Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

М-Тел финансира разяснения за ГМО-опасностите

5 коментара

Изпълнението на пет проекта, финансирани с близо 83 хил. лв. по инициативата ЕКО Грант 2009 на “Мобилтел“, отчете компанията във вторник. Планираната обща сума бе 100 хил. лв., като разликата ще бъде връчена на проекта с най-добро изпълнение, допълниха от мобилния оператор.

Варненският обществен център за околна среда и устойчиво развитие спечели 15 хил. лв. за кампания за здравните и екологичните последици от освобождаването на генетично-модифицираните организми (ГМО) в околната среда. Темата доби особена популярност в последните седмици покрай промените в закона, свалящи пълната забрана върху полеви опити с ГМО. Кампанията на не правителствената организация е провокирана от нейно изследване, доказало, че въпреки рестрикциите, в България без разрешение се отглежда генно-модифицирана царевица. Организирани са шест информационни срещи във Варна, Шумен, Силистра, Добрич, Търговище и Разград, по време на които бяха представени резултатите от изследването, както и опитът на американски и канадски фермери, отглеждали ГМО земеделски култури.

Българското дружество за защита на птиците получи 17 956 лв. за опазването на египетския лешояд и тръноопашатата потапница. Две природозащитни бригади – в Източни Родопи и в резервата “Атанасовско езеро” обучиха над 100 доброволеца за опазване на водолюбивите и грабливите птици и са извършени редица конкретни природозащитни дейности.

На Сдружение “Байкария" са предоставени 16 320 лв. за инфокампания за опазване на природната среда чрез устойчиво ползване на защитените територии и потребление на органични продукти.

Спасителният център за диви животни и сдружение “Зелени Балкани" бяха финансирани с 19 388 лв. за завръщане на изчезнали видове птици. В рамките на проекта белошипата ветрушка е отново е в България, след като е била заличена от територията на нашата страна преди повече от половин век. Две двойки птици от този изключително рядък вид вече са в Спасителния център от средата на юли 2009.

Сдружение “Бъдеще за нашия роден край", Белоградчик, е провело изследване за сухоземната костенурка, струващо 14 300 лева. Проведени са 80 дни теренни наблюдения, в резултат на което са преброени и маркирани 32 костенурки,30 ученика и 15 роми са обучени да опазват вида и за рисковете при консумацията на специфичното месо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. me
    #6

    Браво на МТЕЛ! Не на ГМО!

  2. hidko
    #5

    30 ученика и 15 роми...що за глупост???!?!?!

  3. репичка
    #4

    на емтел никакво гмо. гмо за барозу и герб и атака

  4. thw
    #2

    abe tia mnogo blagorodni!po delata .,, po delata samo po delata P.S. dela, dela i samo dela !!tova mai veche ni e poznato

  5. Овенинът-коч
    #1

    Всеки културен човек трябва да гледа този документален филм, правен от френски и канадски разследващи журналисти, и сам да си състави мнение дали може да се вярва на убийците от Монсанто и техните ГМО-боклуци!http://video.google.com/videoplay?docid=6262083407501596844#

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.