Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Махмурлукът на Испания и Португалия след 25 години в Европа

13 коментара
Махмурлукът на Испания и Португалия след 25 години в Европа

Двайсет и пет години след ползотворното за Испания и Португалия присъединяване към Европейския съюз двете страни са затънали в криза, заради която са нарочени за слабите брънки в еврозоната, и която ги принуждава да преглътнат горчивия хап на мерките за икономии и структурни реформи, коментира Франс прес.

Така далечен изглежда онзи 12 юни 1985 година, когато мечтата се превърна в реалност за двете иберийски държави и те подписаха договорите си за присъединяване към Европейската икономическа общност (ЕИО), превърнала се впоследствие в Европейски съюз (ЕС).

За двамата братовчеди от Южна Европа, неотдавна излезли от диктатурата и изостанали в икономическо отношение от северните си съседи, членството в ЕС предполагаше превъзходен двоен скок напред: ускорена модернизация и укрепване на демокрацията.

"Още повече, че през 1981 година имаше опит за държавен преврат. Днес това е толкова немислимо, колкото да избухне война между Франция и Германия", подчертава Игнасио Молина, изследовател по въпросите на Европа в института Елкано (ARI) в Мадрид.

ЕС се прояви като добра майка: от 1986 година Испания, която е вторият бенефициент от Общата селскостопанска политика (ОСП) след Франция, отчита нетно положително салдо от 90 милиарда долара европейски фондове, "много повече от Германия с плана Маршал", отбелязва Молина.

Португалия пък е получила 53 милиарда евро европейски средства.

Двете страни се възползваха от това, за да се модернизират бързо: в Португалия бяха построени 2300 км автомагистрали, а в Испания - близо 11 000 км. Изградени бяха високоскоростни железопътни линии, летища, нови линии на метрото. Притокът на чуждестранни капитали се засили. В Испания бяха учредени конкурентоспособни мултинационални компании.

В Португалия брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението спрямо покупателната способност нарасна от по-малко от 7000 евро през 1986 година до 19 000 евро през 2008 година (76 процента от средната стойност за ЕС-27). В Испания БВП на човек скочи от 7950 евро до 23 874 евро (103 процента от средното в ЕС).

Допреди две години Испания се наслаждаваше на "икономическо чудо", което будеше завист, с излишък по текущата сметка и годишно темпо на икономическия растеж от 3 до 4 на сто.

Този отличен "добър ученик" привличаше милиони имигранти.

Финансовата криза в съчетание със спукването на балона на недвижимите имоти през 2008 година обаче накара бюджетният дефицит на Испания да хвръкне до 11.2 на сто през 2009 година, а безработицата да достигне 20 процента от активното население - дойно повече спрямо средното равнище в еврозоната.

"Освен европейските средства, ЕС донесе голяма валутна стабилност и ниски лихви, както и лесно кредитиране. Мислехме, че вече ни остава само да живеем в комфорта на европейския контекст", обяснява Молина.

"Португалия се остави да бъде съблазнена от тези улеснения и се оказа прекалено затънала в дългове", допълва Жозе ду Сезар, преподавател в Католическия университет в Лисабон.

"Европа ще наложи дисциплината, от която се нуждаем", изтъква той.

Липса на конкурентоспособност, слаби перспективи за растеж: кризата би камбаната за внезапното пробуждане на двете страни, които се смятаха защитени от европейския чадър, а днес откриват, че той може и да се обърне.

"Принадлежността към еврозоната задължава да се направят необходимите промени в конкурентоспособността, отчетена по време на растежа", подчертава Хуан Карлос Мартинес-Ласаро, професор в бизнес школата IE в Мадрид.

Болезнени са мерките, които се наложи да вземат в различни степени Испания и Португалия: реформа на трудовия пазар, на пенсионната, финансовата и образователната система, на фона на тежки бюджетни и социални съкращения.

Едва ли всичко това е повод да се отвори шампанско на официалните церемонии днес и утре в Лисабон и Мадрид по случай 25-те години европейско членство, завършва Франс прес.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. shoni
    #14

    PISHE SE KOPIRA NAU4I SE DA PISHESH PURVO I TOGAVA SE IZKAZVAI PO TAKIVA SERIOZNI TEMIPRILI4ASH NA PURVOKLASNIK TRUGNAL DA RESHAVA ZADA4I OT VISHATA MATEMATIKA

  2. Big Papa
    #13

    тройната ламя!!!

  3. Бостън
    #12

    Турция вероятно сама ще се откаже от ЕС,защото се развива много мощно.Или всички държави да станат Европейски съединени щати или ще има провал.Защото сега малко или много всички се водят от принципа-моето си е мое,чуждото е общо.А трябва-единно правителство,единни финанси,единни закони,една прокуратура,единни права и задължения и много важно-едни политически партии за всички държави/щати/.А сега всички са зависими от това в коя държава,какви мафиоти или некадърници ще дойдат на власт и колко ще крадат.И дали ще построят 5 км магистрала или ще откраднат за 500км.

  4. Дама пика
    #11

    такива като гоце нямаше да ги има.И обкръжаващите го убити,полумъртви или предстоящи затворници олигарси.И Станишев никога нямаше да бъде премиер,защото Губернатора на щата България щеше да се избира от общоевропейски партии,а не от регионални комунисти и турци.

  5. Zapekov
    #10

    Bostan e mnogo prav a ti si kuh kato leika, govedo komunisti4esko!

  6. boomadafaka
    #9

    Towa si e chast ot enertainment-o tuka! Negramotnostta na nasheneca weche e standart, cheti i se weseli, ako trugnesh da se gnewish ot wsqka greshka she se iznerwish do nebeto!

  7. Old timer
    #8

    На литературен български език е "Бостон."За неспасяеми неграмотници, които "купирът" е "Бостън".

  8. feces retentioner
    #7

    Statskite gubernatori se izbirat ot mestnite moroni. Kaliforniiskite moroni glasuwat na kaliforniski izbori i izbirat kaliforniiski gubernator, koito apropo susto e moron .... Ha-ha-ha!

  9. G-n Nikoj
    #6

    защо тогава в САЩ не избягнаха кризата?Да не би да са по-дълбоки причините, от тези които сочиш. Например, порочния навик да се живее на кредит. Както и порочната концепция, че чрез кредитното въже сме изобретили гениален способ да държим хората в подчинение без да ги насилваме физически.

  10. да
    #5

    Европа /ЕС/ е твърде фрагментирана,езиково и всякак, в сравнение със САЩ.А ти, Шушони, се заяждаш за глупост, нападаш ти си знаеш защо и нямаш какво да кажеш.Относно: bostunАвтор: shoniПолучено на: 11 Юни 2010 14:09PISHE SE KOPIRA ......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.