Майкъл Фелпс се завърна с 19-и олимпийски златен медал

• Кейти Ледецки
  • Адам Пийти
  • Сара Шьострьом
  • Трите медалистки на 100 метра бътерфлай
Американската легенда в плуването Майкъл Фелпс спечели рекордния си 19-и златен медал от олимпийски игри.

31-годишният американец беше част от отбора на САЩ в щафетата 4х100 метра свободен стил, като плуваше на втори пост.

Американците спечелиха състезанието с резултат  3:09.92 минути. Сребърният медал остана за Франция с 3:10.53 мин., докато австралийците се пребориха с руснаците за бронзовия медал.

Така Фелпс вече има 23 медала от олимпийски игри (19 златни, 2 сребърни и 2 бронзови) и стана първият плувец със злато на възраст над 30 години от олимпиада.

Завърналият се в спорта специално за игрите в Рио феномен, обяви че иска четири златна медала от Бразилия.

Във финалите от втория ден в плуването на Олимпиадата бяха подобрени три световни рекорда, с което върховите постижения за два дни станаха шест.

Най-напред на 100 метра бътерфлай шведката Сара Шьострьом подобри собствения си рекорд от световното първенство в Русия преди година 55,64 секунди, като финишира първа за 55,48 секунди. Втора и трета се наредиха 16-годишната канадка Пени Алексяк и шампионката от Лондон 2012, американката Дана Волмър.

След това британецът Адам Пийти постави втори световен рекорд във втори последователен ден на 100 метра бруст. В събота в сериите Пийти даде време 57,55 секунди, а тази нощ във финала свали рекорда си до 57,13 секунди. Той изпревари с цели 1,56 секунди шампиона от Лондон преди 4 години Камерън ван дер Бърг от Южна Африка. Трети финишира американецът Коди Милър.

19 годишната американка Кейти Ледецки продължи победния си ход, започнал преди 4 години на Олимпиадата в Лондон, като спечели на 400 м свободен стил с 3:56,46 минути - цели 1,91 секунди под собствения ѝ рекорд. Втора и трета станаха британката Джаз Карлин и американката Лиа Смит.