Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лукойл" в хор с Румен Радев за възкресяване на "Бургас-Александруполис"

10 коментара
"Лукойл" в хор с Румен Радев за възкресяване на "Бургас-Александруполис"

Симбиозата между руската петролна компания "Лукойл" и президента Румен Радев продължава и бургаската рафинерия "Нефтохим" застана зад лансираната от държавния глава преди две седмици идея за възраждане на проекта за строеж на петролопровод Бургас-Александруполис.

Той бе планиран от Кремъл за доставки на руски петрол през България до Гърция, София се отказа от него през 2011 г., денонсирането на подписаното между България, Русия и Гърция през 2007 г. споразумение за строежа на тръбата стана през март 2013 г,, но Москва и Атина отказаха да закрият регистрираната в Амстердам "Транс Болкан Пайплайн Б. В.", в която 51 на сто държаха три държавни руски петролни компании – Роснефт", "Транснефт" и "Газпромнефт". След като ги даде на съд, София оттегли иска си през 2016 г. с аргумента дружеството да се използва за бъдещи съвместни проекти между България и Гърция, свързани с диверсификацията в енергетиката.

В края на ноември 2022 г. Румен Радев обяви по време на конференция "Черно море: По-Близкия Изток", че трябва да се мисли за възобновяване на връзката Бургас-Александруполис, но сменяйки посоката. "Защото ако тя бе замислена за руски нефт, сега трябва да мислим обратното, тъй като танкерите, с които работи "Нефтохим", няма да ги има, а ще трябва да чакаме 30 дни големите танкери и да плащаме високи такси, ако идват през Средиземно море", каза тогава президентът.

Във вторник по време на обществен съвет за партньорство на "Лукойл Нефтохим Бургас", в който участват областният управител на Бургас, кметовете на общините Бургас и Камено и общественици, от "Лукойл Нефтохим" коментират възможността за доставка на нефт от Александруполис към Бургас като подходящ вариант. Реализацията му от държавата или от държавно-частно партньорство е решение, което би допринесло за подобряване на логистиката чрез избягване на проблемните проливи, отчитат от компанията, цитирани от БТА във вторник. "Лукойл" смята това като начин за замяна на руския петрол, който в момента вняса с танкери през пристанище Росенец, но това ще може да продължи до декември 2024 г., когато свършва даденото от Брюксел изключение от забраната на внос на нефт от Русия.

Свързването на Егейско с Черно море с нефтопровод в съчетание с изграждането на достатъчно голяма резервоарна база ще спомогне за диверсификация на доставките на нефт за черноморските страни и допълнителна енергийна независимост. Този проект може да се превърне в нефтен хъб "Черно море", който ще повиши ролята на България в енергийната сигурност на региона, считат от "Лукойл Нефтохим Бургас" АД. Оттам отбелязват, че резервоарният парк може да е с капацитет от поне 1 млн. тона за смесване на различни сортове нефт в микс с постоянно качество и осигуряване на необходимите "буферни" запаси в случай на забавяне на доставките.

Повече подробности за трансформацията на рафинерията за работа само с друг сорт петрол обаче не са посочени.

Дружеството отчете междувременно, че от началото на годината е преработило над 7 млн. тона нефтена суровина. Произведени са 1.7 млн. тона високооктанов автомобилен бензин, 3.1 млн. тона дизелово гориво и 1.8 млн. тона други горива, специални продукти и полимери. За сравнение през миналата година, заради пандемията, преработката на нефтени суровини е била 4.2 млн. тона, посочи Илшат Шарафутдинов, председател на УС на рафинерията.

43 на сто от произведената продукция е за вътрешния пазар, останалото е износ. За българския пазар се произвеждат и котелно гориво, реактивно авиационно гориво, корабно гориво, суровина за нефтохимическата промишленост, пропилен, полипропилен и сяра.

От дружеството отчитат завършване на реконструкцията на инсталация "Каталитичен крекинг" с бюджет от 61.2 млн. щатски долара и тя може да работи в два режима: за производство на бензин и за производство на пропилен. Модернизира се и пристанищният терминал "Росенец", за което разчетените инвестиции 2019 до 2026 г. са 130 млн. щатски долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sloth
    #10

    Тоя "патриотичен" петролопровод до единствена рафинерия ще се строи минимум пет години, т.е. ще бъде завършен дълго след като войната в Украйна приключи - с поражение за руснаците. Очевидно скритият смисъл е да построим с наши пари безсмислена за нас тръба, която после да се ползва в обратна посока, т.е. не в наш интерес. Това е по-долна работа от "балканския" газопровод на борисов, защото освен че води до повишаване на локалната цена на петрола, понеже руснаците по-лесно ще могат да го предлагат другаде, води и до замърсяване на черноморието пропорционално на транзитираните обеми.

  2. бай Сандю
    #9

    А знаят ли лукойлските лобисти и останалите рускопоклонници, че тази тръба би довела до край на туризма по южното крайбрежиe. И в момента по плажовете, отстоящи на десетки километри от пританището на Лукойл, плажуващите се прибират оплескани с мазут и нефт. Тази тръба ще се пълни чрез преточване от танкери и можете да си представите какви разливи ще стават по време на морска буря. Заради това безумие преди доста години имаше референдум и всички крайбрежни общини гласуваха с НЕ заради предизвестения край на риболова и туризма.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  4. Milenca
    #7

    И защо данъкоплатците трябва да строим петролопровод за частна фирма, която и данъци не плаща? Не говорим за малки данъци, а за нулеви!

  5. Гьорче Петров Н
    #6
    Отговор на коментар #1

    Българските потребители са ОК с това да ги доят "братушките", това се казва Благодарност и Лоялност, щом е за руснаците може, а каква патардия щеше да се вдигне ако ставаше въпрос за Западна Компания, особено Американска или Британска, или това няма как да стане, защото Англосаксонски Инвеститори подобно на русия не се толерират и допускат в България. Ганя си Обича Ярема, щом е руски.

  6. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #5
  7. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #4
  8. The Rock
    #3

    ЕТО КАК ЛУКОЙЛ И РУСИЯ С ПОМОЩА НА ГЕРБ-ДПС-БСП-ИТН ОБИРАТ ПРОСТИЯ БЪЛГАРИН
    Графиката показва очевАдното: след началото на войната Лукойл започва да реализира значителни печалби от продажбите си на българския пазар (и не само). Най-ясното доказателство е динамиката на цените на руския суров петрол „Уралс“ и цените на горивата у нас.

    От началото на 2021 г. до първата седмица на декември 2022 г. руският суров петрол поскъпва от 45 евро до 51 евро на барел - или около 12%. В същото време, безоловният

  9. asash amim
    #2

    От декември 2022 г.влезе в сила директивата на ЕС и САЩ за борба с изпирането на пари (5). Биткойните и други монети, компрометирани от престъпници, могат да влязат в крипто портфейлите на потребителите. В този случай всички активи в портфейла са в черен списък и ще бъдат блокирани. Проверете портфейла си безплатно и без регистрация спешно: https://tiny.one/wn8ztkec

  10. The Rock
    #1

    Корупцията достигна и българския президент: Графика показва как Лукойл трупа стотици милиони на месец на гърба на българските потребители Икономистът Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика публикува във фейсбук изключително любопитна графика, която показва как руската петролна компания Лукойл трупа свръхпечалби от над 100 милиона долара на месец на гърба на българските потребители. https://offnews.bg/ikonomika/grafika-pokazva-kak-lukojl-trupa-stotitci-milioni-na-mesetc-na-garba-n-791516.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.