Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лятото дойде с пръстеновидно слънчево затъмнение (снимки)

1 коментар
Лятото дойде с пръстеновидно слънчево затъмнение (снимки)

Астрономическото лято за 2020 г. настъпи у нас в неделя в 00.43 часа и донесе най-дългия ден в годината, а светът бе впечатлен от небесното шоу на пръстеновидно слънчево затъмнение.


Шоуто в небето на Китай, сн. ЕПА/БГНЕС

В България то можеше да бъде наблюдавано между 8 и 9 часа, но затъмнението бе частично – покритието на слънчевия диск бе едва 10-12 на сто.

В Западна Африка, Арабския полуостров, Южна Азия, Южен Китай и в Тайван небесното явление можеше да се види в пълната си красота.

Астрономическото явление започна малко след изгрева в Централна Африка, преминавайки през Конго, Южен Судан, Северна Етиопия, преди да се насочи към Азия, за да приключи над Тихия океан, южно от о-в Гуам.


В Хонконг хората се събраха на улиците да гледат явлението, сн. ЕПА/БГНЕС

Луната блокира над 99 процента от слънчевата светлина по време на максимума, който беше в в 6.40 часа по Гринуич (9,40 българско време). Само от 2 процента от земната повърхност обаче явлението можеше да бъде видяно в тази пълнота.

Фотографите запечатаха уникални кадри от затъмнението, известно като "Огнен пръстен", тъй като Луната преминава между Земята и Слънцето, оставайки в един момент видим само тънък пръстен от светлина.


Огненият пръстен над Тайван, сн. ЕПА/БГНЕС

Едва 90 секунди продължава небесното шоу, които се случва веднъж или два пъти в годината, но повечето хора на планетата всъщност не могат да го видят в пълнота.

Частично затъмнението се наблюдаваше над Югоизточна Европа, Северна Австралия и части от Тихия и Индийския океан.


В Северна Македония също бе наблюдавано затъмнението, сн. ЕПА/БГНЕС

Предишното пръстеновидно слънчево затъмнение беше през декември миналата година. То се случва, когато Луната е най-отдалечена от Земята по своята орбита и следователно изглежда по-малка от наша гледна точка в небето спрямо диска на Слънцето.

Тази малка разлика във видимия размер е това, което отличава пръстеновидните затъмнения за разлика от пълните слънчеви затъмнения, когато по-близкото положение на Луната (със средния ѝ радиус от 1800 километра) изглежда със същия размер като нашата далеч по-голяма звезда, който има радиус около 696 000 километра.


Небесното шоу над Индия, сн. ЕПА/БГНЕС

Според астрономи наблюдаването на слънчево затъмнение е като да се премине от 500-ватова крушка към 30-ватова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Браво за снимките!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.