Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лявата коалиция на Цървенковски печели абсолютно мнозинство

0 коментара

Опозиционната коалиция "За Македония заедно" извоюва убедителна победа в парламентарните избори в Македония, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Според предварителните данни на Държавната избирателна комисия /ДИК/ от преброяване на около 60 процента от бюлетините лявата коалицията на Бранко Цървенковски печели 41 процента от гласовете срещу 24 процента за управляващата ВМРО-ДПМНЕ.

Бившите комунисти от Социалдемократическия съюз на Македония и техните съюзници предвиждат, че заедно ще получат абсолютно мнозинство от 61 депутатски мандата в 120 местния македонски парламент.

Управляващите от ВМРО-ДПМНЕ и техните съюзници от Либералната партия очакват 33 места.

На трето място с 16 мандата се нарежда Демократичният съюз за интеграция /ДСИ/ на бившия лидер на албанските бунтовници от АНО Али Ахмети. Наблюдателите в Скопие очакват, че дори и да запази абсолютното си мнозинство след пълното преброяване на гласовете, лявата коалация "За Македония заедно" ще покани представители на водещата албанска политическа партия за участие във властта.

На второ място със 7 места след партиите от албанския блок се нарежда Демократичната партия на албанците на Арбен Джафери- част от сегашнато управление, на трето - Партията за демократичен просперитет с 2 места, а Албанската народнодемократична пратия е четвърта с 1 място.

Окончателните резултати се очакват вечерта на 18 септември.

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ и министър-председател Любчо Георгиевски призна поражението си и честити на победителите. Говорителят на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Гьорчев обаче отправи остро предупреждение към СДСМ да не прави коалиция с, по думите му, престъпника Али Ахмети. Това би излязло извън всякакви морални граници, извън всякакви законови рамки, защото срещу Ахмети се води наказателна процедура, посочи говорителят.

Според коментар на Ройтерс въпросът за коалиция с партията на Али Ахмети остава деликатен. По този повод агенцията напомня, че АНО беше наречена от генералния секретар на НАТО Робъртсън "шепа главорези". От друга страна Ахмети се смята от много албанци за герой заради борбата му за правата на албанското малцинство, което е около една трета от населението на Македония.

Местни анализатори смятат, че загубата на премиера Любчо Георгиевски и неговия екип е по-скоро свързано с многобройните свидетелства за корупция и лошо икономическо управление, а не с твърдата националистическа позиция на правителството в кризата през 2001г, която разгневи Запада.

По неофициални данни от регистрираните близо 1,7 милиона избиратели са гласували около 70 процента.

На изборити вчера за 120-те места в парламента се състезаваха 3060 кандидати от 30 политически партии, седем коалиции и пет граждански сдружения. За първи път изборите в Македония се произвеждат по пропорционалната система, в един кръг. Премахната е изборната бариера за влизане в парламента.

Получените гласове се разпределят по специална формула, според която за избирането на депутат са необходими от седем до 11 хиляди гласове.

Гласуването започна в 7 ч. сутринта и приключи в 19 ч. /местно време/.

На изборите беше регистриран само един сериозен инцидент - в с. Лешок, където беше прекратено гласуването, след като група въоръжени мъже нахлули в избирателна секция, стреляли и на излизане откраднали урната и избягали. По това време наблюдателите от ОССЕ са били в околните села. Инцидентът е станал около 15 часа.

Съобщава се и за още един инцидент в Маврово, където собственикът на заведението, в което трябвало да се гласува, се отказал сутринта от намерението си. Но избирателната комисия намерила друго решение и гласуването продължило.

Има и още няколко дребни инцидента, които не са съществени.

НАТО и ОССЕ оцениха, че изборите като цяло са преминали демократично.
Вчерашните парламентарни избори в Македия затварят цикъла за политическо регулиране на ситуацията в страната след въоръжените сблъсъци между етническите албански бунтовници от АНО и македонските сили за сигурност през лятото на 2001 г.

Началото на мирния процес беше дадено с подписването на т.н. "Охридско споразумение" през август миналата година, което осигури широки малцинственни права на албанското население на Република Македония.

Благодарение на силния международен натиск повечето предвидени в споразумението конституционни и законодателни промени вече са приети от приключилия мандата си македонски парламент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.