Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия твърдо решена да придвижи Скопие към ЕС

България: Помирение със Скопие без решаване на отворените въпроси няма да имa

41 коментара
Хайко Маас

Берлин е твърдо решен до края на годината да направи следващата стъпка от разширяването на Европейския съюз, каза германският първи дипломат  Хайко Маас в понеделник.

"Интересите на България по отношение на Република Северна Македония трябва да бъдат защитени, за да продължи процесът по евроинтеграция и Европейския съвет не може да решава двустранни въпроси", допълни той.

Маас и външните министри на България и Северна Македония – Екатерина Захариева и Буяр Османи, участваха във видеоконференция след приключването на срещата на страните-участници в Берлинския процес, който има за цел да подпомогне присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС.

"Европейският съюз има 27 страни членки и една от тях е България. Ето защо интересите на България трябва да бъдат защитени. За да получи една преговорна рамка одобрение, е нужен гласът на всички държави-членки. Няма как Европейският съвет да решава двустранни въпроси", каза Маас.

България обаче отказва да одобри преговорната рамка на Република Северна Македония, която ще се разглежда на заседанието на Съвета "Общи въпроси" на 17 ноември, тъй като българските изисквания към Скопие не са отразени в нея. И тримата министри обаче дадоха сигнали, че преговорите ще продължат в търсене на изход от задънената улица. 

Германия е ротационен председател на ЕС до края на годината и придвижването на процеса по разширяването на ЕС е основен приоритет за нея. Скопие обаче напрактика блокира преговорите с България и отказва да се съобрази с изискванията ѝ. От друга страна, и членките на ЕС не приемат резервите на София да влязат в преговорната рамка. 

Външната министърка Екатерина Захариева обаче потвърди, че София няма да ревизира позицията си и ще спре Скопие по пътя му към Европейския съюз, ако не бъдат решени отворените въпроси. 

По думите ѝ управляващите в двете страни имат дълг не само към бъдещите поколения, но и към настоящото. 

Няма да бъде възможно помирението, ако не бъдат решени отворените въпроси, каза тя. 

Захариева коментира, че в Договора за добросъседство от 2017 има всички гаранции, за да се решат отворените въпроси, но Скопие не го изпълнява. 

През последните месеци в югозападната ни съседка има над 10 000 негативни публикации с използван език на омразата към България.

Историците да се занимават с историята 

Македонският външен министър Буяр Османи от своя страна каза, че спорните исторически въпроси трябва да бъдат решени от историците. 

Съгласно договора бе формирана обща историческата комисия, но тя не заседава близо година, тъй като македонските представители в нея искаха да се изчака формирането на правителство в Скопие. 

"Трябва да се придържаме към рамката и инструментите на договора с Република България. Вярваме, че преговорният процес не е само бюрокрация. Нашият фокус е да продължим да зачитаме договора и неговите инструменти", каза македонският външен министър.

Берлин: Трябва да се намери решение 

Германският външен министър Хайко Маас посочи, че България и СР Македония трябва да изгладят своите противоречия или процесът на разширяване няма да може да продължи напред.

"Ако държава-членка има проблеми с държава-кандидат за членство като Северна Македония или Албания, тя трябва да пристъпи към изглаждане на тези отношения", посочи той. 

"Ние разговаряме с България за съществуващия проблем. България и РС Македония трябва да изгладят съществуващите противоречия. В противен случай процесът на присъединяване и разширяване няма да може да продължи напред", допълни Маас. 

Германското ротационно председателство на ЕС си постави за цел да придвижи напред процеса за разширяването на съюза. 

Блокирането на Скопие поставя България в международна изолация

"Аз съм скептичен към самата идея за блокиране на преговорите на Северна Македония с ЕС, защото това работи изцяло в полза на македонизма и генерира много сериозни антибългарски настроения в нашата съседка и поставя България в международна изолация - в рамките на Европейския съюз и в региона, компрометирайки собствения ни приоритет по време на председателството на Съвета на ЕС за присъединяването на Западните Балкани", коментира  Любомир Кючуков, дипломат и директор на Института за икономика и международни отношения.

