Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мъчен ВиК-компромис ще отпушва европарите за водни проекти

7 коментара
Мъчен ВиК-компромис ще отпушва европарите за водни проекти

Близо месец след като Брюксел поиска България да спре подписването на водни проекти с еврофинансиране, докато не се реши проблемът със собствеността върху ВиК-инфраструктурата, Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) постигнаха в понеделник измъчен компромис, който ще бъде изпратен след два дни в Европейската комисия като национална позиция.

Очакванията са Брюксел да позволи подновяване контрактуването на проекти за пречиствателни станции, след като в края на февруари бяха блокирани близо 2 млрд. евро заради неуредиците във водния сектор.

Това стана ясно след среща на вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева, министрите Асен Гагаузов и Джевден Чакъров, заместниците им Димчо Михалевски и Чавдар Георгиев, представителя на Генерална дирекция “Регионално развитие“ на ЕК Карстен Расмусен и експерти.

Плугчиева съобщи пред журналисти, че консолидираната национална позиция за планиране на управлението на ВиК сектора, собствеността на мрежата и формирането на цените е съгласувана с ЕК. Предвижда се по най-бързия начин да бъдат предложени промени в законите за водите, за регионалното развитие, за концесиите и в Търговския закон, които да минат преди края на правителствения мандат.

Така отпада вариантът за одобряване на отделен закона за ВиК-собствеността, както искаше МРРБ.

Очакванията са в отговор на набелязаните действия по най-бърз начин ЕК да разреши отново подписването на водни проекти.

Голям "национален компромис"

От своя страна Расмусен даде сигнал, че Брюксел вероятно ще одобри предприетите мерки, като коментира, че “днес е постигнат голям национален компромис по разпределението на отговорността по управлението на водния сектор, така че да се гарантира балансираното участие на малките и големите общини, но солидарност на отговорността от страна на държавата".

Прави се всичко възможно България да получи 2.5 млрд. евро от европейските фондове до 2015 г. и да се гарантира тяхното усвояване, допълни Расмусен. Според него българското правителство дало пример как може бързо да се справи с малка криза.

Гагаузов се ограничи с лаконичния коментар, че принципно не се променя кой знае какво в организацията на ВиК-сектора и отказа да навлезе в детайли, защото били сложни. След протеста на журналистите той прехвърли топката на заместника си Димчо Михалевски, който обаче се изниза от Министерския съвет, и на зам.-министъра на околната среда Чавдар Георгиев, който остана мишена на репортерските въпроси.

Асоциации на общините и държавата

Георгиев обясни, че финалното решение е да се създадат Асоциации на общините и държавата, с участието на областните управители, които ще управляват на териториален принцип водоснабдяването и канализацията в съответния регион.

Тези асоциации на практика ще заместят планираните от МРРБ териториални съвети, срещу които се обяви МОСВ. В новите органи за водно управление решенията ще се вземат в съотношение на гласовете 65:35 в полза на общините. Във варианта на регионалното министерство то беше по равно.

Общо взето за всяко сега съществуващо ВиК-дружество трябва да се учреди отделна асоциация, с която съответният воден оператор ще е длъжен да сключи договор за управление на активите. В момента собствеността върху ВиК-мрежите е неясно разпределена между дружествата, общините и държавата. Предвижда се всяко от 52-те дружества в сектора да прехвърли сегашните си активи безвъзмездно на общините или държавата според разположението на системата.

Така например тръбите, които доставят вода или я отвеждат за пречистване на територията на няколко общини, ще станат публична държавна собственост, а отклоненията в населените места ще са публична общинска собственост. Няколкото частни ВиК ще запазят активите си, не се очакват никакви промени и за столичния концесионер “Софийска вода“, тъй като договорът с него не противоречал на европейските принципи и на изискванията на блокираната в момента Оперативна програма “Околна среда“.

