Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония: Безпокойства за дълга повдигат въпроси за състоянието на държавните финанси

17 коментара
Скопие

Македония може да се похвали, че преживя най-слабата рецесия в Югоизточна Европа отчасти благодарение на политиката си на агресивно търсене на преки чуждестранни инвестиции.

 

След като се сви с 0.9% през 2009 година, македонската икономика регистрираше положителен растеж до 2012 година, когато отчете спад от 0.3%. За тази година е прогнозиран растеж от около 2%, задвижен от износа.

 

Въпреки че вътрешните инвестиции намаляха рязко миналата година, стимулите, включващи 10-годишно освобождаване от данъци за компаниите, които са се установили в специална икономическа зона, субсидиите за обработване на неизползваната земеделска земя и едни от най-ниските заплати в Европа, помогнаха на Македония да привлече нов известен инвеститор от Германия.

 

Групата Drаxmaier откри в южния град Кавадарци завод за 30 милиона евро, който произвежда кабелни инсталации за автомобили.

 

Във фабриката работят 500 души, като се очаква персоналът да се увеличи до 4000 човека през идните три години.

 

"Въпреки неспокойните времена в Европа през последните пет години много чуждестранни компании инвестираха отново тук за кратък в период", казва Виктор Мизо, изпълнителен директор на македонската Агенция за чуждестранни инвестиции.

 

Македонските икономисти се безпокоят, че чуждестранните производители имат малко връзки с местните доставчици.

 

Забавянията при изпълнението на инфраструктурни проекти могат да подкопаят конкурентоспособността на Македония като инвестиционна дестинация, когато европейските икономики започнат да се възстановяват.

 

"Ако ще запълваме пропастта, която ни дели от ЕС, са ни необходими подобрения в образованието и професионалната квалификация и много повече инвестиции в пътищата и производството на електроенергия", казва Михаил Петковски, рофесор по икономика в Скопския университет "Св. св. Кирил и Методий".

 

Коалиционното правителство на премиера Никола Груевски подкрепя няколко големи инфраструктурни проекта, сред които ремонтирането на магистралата до Гърция и построяването на железопътна линия до България, като едновременно с това търси стратегически инвеститори за модернизиране на енергийния сектор.

 

Зоран Йовановски, главен икономист на Комерциjaлна банка, водещ македонски кредитор, казва, че финансирането се е превърнало в проблем, предвид бързото нарастване на държавния дълг.

 

"Не толкова равнището на дълга, колкото темповете, с които той се увеличава. Това повдига въпроси за устойчивостта на държавните финанси", обяснява Йовановски.

 

"Все едно да гледаш как се скупчват облаци на хоризонта, въпреки че е слънчев летен ден."

 

Възлизащ на 34% на брутния вътрешен продукт (БВП), държавният дълг на Македония се удвои през последните четири години, въпреки че все още е един от най-малките в региона.

 

Бюджетният дефицит обаче остана стабилен на равнище от около 2.5-3% от БВП.

 

"В краткосрочен план Македония не е подложена на натиск за спешна фискална консолидация... Темпът на консолидация ще е в унисон с темпа на икономическо възстановяване", уверява министърът на финансите Зоран Ставрески.

 

Международният валутен фонд (МВФ) оказва натиск за по-стриктна политическа рамка.

 

"Бихме искали правителството да приеме средносрочна фискална стратегия, която би изкарала политическите пазарлъци наяве. При липсата на такава стратегия, фискалната политика става малко на парче", казва Александер Тиман, който доскоро бе постоянен представител на МВФ в Скопие.

 

Управителят на централната банка Димитар Богов твърди, че все още има място за нови кредити, но само за финансиране на инфраструктурни проекти.

 

"Трябва да сме много предпазливи", казва Богов.

 

"Трябва да мислим за фискалната консолидация в средносрочен план и за устойчивостта на държавния дълг на равнище, много-ниско от 60% от БВП."

 

Вътрешният дългов пазар бе преструктуриран с помощта на МВФ, с цел да се удължат сроковете и постепенно да се намали зависимостта от чуждестранно кредитиране.

 

Над 50% от издаваните в Македония облигации сега са с падеж след 1-2 години, което привлича пенсионни фондове, банки и компании с голяма ликвидност, както и индивидуални инвеститори.

