Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония не спазва декларацията за добросъседство, затова е нужен договор

Скопие трябва да признае и "исторически реалности"

54 коментара
Сн. БГНЕС

Премиерът Марин Райков поднови българското искане Македония да подпише добросъседски договор, за да даде София "зелена светлина" на Скопие за получаване на дата за начало на преговори за членство с Европейския съюз. Освен това Райков заяви, че Скопие трябва да признае "исторически реалности" и двете държави заедно да честват празници, тъй като делим обща историческа памет.

 

"Началото на преговорите може да се случи единствено и само, ако действително, в съответствие с изискванията на Европейския съюз, Скопие създаде една атмосфера на добросъседство в своята комуникация с всички свои съседи, и предимно със съседите, които са членки на ЕС – България и Гърция", заяви Марин Райков.

 

Договорът за добросъседство трябва да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от тогавашните премиери Иван Костов и Любчо Георгиевски, но от Скопие към момента идват разнопосочни сигнали.

 

"Нямаме съмнение, че когато се подпише един документ, какъвто е декларацията за добросъседство от 1999 година, този документ трябва да се спазва. Неговото нарушаване доведе до това, че ние държим да се подпише договор за приятелство", обясни Райков.

 

Той коментира още, че няма нищо по-естествено от това, когато се влиза в едно геополитическо пространство, да имаш готовност да спазваш определени правила,"а едно от тях е, че това, което се подписва, се спазва".

 

Очаква се през юни Съветът на ЕС да реши дали да даде на Скопие дата за започване на преговори за присъединяване в ЕС.

 

Райков посочи още, че "всички политически сили, български институции и целият български народ имат много ясно разбиране за това, че европейската перспектива на всички наши съседи е абсолютно позитивна тенденция".

 

Той обаче коментира, че част от европейският подход е и заедно да честваме общото ни историческо минало.

 

"С България Република Македония дели общи езикови традиции, обща история и общо минало. До 1945 година ние сме част от един народ. Разбира се ние сме признали независимостта на Македония, но има и исторически реалности, които те също трябва да признаят, а именно да честваме заедно празниците, които ни обединяват, тъй като делим обща историческа памет", каза Райков.

 

След като в първите три години от мандата си правителството на Бойко Борисов поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния за нея момент отказа подкрепа за начало на преговорите за членство в ЕС. Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    Абсолютно правилно цитат : "До 1945 година ние сме част от един народ. Разбира се ние сме признали независимостта на Македония, но има и исторически реалности, които те също трябва да признаят, а именно да честваме заедно празниците, които ни обединяват, тъй като делим обща историческа памет", каза Райков." Ами кажи им го - дотогава бяхме едно цивилизационно пространство, между другото и днес сме въпреки сръбските напъни да инсталират "античката македонска свест" в Република Македония.

  2. Анонимен
    #53

    Ден на Европа

    Да, не е случайно.
    Ама не.

    Не Белград и Москва,
    а Атина и София бавят Евро Интеграцията на Скопие в ЕС.

    Мегаломания? Да.
    Ама не.

    Не Скопие, а Атина е водещ претендент за монопол
    върху наследството от Македонската империя.

    Крадец вика "дръжте крадеца". Не един, не два...

    Европа ли е това!?

    52

    Белград и Москва прилагат към Скопие политика: „Разделяй и владей !” и „Колкото по-далеч от ЕС т.е. по-зле, толкова по-добре !”

    Тъй че провокативното присвояване на българска и гръцка

  3. Анонимен
    #52

    Белград и Москва прилагат към Скопие политика: „Разделяй и владей !” и „Колкото по-далеч от ЕС т.е. по-зле, толкова по-добре !” Тъй че провокативното присвояване на българска и гръцка история и финансирането с руски пари на "македонско-мегаломански" скулптурни проекти на исторически герои на тези народи, бягството от подписване на договор за добросъседство с Бългрия, съвсем не са случайни !

  4. Анонимен
    #51

    ВИИ Карл Маркс Защо питате напразно В.И.Улянов при положение че същият е черпил мъдрост от неизчерпаемата научна съкровищница на капитализма и антикапитализма? Тя, засега, е вечно жива. 41 Въпроси без отговор: 1. На каква азбука пишат руснаците? 2. Каква религия имат? 3. Изучава ли се македонска филология в МГУ? 4. Преведени ли са "съчиненията" на В.И.Улянов на македонски? 5. Според учебник на МГИМО по история на държавата и правото, в историята на коя държава е включено царуването на Самуил?

  5. Анонимен
    #50

    Евро Euro

    Дойче геле... Зависи от източниците...

    Според данайски източници - Данайският кон бил "троянски"
    Според гърчеляви източници - Македонската империя била гръчка
    Според турчеляви източници - Римската империя била турска
    ...

    робовладелството - Демокрация...
    християнството - Гяурщина...

    Истината е друга или много различна.

    "Византия" е погрешно "удобно" гръкоманско название за
    хилядолетната Християнска империя Константин-о-пол,
    започнала съществуване като цялостна "римска" империя
    за териториите

  6. Анонимен
    #49

    Според Райков българинът щял да накаже онези, които вадели „компромати”.

    Тоя служебен тип май не се усеша, когато говори пълни глупости.

    Или и той като Бойко Борисов обвинява прокуратурата в „черен пиар”?!

    Защото до този момент след всеки излязъл „компромат” прокуратурата обявяваше, че е истина и образува досъдебни производства както срещу Станимир Флоров, така и срещу Цветанов и незаконно подслушвалите.

    По логиката на Марин Райков прокуратурата легитимира „компроматите”. Според Райков “компромат”

  7. Анонимен
    #48

    Служебният премиер Марин Райков взе да се взима изключително насериозно, като че ли ще управлява по почина на Бойко Борисов „поне 35 години”. Райков вместо да разбута батаците оставени от управлението на ГЕРБ, взе да дава политически коментари на изборите: “Българинът вече е достатъчно зрял и той знае много добре, че потенциал да решават проблемите на страната имат тези политически сили, които излизат с градивна, ясна програма, а не тези, които обясняват, че другите опции са неприемливи.

    Има тенденция

  8. Анонимен
    #47

    Ще се радваме, ако интервюто на г-н Цанчев отразява офи- циалната позиция на българската държава и тази позиция се отстоява категорично и последователно, а не да се променя на всеки два-три месеца.Българският характер на Македония е убедително установен факт в историческо, културно, фолклорно и езиково отношение и това не може да бъде предмет на политически сделки и пазарлъци!България трябва да изисква договорни гаранции не само за Пиринския край, но и за българите в БЮРМ.Това изисква и някои допълнения към проекто-договора с БЮРМ, които по-пълно да отразят българските национално-държавни интереси.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #46
  10. Анонимен
    #45

    Не отдавна на "Раковски" в София бе поставен паметник на ген. Гурко. Слава Богу, не забравихме и ген. Гурко. Запълнихме още едно място в София с още един паметник. Както изглежда български паметници се поставят само в Македония.
    Затова за какво им се сърдим на днешните македонци. За това, че се държали недружелюбно, дори враждебно, спрямо нас българите от днешна България. Обвиняваме ги, че ни крадяли историята, че построили голям паметник на цар Самуил. Някой да е виждал паметник на цар Самуил в

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.