти толкова могат, плътността на нефта им е голям проблем.....

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #17
  10. като на другарите от "Лукойл" не им харесва информационната атака да си грабват мазута и чупката в Сибир. Ама пустата делавера явно не е за пренебрегаване...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.