Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

М-Тел прогнозира поевтиняване на разговорите с 23-25%

13 коментара
М-Тел прогнозира поевтиняване на разговорите с 23-25%

Цените на разговорите през 2010 година ще паднат средно с 23-25 процента, прогнозира пред журналисти Никола Кичев, директор "Взаимоотношения с оператори и регулации" в Мобилтел.

През последните три години (2006-2009 г.) средногодишният темп на намаление на цените за изходящи разговори, включително и месечната такса, възлиза на 23.5 на сто, допълни той.

По думите му това е защото българският мобилен сектор е сред най-конкурентните в Европа, както сочи индексът на Херфиндал-Хиршман (HHI). В България HHI е на ниво от 0.3906, което е по-ниско от средноевропейското 0.3990. За неконкурентен пазар се смята този със стойност над 0.5. За сравнение, HHI за фиксирания пазар на телефони услуги в България е над 0.9000, а индексът за пълен монопол е 1.

Ефективната конкуренция позволява на българските потребители на мобилни услуги да заплащат за национални разговори втората най-ниска цена в ЕС - 6 евроцента на минута спрямо 14 евроцента на минута средна цена за Европа, посочи Кичев.

Според последния доклад на ЕК за състоянието на европейския пазар на електронни комуникации България е страната с най-нисък среден разход на потребител на мобилни услуги. Въпреки това, българските мобилни оператори поддържат висок темп на инвестициите, благодарение на силната конкуренция.

Годишните инвестиции в телеком сектора в България са над 500 млн. евро или близо 2 на сто от БВП, при по-малко от 0.5 процента средноевропейско ниво. Приблизително 70 на сто от тях (350 млн. евро) е делът на мобилните оператори. Тази индустрия генерира около 6 на сто от БВП в страната срещу средно 2.9 на сто в Европа.

В България делът на инвестициите във фиксирани оператори е 15-16 на сто по-нисък от този на мобилните оператори в страната. Също с толкова е по-нисък и от дела на инвестициите във фиксирани оператори в ЕС. Цената на провалената либерализация на фиксирания сектор струва на България поне 85 млн. евро (стойността на тези 16 на сто по-малка инвестиция във фиксирани оператори).

Кичев добави че само 30 - 40 процента от притежателите на SIM-карти за предплатените услуги на мобилните оператори ще успеят да ги регистрират на свое име до края на годината, каквото е изискването на закона.

От първи януари 2010 г. през тези карти няма да се осъществяват изходящи повиквания, освен на спешните телефони, а от края на януари връзката с тях ще бъде прекъсната напълно. Срокът за регистрация на SIM-картите у нас е крайно недостатъчен - само три месеца, каза Кичев. Той уточни, че в Гърция този срок е бил една година, а в Испания - две години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. М-тел
    #15

    най-добре колко точно крадат, ако е 300%1 що да не поевтинеят с 25-30л Я бат Краси Стойчев да каже, и той знае...

  2. Фалш
    #14

    Ще паднат на 31.12.2010 с по 0,1 - 0,2 стотинки най-много. Майстори са на фалшивите намаления.

  3. зевзек
    #13

    Дали няма да се увеличи с 50% надписването на сметките? Как ми се отчитат разговори с абонати, чиито телефони са в мен? Сам съм си говорил насън, а? Маама вии деее....крадци!!!

  4. Мобифон
    #12

    А бе тоя вярва ли си на лакърдиите. Да дойде и да ни погледне сметките - то бива плюнчене на молива бива ама малко срам де! Поне от Бога.

  5. 07
    #11

    пираните от Мтел

  6. Gushter
    #10

    Този от М-Тел е пълен идиот. За да бъде ХХИ индекса по-голям от 0.5, пазарния дял на М-Тел, трябва да бъде поне 67-70%. Да иска им се на обирачите на народа да имат такъв пазарен дял и да издевателстват над народа ама няма.Това с цените на разговорите е пълна стакмистика. Всеки разумен човек знае, че цената на мобилните разговори се определя от цената за достъп до мобилната мрежата, а тази в България е най-вискоката в Общността. Така, че М-Тел просто да си затворят човките и да свалят цените.

  7. лекоатлета Цецо
    #9

    най-големите мошеници

  8. chitatel
    #8

    Koga i kyde nachisliawa M-tel 6ct/min. To biwa debelashki lyji, ama chak pyk tolkowa!W Bg interconnection e dalech nad srednoto za ewropa! Neshto poweche - niama durjawa w EU s poskypi tarifi ot Bg w momenta.Dori Ukraincite koito ne sa w EU sa po ewtini (napolowina).Aman ot nagli samozabraiwli se leshoiadi.

  9. знаещ
    #7

    Мобилтел е една от най-грабителските телефонни компании в света. Това е разбираеми, като се има предвид факта, че се управлява от бивши и настоящи милиционери

  10. TNT
    #6

    С удоволствие бих прегледал офертите на по-евтините тарифи в чужбина. Скоро си правих труда и мога да кажа, че като абсолютна стойност нашите цени са по-ниски от средноевропейските. Ти сигурно цитираш някакви частни случаи, които аз не мога да намеря по сайтовете. Разликата е, че в норманите държави неща та са по-ясни и честни. Докато тук постоянно те работят по някакъв начин. Било то с първоначалното таксуване, било то с гласова поща и т.н. и т.н. Моля посочи ми сайт на "нормална" държава, където тарифите са толкова по-ниски, колкото ги изкарваш.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.