Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МАЕ призова правителствата да инвестират повече във водород

2 коментара
МАЕ призова правителствата да инвестират повече във водород

Правителствата трябва да увеличат инвестициите в производство на водород и вериги за съхранение, за да спомогнат за свеждане на нетните емисии до нула, посочи днес Международната агенция за енергията (МАЕ), цитирана от Ройтерс и БТА в понеделник.

Отделните страни и частните инвеститори са осигурили едва една четвърт от необходимите 1.2 милиарда долара до 2030 година, за да се разработи и разпространи водородът и той да се превърне в неизменна част от световните стратегии за нулеви емисии, съобщи организацията с централа в Париж.

Усилията трябва да са насочени към използването на водорода в повече сектори и разработването на технологии, които да направят по-евтино производството му от възобновяеми източници, се посочва в доклада на МАЕ.

Водородът е лек, лесен за съхранение и с голяма енергийна плътност, като не отделя пряко замърсители и парникови газове, когато се използва като гориво. Цената на производството му и опасенията за начина, по който то се случва, обаче са бариера за по-широкото му използване.

Водородът от възобновяеми източници може да струва между два до седем пъти повече, отколкото производството му от природен газ без улавяне на въглерод, според доклада. Нови технологии и мащабни икономии могат да спомогнат да се преодолее разликата.

Почти цялото количество водород в момента се произвежда от изкопаеми горива без улавяне на водород и в резултат на това се изхвърлят около 900 милиона тона емисии въглероден диоксид, което се равнява на общото количество от въглеродните емисии на Великобритания и Индонезия, съобщи МАЕ.

Общият капацитет на електролизерите, произвеждащи водород от вода, се е удвоил през последните пет години и близо 400 проекта са в процес на разработка или в ранен етап на развитие, се посочва в доклада.

Тези проекти трябва да увеличат доставките на водород до 8 милиона тона годишно до 2030 година спрямо под 50 000 тона през 2021 година. Това обаче е едва една десета от необходимите количества до 2030 година, за да се постигне въглероден неутралитет до 2050 година, отчитат експертите от агенцията.

Почти цялото потребление на водород през 2020 година е било в преработвателния и промишлен сектор. Той обаче може да играе съществена роля и в химическата промишленост, стоманодобива, транспорта и авиацията. В момента намаляването на емисиите е предизвикателство във всички сектори.

Понастоящем политиката на правителствата се фокусира върху производството, но е нужно да се включи потреблението в нови сектори, за да се насърчи изграждане на необходимото място за съхранение, както и зареждането на обектите.

В момента 17 правителства имат водородни стратегии, а над 20 други обявиха планове за развитие спрямо само три страни през 2019 година, съобщи МАЕ

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. тото
    #1

    А разработки на студен ядрен синтез и ториеви мини ядрени реактори защо не влизат в сметката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.