Майкъл Фелпс постави исторически олимпийски рекорд

Американският плувец има вече 19 олимпийски медала, 15 от които златни

8 коментара

Плувецът от Съединените щати Майкъл Фелпс спечели правото да се нарича най-успешният олимпиец на всички времена, след като късно във вторник вечер на Олимпийските игри в Лондон подобри рекорда на руската гимнастичка Лариса Латинина за най-много спечелени медали в 116-годишната история на съвременните Олимпийски игри

Фелпс спечели 15-ия си златен и общо 19-ия си медал от олимпийски игри, когато финишира като победител на четвърти пост в американската щафета на 4 по 200 метра свободен стил.

Сред зрителите в залата бе и самата 77-годишна Латинина, задържала рекорда в продължение на десетилетия след трите си участия на игрите в Мелбърн (1956), Рим (1960) и Токио (1964). Тя има девет златни, пет сребърни и четири бронзови медала от тези участия.

Неотдавна пред Ройтерс Латинина заяви, че няма съмнение, че Фелпс ще подобри рекорда ѝ и му пожела успех.

27-годишният американски плувец от Балтимор вече има 15 златни, два сребърни и два бронзови медала от игрите в Атина 2004 (6 златни), Пекин 2008 (8 златни) и Лондон.

Твърде вероятно е на тези, последни за него, игри Фелпс да подобри отново рекорда, тъй като му предстоят участия в още 2 или 3 дисциплини.

В Лондон той вече има три медала. Най-напред в неделя спечели сребърен медал с американската щафета на 4 по 100 метра свободен стил. Вторият му медал, с който Фелпс изравни рекорда на Латинина, дойде малко по-рано във вторник вечер, когато той се размина на косъм със златото на една от любимите си дисциплини - 200 метра бътерфлай.

Фелпс водеше по цялата дистанция на плуването. Грешка при последното обръщане и неразчетен последен замах на финала обаче дадоха победата само с няколко стотни от секундата на представителя на Република Южна Африка Чад ле Клос.

След това обаче победата на американската щафета на 4 по 200 метра свободен стил бе изключително убедителна. Преди Фелпс на първите три поста Райън Лохти, Конър Дуайър и Рики Беренс взеха огромна преднина на французите, която Фелпс задържа срещу вече двукратния олимпийски шампион от игрите в Лондон Яник Аниел.

Щафетата на САЩ финишира за 6:59.70 минути, на 3.07 секунди пред Франция. Трети и четвърти са китайците и германците.

Във вторник вечер американката Алисън Шмит спечели безапелационно на 200 метра свободен стил с нов олимпийски рекорд - 1:53.61 минути, на цели 1.97 секунди пред французойката Камил Муфа. Трета остана австралийката Бронте Барат с 1:55.81 минути, само с 1 стотна пред шампионката на 100 метра гръб Миси Франклин от САЩ. Олимпийската шампионка от Пекин и световна рекордьорка в дисциплината Федерика Пелегрини от Италия остана пета.

Китайката Шъуън Йе спечели втория си златен медал на игрите. След 400 метра съчетано плуване, в което тя бе първа със световен рекорд, 16-годишната Йе победи и на 200 метра съчетано плуване с нов олимпийски рекорд - 2:07.57 минути, пред австралийката Алиша Коутс и американката Кейтлин Леверенц.

Представянето на Йе в Лондон е в центъра на вниманието и породи съмнения за използване на допинг, след като се оказа се, че тя е преплувала последните 50 метра на 400 метра съчетано за 28,93 секунди – по-бързо от шампиона при мъжете Райън Лохти (29.10 секунди). Световният рекордьор Майкъл Фелпс, класирал се четвърти е плувал още по-бавно.