Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония влиза в геополитически ураган

6 коментара
Македония влиза в геополитически ураган

От няколко дни на Балканите "гръмна" новината, че влиятелният американски конгресмен Дейна Рорабейкър се е изказал публично за несъстоятелността на Република Македония като държава, която няма никакво бъдеще в съвременния свят.

Лечението, предложено от конгресмена, е радикално и директно – подялба на територията по такъв начин, че населената с албанци част от Македония да се слее с Косово, а остатъчният дял да се обедини или с България, или с която и да е страна, с която "те" твърдят, че са свързани.

Прочитът на prima vista като че ли показва желанието, на първо място, да се укрепи и консолидира Косово в спора му със Сърбия – предния пост в балканската политика на Русия.

Споменаването на България е разказ с отворен край, т.е. нейната роля може да бъде поета и от друга съседна държава при подялбата на Македония според "частното" мнение на конгресмен Рорабeйкър.

Геополитическото визионерство на Рорабейкър прилича твърде много на идеите, развити (отново като "лични възгледи") само преди два месеца от британския дипломат Тимъти Лес. Той обяви буквално, че либералният модел на мултиетнически и мултикултурни общества на Балканите напълно се е провалил. В резултат регионът е изпаднал в състояние на тотална "дисфункция".

Задава се (за да бъдем по-точни, позволяваме си да коригираме – завръща се) ерата на устойчивите, жизнеспособни национални държавни организми, на държавите-нации.

Процесът на национална консолидация трябва да премине през преходен етап (или етапи) на вътрешноетническо обособяване в сега съществуващите проблемни формации, с цел по- безболезненото им разчленяване.

Основно място и в представата на Тимъти Лес се отделя на Македония – най-фрапиращият пример на "балканската дисфункция", която трябва все повече да се федерализира и впоследствие албанската ѝ съставка да се обедини с Албания и Косово. Там трябва да отидат и албанските райони в днешна Южна Сърбия и в Черна гора.

Същият модел би следвало да се приложи и към Босна и Херцеговина – сръбската част към Сърбия, хърватската към Хърватия.

Черна гора би могла да оцелее и самостоятелно, и в някакъв вид обединение (интеграция) със Сърбия. Логично е Сърбия да получи и сръбската зона в Северно Косово.

Съвпаденията и препратките между мислите на Роребейкър и Лес прекалено се набиват в очи, за да бъдат плод на чиста случайност. Почти пунктуалното (пре)подреждане на региона, като се започне от Македония, подсказва може би и нещо друго.

Нещо, което "намирисва" на подялба на сфери на влияние, на прокарване на разделителни консенсусни черти между големите, т.е. между Русия и Запада (разбирай на първо място – САЩ), на Балканите.

Каквито и тълкувания да се допускат, ясно е едно – че Македония е попаднала в окото на геополитическия ураган, завихрен на Балканите от глобалното разместване на пластовете в международните отношения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #6

    Не разбрах защо албанците от Македония да се обединяват в Косово. Косоварите се наричат албанци, но всъщност са мафиотите на Аляска в САЩ. Затова и беше бомбандирана Сърбия...

  2. Иван Сусанин
    #5

    "Съвпаденията и препратките между мислите на Роребейкър и Лес прекалено се набиват в очи, за да бъдат плод на чиста случайност. " Политическото инженерство започна - пак искат да има кръвопускане на Балканите. България трябва да заеме твърда позиция: Македония е била и трябва да остане българска. Никакви подялби. Нека Сев. Ирландия и ШОтландия се делят от Англия, а Калифорния от САЩ - те са далеч по-изкуствени федерации.

  3. ivancho ivanov
    #4

    Това, че Македония е изкуствено създадена държава от Сталин е факт! Целта е била е и е да има "завихрения" в които да има участие и Русия. Идеята на Великите сили за многонационални държави по времето на Версай пропада напълно с края на Югославия и мможе би тази "екзотична" мисъл да се разглоби македосния пъзъл е добра за разбирателството и мира на Балканите!

  4. Bлaдo
    #3

    аз пък, понеже си гледам българския интерес, си мисля: абе що на нЕкой руски депутатин не му хрумне, че (част от) Македония (или пък, о! Боже, от Сърбия ;-)) е българска? Ама НЕ! - не му хрумва на ни един руснЯк такова нещо - въпреки че баш по линия на коминтерна и Македония зорлем ни е откъсната, и Западните НИ! покрайнини са харизани на ... (с извинение...) Югославия...

  5. pepe
    #2

    Точно в този момент, когато и САЩ и Великобритания са изпаднали в дълбока вътрешна функционалност /мир, хармония и единение/, "капацитетите" от двете страни решиха да дадат акъл на другите как да се оправят. :)

  6. edin.drug
    #1

    Стара новина - много шум за нищо. Това че някакъв самонадеян циник е направил такова частно изказване по никакъв начин не може да резултира в извод за преразпределяне на сфери на влияние. Нито албанците от албания \"харесват\" радикалните си събратя от Македония, нито македонците вече ни смятат за родни. Да не говорим за сърбите, които все още носят травмата от войната и са силно реактивни спрямо Косово. На никой не му се води война точно в този момент, когато светът чувства несигурност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.