Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мъгла и милиони обвиват "Краун ейджънтс"",N

0 коментара

Пълен смут настъпи днес около констатацията на "Краун ейджънтс", че банка на престъпна групировка е ощетила митниците с 20 млн.долара. Авторите на доклада и принципалът на митниците - финансовото министерство, не дадоха никакви конкретни обяснения извън двете изречения в доклада. Затова пък икономическа полиция свика спешен брифинг, след който въпросителните вместо да отпаднат, се увеличиха.

Шефът на икономическа полиция Владимир Иванов обяви, че чрез фалиралата Балканска универсална банка са източени около 55 млн.долара, с които е ощетен държавния бюджет, а полицията и прокуратурата разследват случая още от 1999 година. Името на затворената през февруари 2000 г. банка се появи във в. "Дневник" в деня, когато финансовото министерство разпространи доклада на "Краун ейджънтс". Според изданието, именно БУБ е банката на престъпната групировка, чрез която митниците са ощетени с 20 млн.долара.

Шефът на икономическа полиция днес каза, че не е запознат с доклада на "Краун ейджънтс", но е възможно БУБ да е банката, за която пишат. В интервю пред "24 часа", на въпрос БУБ ли е банката на престъпната групировка, финансовият министър Милен Велчев отговаря с думите - "Не мога нито да потвърдя, нито да отрека". Бившият шеф на митниците Емил Димитров, който подаде оставка заради несъгласия с "Краун ейджънтс", нарече твърдението в доклада фалшива бомба, с която "Краун ейджънтс" искат да покажат колко добре работят. Според интервюто на Димитров пред Дарик радио по случая, описан от английските консултанти, прокуратурата отдавна води разследване.

Ако наистина БУБ е банката, за която се пише в доклада, най-малкото е странно защо се разминават версиите за механизма на престъплението, споменати от "Краун ейджънтс" и тези, оповестени днес от полицията.

В доклада на английските консултанти се казва, че банката на престъпната организация е събирала пари за сметка на митническата администрация, но сумите не са превеждани на митниците.

Става дума за използване на процедурата, чрез която се освобождават обмитените стоки от внос. При внасянето им в страната митничарите ги обмитяват, но за да бъдат освободени физически, фирмата трябва да представи платежно, че е превела дължимите мита и такси. Съответно банката, от която е тръгнал превода, трябва да изпрати телекс - потвърждение също до митниците. Реално фирмата-вносител нарежда на банката, в която има сметка, плащане на дължимите мита. С подписаното и подпечатано платежно нареждане вносителят отива в съответната митница, за да си освободи стоката. Ако там е получен и телекс - потвърждение от банката, тя се освобождава и вносителят си откарва ТИР-а.

Хватката всъщност се осъществява от самата банка. Тя издава платежно на фирмата-вносител, че парите, предназначени за плащане на мита, се теглят от неговата сметка, но реално не ги прехвърля по сметката на митниците, а в нечия друга. В тази схема могат да изгорят и нищо неподозиращи коректни фирми, които наистина си мислят, че парите им са преведени на митническата администрация. Възможно е тя да се осъществява и с фирми вътре в играта, на които се издават платежни нареждания, но от сметките им не излиза нито лев в посока на митниците.

Днес от полицията обясниха съвсем различен механизъм, който всъщност изяснява как Васил Нинов е изкарвал пари чрез Балканска универсална банка в чужбина - метод, използван масово от банкерите на фалиралите трезори. Нинов е правил това чрез 10 фирми - фантоми, с фалшиви данни и регистрирани на несъществуващи адреси или пък на такива, където никога не е имало подобна фирма.

Според обясненията на шефа на икономическа полиция, през 1999 г. почти всеки ден фиктивните фирми внасяли 200 000 - 250 000 лева в брой на каса в банката, които са обръщани във валута от дилърите и са превеждани по сметки в чужбина. За основание на превода, каквото задължително се изисква при транзакции на валута в чужбина, се използвали фалшиви митнически декларации. Чрез тях фирмата показвала, че е внесла стока и по сделката дължи пари на контрагента си в чужбина. Парите са изпращани по сметки в повече от 30 държави, констатирало досега разследването на полиция и прокуратура.

С обръщането на такива кешови плащания във валута се е занимавал и убитият на 19 февруари 2001 г. в Пловдив Илия Рангелов Гьошев, дилър на БУБ.

Фалшивите документи са открити в архива на БУБ и на три други, действащи и сега банки, които сътрудничели на разследването. От полицията не пожелаха да съобщят имената им.

От полицията обаче не бяха категорични, че зад всички открити досега над 600 фалшиви митнически декларации има реално внесена стока в България, за която не са плащани мита и ДДС. Те посочиха конкретен случай, в който такава фирма представила фалшива митническа декларация за внос на 52 т кафе, осъществен с един ТИР, при положение, че товароподемността на ТИР-овете е 20 тона.

Тоест, възможно е при описаната днес от полицаите схема, изпращаните в чужбина пари да са от криминални дейности, които по този начин легално се изпират и изнасят, а не от внос на реална стока в България.

Доста смущаваща е и цифрата 20 млн.долара невнесени мита, ако действително става дума за далаверите на БУБ и Васко Нинов. Балканска универсална банка се обособява като самостоятелна финансова институция от ТСбанк през 1998 г. В края на 1999 г. в БУБ влизат изпратени от БНБ квестори, които на практика изземват управлението на финансовата институция, а през февруари 2000 г. БУБ е затворена. "Аферистът от с.Трудовец" ( както е известен Нинов) е имал реално около година време, за да върши каквито и да било сделки чрез банката. За сравнение, внесените в бюджета за цялата 1999 г. средства от мита и митнически такси са в размер на 258 млн. лв. или около 130 млн. долара. Излиза, че за една година Агенция "Митници" не е получила средства в размер на 2-месечните ѝ приходи, които при това са се водили като дължими по официални митнически документи.

Пълната каша е резултат на един-единствен факт - че финансовото министерство официално обяви крупна далавера чрез доклада на "Краун ейджънтс", без обаче реално да обясни за какво точно става дума.

Нещо повече, в днешното си интервю пред "24 часа" финансовият министър заявява, че нещата от доклада на "Краун ейджънтс" още не са предадени на прокуратурата. "Необходимо е да преценим дали са достатъчни за разследване", казва финансовият министър. Явно без да си дава сметка, че според разделението на властите, записано в българската Конституция, институциите на изпълнителната власт нямат право да преценяват, а са длъжни да сигнализират на правораздавателните органи при всяко съмнение за нередност.

Ако митниците са ощетени с крупната сума 20 млн.долара, държавните органи, които са го обявили, са длъжни да обяснят как е станало и кой е отговорен. А не да се държат като български политици в предизборна надпревара, когато и обещанията, и нападките по опонента са разтърсващи, но никой не се интересува дали са и реални.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.