Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Лукойл" заплаши със съд лабораторията на Костов

Обяви за "интерпретации" констатациите, че "Нефтохим" ощетява бюджета и потребителите

21 коментара
"Лукойл" заплаши със съд лабораторията на Костов

"Лукойл България" заплаши със съд, включително извън страната, Лабораторията за управление на риска към НБУ, ръководена от бившия премиер и лидер на ДСБ Иван Костов, заради доклада ѝ, че бургаската рафинерия е ощетила с над 1 млрд. лв. българския бюджет, излишно е надула цените на горивата за потребителите и е облагодетелствала руския си собственик.

Това е ставало чрез включване в производствените разходи цената на суровия петрол сорт "Брент", вместо тази на внасяния за преработка в "Нефтохим" сорт "Уралс", който е по-евтин, се посочва в публикувания във вторник документ. Ден по-късно от "Лукойл" обявиха, че той "изобилства от неверни сведения и интерпретации, които допълнително деформират истината". Петролната компания също така твърди, че купува суровината си на пазарни цени и че лабораторията и сбъркала котировките, с които се обвързват двата сорта нефт.

От "Лукойл" също така прилагат справка за доставната и борсова цена на нефта "Уралс" в периода края на август – края на декември 2014 г., включително по танкери, дати и количества.

Според козмпанията, цените, на които купува, са "нито по-високи, нито по-ниски от тези, по които друга рафинерия, намираща се на територията на Европейския съюз, заплаща за доставяния нефт тип "Уралс".

"В доклада цената на доставяния нефт "Уралс" за "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и вносът ѝ, който е направен на територията на България, се съпоставя с котировката Br dtd. Всъщност, ценовата формула на доставяния нефт Urals е обвързана с котировката Ur rcmb" посочват от дружеството.

То разяснява, че котировките Br dtd и Ur rcmb представляват публикации на международно признат и използван в търговията с нефт и нефтопродукти борсов бюлетин Platts. През последните няколко години Ur rcmb е с около 1 долар на барел по-евтин от Br dtd.

Ur rcmb включва стойността на суровия нефт и транпортните разходи от пристанище Новоросийск през Бургас. Ценовата формула на доставяния нефт на «ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас» включва отстъпка от котировката Ur rcmb, защото се редуцира стойността на транспорта от Бургас. 4Това още веднъж доказва, че рафинерията купува нефт по пазарни, а не по завишени цени", заявяват ат "Лукойл България".

Според предоставената да две години средната стойност на:ползвания петрол - котировката Br dtd и бали 86.737 долара, а на Ur rcmb = 85.789 долара на барел;

средно доставна цена на нефт Urals до пристанище Бургас, включително всички разходи = 85, 680 долара на барел.

"Разпространението на сведения, които не отговарят на истината и накърняват бизнес репутацията на компанията, е наказуемо в съда. "Лукойл Нефтохим Бургас" има намерение да защитава бизнес репутацията си с всички допустими законови средства, включително пред българския съд, а при необходимост – извън страната, заключава прессъобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #21

    Освен данъчно счетоводните измами , манипулирането на цената и финансирането на петата колона в България а да не говорим за многогодишното тровене на населението около Бургас с газова сяра и сяроводороди, които Лукоил безнаказано изпускаха нощно време в атмосферата, та небето пожълтяваше и отровиха стотици хиляди хора, те затвориха заводите за прекурсори, пластмаси, завода за полиакрилнитрилни влакна, завода за синтетичен каучук и завода за торове в Нефтохим - Там навремето работеха ако не се

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  3. Bлaдo
    #19

    Точно както руССия "заплашва" и "съди" България за Юж.пут(ин)ок... - доста показателно ;-)) - то не бяха закани, не беше вдигане на пушилка... Ама, както е казано и по-долу - хайде де, съдете - да ви видя как ще похарчите накраденото за адвокати :-))

  4. Entdecken
    #18

    Хитреците от Лукойл сами си щракнаха капана. Сега да ги видим какви ще ги вършат или направо ще прибегнат към "зелените" човечета в Росенец и ще го обявят за суверенна руска територия Истината е, че Борисов с нищоправенето си е не по-малко вреден за България от ДПС и БСП взети заедно. Колко години минаха от кампанията на Дянков за тези измерителни уреди, а мутрата само обикаля по мачове и седянки и се чекне по телевизиите, докато националният ни доход изтича към Кремъл между пръстите му.

  5. Коментарът е изтрит в 09:26 на 28 май 2015 от автора.
    #17
  6. Българофил
    #16

    Преди да започнат процеса, мужиките ще трябва да сложат абсолютно всички измервателни уреди в рафинерията! Освен това ще стане ясно кой се е заел с охраната на Росенец, може ли български контролен орган да припари до там!? Неотдавна от Брюксел ни казаха дословно:,,Преди да влезе в Шенген, България трябва да влезе в Росенец"! Което означава, че няма да допуснат до Шенген държава, която не може да контролира част от собствената си територия! Така че да започват процеса!

  7. борбътъ
    #15

    Нека да съдят. Така още повече ще се раздуха темата и още повече факти ще излязат наяве. Лукойл от години отчита че работи на "счетоводна загуба".

  8. Entdecken
    #14

    Имаше френски интерес, но те даваха по-малко, защото трябваше да инвестират повече. Все пак за такова голямо предприятие обикновено решението е политическо, така че - това е положението.

  9. Коментарът е изтрит в 22:05 на 27 май 2015 от автора.
    #13
  10. Точно така Entdecken, сега и ако кажете на кого точно трябваше да бъде продаден Нефтохима, при липсата на други кандидати, ще сме ви много благодарни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.