След прехвърлянето на активите, което се очаква да продължи повече от година, асоциацията трябва да сключи 10 или 15-годишен договор за управление със съответното ВиК, като този контракт може да бъде прекратяван и предварително, ако асоциацията реши да даде мрежата на концесия, за да привлече инвестиции в региона.

Това ще наложи промяна на сегашните одобрени бизнес планове на водните дружество и евентуално и цените им, добави Георгиев. Той остави вратичка и за промяна на начина на одобряване на тарифите за питейна течност, като каза, че може да се наложи промяна в регулирането на сектора.

В момента цените на водата се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране според бизнес плановете на ВиК-ата. Преди това тарифите се одобряваха от общинските съвети. Възможно е сега асоциациите да изземат тази функция.

През новите органи реално ще минават и общинските проекти за финансиране по оперативната програма “Околна среда“, за да могат те да бъдат съгласувани с регионалните планове за развитие на интегрираните модели за водно управление и да се спази принципа на европрограмата, по която бенефициенти са общините.

Според екоминистерството предлаганият от МРРБ вариант е довел до спирането на водните проекти и неговото приемане е щяло да наложи предоговаряне с Брюксел на рамката на оперативната програма.

Освен това с асоциирания принцип на водно управление щяла да се споделя финансовата тежест за потребителите в едно малка община със скъп проект със съседните общини, обхванати от водния оператор, обясни Георгиев.

Той каза, че на този етап не се очаква окрупняване на сектора, но това е логична стъпка в бъдеще, още повече при интерес от страна на концесионери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ИСПА
    #8

    Защо не вървят нещата в МРРБ? Защото дирекцията по европейски инфраструктурни проекти е най-бюрократичното звено там. Единственото, което вълнува директора и служителите му, е да пробутат за еврофинансиране проект за подмяна на ВиК-мрежата в родното място или избирателния район на някой министър или депутат, за да могат после да го врънкат за услуги - я децата им да назначи на работа, я нещо друго. Истински пиявици (и пияници). Ако ги уволнят няма да сбъркат.

  2. Галя
    #7

    Политически компромис, но не е известна цената му, а и договорките между БСП и ДПС.Решението не е лошо, с оглед на кризата по усвояването на европарите. Дано ги размразят.Лошото е, че у нас Общините и администрациите й не стават и за чеп.Бог да ги прости, днешните ВиК феодали, разбирайте директорите на по-големите ВиК дружества.

  3. инж.Милчо Ангелов
    #6

    Не е зле като идея, обаче не можахте ли да ви я родят малоумните глави по-рано?

  4. Somebody
    #5

    Концесия = частник.Вижте примерът със енергото.Ако се концесионират ВиК дружествата - очаквайте увеличение на водата, частникът не го интересува водата, интересува го печалбата.

  5. независим
    #3

    Не разбирам за какъв компромис се говори - защото проблемът беше изцяло на правителствено ниво и ако имахме министър прдеседател на място отдавна да е решен. Категорично смятам, че е по-логично да има Закон за ВиК както има за енергетиката, всичко друго е прах в очите на ЕС за да се подпишат едни предизборни договори с "наши" фирми, а след изборите ще видим.

  6. коментатор
    #2

    Като чета статията, оставам с предчувствието, че МРРБ пак ще се изплъзне. И когато се стигне до конкретни закони, Гагаузов и Михалевски пак ще пробутат своите версии. И резултата ще е ново зацикляне.Неслучайно нито единия, нито другия са дали изявления след срещата. А пък срещата е била най-вече за да се симулира загриженост пред представителя на Генерална дирекция “Регионално развитие“ на ЕК.Никаква ангажираност от страна на Станишев. А проблема е от неговата компетентност. Но той явно няма никаква

  7. читател
    #1

    "В чистотата ГЕРБ върти тайни планчета", пише в сайта kirilarsov.com. Реже баницата сам и на тъмно. Ако и във В и К е същото, ужас!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.