Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония и Сърбия вече не допускат мигранти, които не бягат от война

Стотици са блокирани в граничните райони, ситуацията може да се влоши

1 коментар
Македония и Сърбия вече не допускат мигранти, които не бягат от война

Властите в Южните Балкани отказват да пропускат през границите си хиляди мигранти, които не бягат от война, съобщи "Файненшъл таймс".

От съображения за сигурност след атентатите в Париж Сърбия и Македония спират мигрантите от определени страни по маршрута им към богатите страни в Западна и Северна Европа.

Македония допуска през границата си с Гърция само граждани на Сирия, Афганистан и Ирак. Аналогична е ситуацията и на македоно-сръбската граница.

Мярката идва, след като властите започнаха разследване дали един от заподозрените за кървавите атаки в Париж терорист не е влязъл в Европа като бежанец, ползвайки именно през този маршрут през октомври.

Гръцките власти са взели отпечатъци от заподозрения на остров Лерос, но самоличността му още не е потвърдена.

Все още не е ясно дали мерките по границите са координирани. Европейски дипломат каза, че рестрикциите остават "стотици хора блокирани през нощта", като ситуацията може да се влоши.

Европейската комисия отказа да коментира решението на двете страни.

Хуманитарни работници съобщиха, че около двеста души са били задържани по северната граница на Македония в контейнери, осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Само до четвъртък предиобед около 1500 души, предимно иранците и мароканци, не са били допуснати да продължат от Гърция в Македония. В района се подготвя разпъването на аварийни палатки.

Страните по така наречения Западнобалкански маршрут се опитват да осигурят подслон за повече от 50 000 души преди настъпването на зимата.

Между 3000 и 5000 бежанци пристигат в Гърция с лодки от Турция всеки ден.

От гръцката брегова охрана коментираха, че не очакват броят им да намали рязко, освен ако времето не се влоши слилно.

Върховният комисариат на ООН за бежанците в Атина каза, че около 50% от пристигащите са от Сирия, 30% от Афганистан и около 10% от Ирак. Останалите са основно от Пакистан, Иран, Йемен, Сомалия и Мароко. Властите се опитват да установяват и проверяват самоличността на всички пристигащи.

Македонски представител обясни, че не всички мигранти преминават през граничните пунктове, а използват алтернативни коридори през границата.

"Ние затягаме граничния контрол и регистрацията, но не може да осигурим 100% прецизност", посочи той.

Македония е разположила военни и служители от специалните служби по границата си. През август властите в Скопие обявиха "кризисен период" по границите си и използваха армията и сълзотворен глас, за да отблъскват мигрантите.

Хуманитарни организации казаха, че в четвъртък непрекъснато пристигат стотици мигранти към Македония, но ситуацията остава относително спокойна.

От Върховния комисариат на ООН за бежанците казаха, че в момента всички изчакват да видят какво ще решат властите – дали мярката да бъдат допускани хора само от определени националности е временна или ще остане за постоянно.

Сръбските власти обявиха, че ще събират пръстови отпечатъци и биометрични данни от всички мигранти, които влизат в страната.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Добро утро, Европа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.