"Боя се, че ситуацията е блокирана - както по отношение на кандидатурата на Република Северна Македония (РСМ), а за съжаление и на Албания, така и от гледна точка на двустранните отношения, което е негативен елемент", коментира бившият зам.-външен министър пред БНР.

По думите на дипломата в двустранните отношения няма разбирателство, защото те са функция на политическото говорене.

"В момента диалогът и на дипломатическо ниво е изключително затруднен", каза той.

Кючуков обясни, че договорите на Северна Македония с Гърция и с България са коренно различни.

"Гърция се опитва да докаже, че между нея и РСМ няма нищо общо, а ние се опитваме да докажем, че всичко ни е общо, затова при нас това е въпрос на процес, защото става дума за съзнанието на хората".

Проблемите на Гърция приключват с подписването на договора с РСМ, а решаването на проблемите между България и Северна Македония започват с подписването на договора.

"Това е договор, който дава основата, защото без него България нямаше да има дори никаква възможност да постави въпроса в ЕС", смята той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #41

    Моля, не говорете глупости КАТО МАКЕДОНСКИ ИСТОРИЧАРИ!

  2. fantom
    #40
    Отговор на коментар #8

    Тия опорки отдавна устаряха. Ако на Путин му е добре, когато сме скарани с РСМ, значи по-добре няма да му стане. Ако обаче се сдобрим, а то става при съгласието на двете страни, Путин ще пикае газ.

  3. fantom
    #39
    Отговор на коментар #32

    Не можах да влеза в учебника по история по страници. Би ли помогнал. Всъщност, достатъчно е, че одобрен още през 2005 г. "Со решение на Министерот за образование и наука на Република Македонија бр. 10-1759/1 од 18.08.2005 се одобрува употребата на овој учебник". Такъв текст под всички учебници за 2020-21 г.

  4. fantom
    #38
    Отговор на коментар #31

    Аз го разбирам като Се Ре Македония, с ударение върху второто е! А това е всичко, което Заев прави/произвежда.

  5. SILENCE
    #37

    Нямам време да чета коментарите, но именно сталинистите поддържат, че макетата са донесени от щъркела. Напълно отвратително, но юръпците не щат да вдянат, защото историята я пишели ... победителите. Ами, като вярвате във фейк история, ще се тресете от още повече конфликти. А и не боко е измислил темата на председателството ни. Пък и кой каквото прави, на себе си го прави. Ако искат разпад, нека оставят макетата да бълват тъпости, а тоА кютук, пардон, кючуков, да им приглася. ПФУУУ

  6. Entdecken
    #36

    Точно така - Заев иска лична среща с Борисов. Интересно какво ще му предложи - част от Охридското езеро или некоя скопска маала с право на строеж ли пък напълването на още нЕколко чекмеджета?! Веднага ще се разбере по гузния поглед с тънка усминчица на първосигналаната мутра...

  7. eagle_eye
    #35

    Белин си няма представа какъв троянски кон е турила Меркел на усилен зоб...

  8. Силвана Влахлийска
    #34

    В никакъв случай не може да се отстъпва на Македония, няма македонски език , има диалект на българския език. Св. Климент Охридски не е македонски светец, както и цар Самуил не е "първио и последнио македонски цар". Ако някой трябва да бъде изтикан в международна изолация, то това е Македония. Австрия не е обявила немския за австрийски език, така и Македония няма да обяви диалекта на български език за македонски език.

  9. Entdecken
    #33

    Трябва да се внимава много с поведението на Борисов особено след като Заев е изразил желание вместо да ползва видеоконхеренция да присъства днес лично в София. Има много примери как българските управници продават България. През ПСВ Фердинанд САКСКОБУРГГОТСКИ бави преговорите в Лондон защото иска да придобие за себе си островите Самос Самотраки Тасос. През това време гърците вземат Света Гора която до ден днешен се води гръцка територия. Защо на тези преговори управниците не са поискали нашите два манастира?! Питайте наследника му - мадридския крадец Симеон!

  10. az1000
    #32
    Отговор на коментар #29

    Провери сам и тогава говори.e-ucebnici.mon.gov.mkВземи учебник по история за 7-ми клас. Отвори на 26та страница и чети дали не сме монголи. После 37ма страница дали Кирил и Методий не са македонци. След това дали цар Самуил е македонец на 45та страница.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.