 

Международни институции също оказаха подкрепа. През 2011 година Македония изтегли 220 милиона евро от предпазна кредитна линия от МВФ в размер на 463 милиона евро, след като отложи плановете за емитиране на еврооблигации, тъй като премиерът Груевски свика предсрочни парламентарни избори.

 

Критиците казват, че значителен дял от парите от МВФ са отишли за социални разходи с цел да бъде подпомогната кампанията на кандидатите на изборите от партията на министър-председателя Вътрешна македонска революционно организация - Демократична партия за македонско национално единство (ВМРО-ДПМНЕ).

 

Тази година Македония взе кредит от 250 милиона евро от Deutsche Bank, за да финансира бюджетния дефицит, като си издейства благоприятни условия благодарение на гаранциите, дадени от Световната банка за по-голямата част от заема.

 

Изгледите за връщане на международните капиталови пазари намаляха, след като кредитният рейтинг на Македония бе понижен през май от Standard & Poor's с една степен до BB-. Рейтинговата агенция изброи, наред с други фактори, "увеличаването в последно време на държавните капиталови разходи за непроизводителни активи" - намек за похарчването на над 100 милиона евро за спорния културно-исторически проект на правителството "Скопjе 2014".

 

Богов омаловажава опасенията за евентуално заразяване на Македония от кризата в съседна Гърция. Големи гръцки инвеститори в промишлеността и търговията на дребно не се изтеглят.

 

Стопанска банка, която е контролирана от втората най-голяма гръцка търговска банка, National Bank of Greece, е печеливша сама по себе си.

 

Друга банка от системна важност, НЛБ Тутунска банка, също има изпитващ затруднения родител, Nova Ljubljanska Banka в Словения.

 

Секторът обаче остава добре капитализиран със средна капиталова адекватност от 17.1% и кредити в размер на по-малко от 90% от депозитите, твърди Богов.

 

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    M.H., Бихте ли посочили коя е била столицата на тази държавност през 11,12,14,15,16,17,18 и 19 векове? И също така нещо, което свидетелства за съществуването й, като материално или писмено доказателство!

  2. Анонимен
    #16

    Ясно е, че лозунга на всички български граждани - ограбени, насилвани и унижавани от българскта олигархия (царска, комунистическа и пост-комунустческа) - трябва да е: "1330 години стигат!!!"

  3. Анонимен
    #15

    В Македония има големи чужди инвестиции защото са евтини, близо са, не са членове на ЕС и няма изгледи скоро да станат. Така на инвеститорите не им се налга да съблюдават европейските норми и им излиза адски евтино. Ние минахме по този път и пак успяхме да се провалим заради повсеместната корупция.

  4. Анонимен
    #14

    М.Н. No.13, Ако 1330 годишнината беше измислица на руснаците, щеше да е във варианта: 1330 годишнина на Киевската Русь с една малка нейна част, която неизвестно защо се нарича не Русия, ами България. Нещо, което нашите комунисти от много години се опитват да оправят и все още не са смогнали. Хайде, дано др.серГЕЙ, съветският гражданин и Пес-шеф да успее да оправи това недоразумение и да си станем Русь, за да няма повече галиматии.

  5. Анонимен
    #13

    М.Н. №11, Тази 1330-годишна държавност е очевидна измислица на руснаците!

  6. Анонимен
    #12

    До №5, Може ли да посочите някакви свидетелства за тази 1330-годишна държавност! Църкваи, сгради, градове, пътища, мостове, крепости и т.н

  7. Анонимен
    #11

    М.Н. Относно No.2, мисля, че това, което е написал е ясно. Не става въпрос за оспорване на над 1300 години Българска държава, ами за кретенския паметник пред НДК, който продължава да си стърчи и да загрозява! Крайно време е да се отървем от този стърчащ боклук. Пък, ако ще се замества с друг паметник, нека поне да е свестен, а не като този...

  8. Анонимен
    #10

    До №5: Тази 1330-годишна държавност май е само в сънищата на Людмила Живкова. През 11 и 12 век и от 14-19 век коя е била столицата на тази държавност...????

  9. Анонимен
    #9

    Циганите ви изнасилват и убиват, а вие с албанците се занимавате!

  10. Анонимен
    #8

    албанците ще ги оправят бюрмарчетата ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.