Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Македонската идентичност и език са факт". Скопие очаква да свали бързо българската блокада

Опозицията готви улични протести с искане за публичност на преговорите със София

20 коментара
Стево Пендаровски

Македонската идентичност и език не са и не може да бъдат предмет на каквито и да са преговори. Нашата идентичност и македонският език са резултат на културен и научен факт, резултат на дългогодишното историческо и културно развитие, каза президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски в публикувано днес интервю за сръбския вестник "Политика".

Процесът на развитие на нашата идентичност и език по нищо не се различава от развитието на езиците и културите на съседните народи, изтъква Пендаровски в интервюто за сръбския вестник, цитирано от БТА.

"В сравнение със съседите си Северна Македония най-късно завършва своята държавност чрез сложен процес на борба за национално освобождение и еманципация и вероятно този фактор има голямо влияние върху определени тенденции на отричане в част от обществеността и политиците в съседните държави".

"Нашата държавност и нашият стандартен език обаче са завършен процес и този факт трябва да бъде приет от всички като ключов фактор за изграждането на сътрудничество, като се има предвид, че всички съседни държави имат същата стратегическа ориентация към ЕС", обясни Пендаровски.

В интервюто президентът говори и за пътя на европейска интеграция на страната, за спора с България и за помощта, която страната получи от Сърбия за справяне с последиците от пандемията.

"Ние сме благодарни на приятелска Сърбия за навременната помощ за справяне с последиците от пандемията и особено в процеса на ваксинация. Сърбия направи всичко по възможностите си да ни помогне и ние ценим този приятелски жест и няма да го забравим", каза Пендаровски.

Той оцени разговорите с президента Румен Радев в Скопие и Рим като "позитивен сигнал за отношенията между двете държави и намаляване на напрежението, подгрявано по различни начини в изминалия период".

"Вярвам, че е в интерес на двете държави, а и на самия ЕС, час по-скоро да се намери изход от ситуацията и в този контекст оценяваме усилията на Португалското председателство на ЕС. Смятаме тяхното предложение за солидна основа за по-нататъшното водене на разговорите".

"Двете държави имат капацитет да решават въпросите чрез диалог. Впрочем ние доказахме това с подписването на Договора за добросъседство и сътрудничество с България през 2017 г., който е много важен договор и представлява основа за изграждането на по-нататъшните отношения и сътрудничеството между двете държави и сближаване на двата народа", каза Пендаровски.

Юнската среща на върха на лидерите на страните от Европейския съюз е в центъра на дипломатическите и политически усилия на Скопие за осигуряване на подкрепа от София за първата междуправителствена конференция и официално начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония.

Макар че дебатът се активизира след идването на служебното правителство, от българска страна няма сигнали, че е възможен бърз пробив.

В същото време най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ съобщи, че планира в Скопие и още десет града предупредителен протест, с който ще поиска от правителството да публикува т.нар. "Пътна карта", която договарят България и Северна Македония, съобщи агенция "Фокус".

Акцията е планирана за вторник.

София и Скопие продължават преговорите около пътна карта за прилагането на договора за добросъседство, която може да бъде разковничето за решаването на кризата и започването на преговори между Северна Македония и Европейския съюз.

Очаква се македонските управляващи да имат интензивни срещи с българските си колеги преди срещата на върха на ЕС през юни.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вели
    #20

    Сърбомакетата искат България да се нарича източна Македония.... а езикът и да е диалект на македонския. Освен това първият човек7 на земята (произлязъл задължително от маймуната) е бил Македон и всички българи сме произлезли от него!

  2. Борис
    #19

    За България е важно опазване на българската идентичност и език, а "сърбомакедонската" не ни интересува.

  3. dimitardi100
    #18

    Македония е дъщеря на България. В момента дъщерята е в пубертета и разни ухажори й въртят главата, съблазнявайки я да се отрече от майка си. В Свещенните Книги пише обаче, че ако искаш да ти е добре и да живееш дълго на земята трябва да почиташ родителите си !

  4. Обектив
    #17

    И българската история на Македония е факт, който не подлежи на преговаряне!

  5. Филип Тотю
    #16
    Отговор на коментар #13

    Ами това е Арабаджиев, цял живот, с безброй години можете да вадите подобни неща да се дъвчат, минава времето и подържа огънят на омразата и дълбочината на този проклет ров дето сме изкопали помежду си, по непроходим от най охраняваната граница, от оная "Берлинска Стена" дето отдавна я няма, а ние тоя ров нивга не мож го запълнииме..

  6. Филип Тотю
    #15
    Отговор на коментар #11

    Е за тва говоря, тоя коментар, общи дрънканици, приказки на омразата без друг полезен смисъл. Роско троско сопри се бе, защо изобщо го написа това или си на заплащане.

  7. ivancho ivanov
    #14

    Бъгария не оспорва този факт, защо непрекъснато го повтарят" - независма РСМ сме първи признали!

  8. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #13
  9. Филип Тотю
    #12
    Отговор на коментар #9

    Стига с тези доказателства бе брате, кое първо яйцето или кокошката, да оставим това на учените, въпросът е екзистенциален! Защо да ни намразват допълнително, компромис и от двете страни е нужен, но не и по този начин както сме тръгнали, като оня дребния на карачанаков офис сътрудника дето се люти и скача като японско петле на всяка дума. До никъде няма да я докараме така! Трябва да се направи кратък и ясен списък с най крещящите и крайни несъответствия и проблеми и да се изчистят до колкото е възможно,

  10. roser
    #11

    "В сравнение със съседите си Северна Македония най-късно завършва своята държавност чрез сложен процес на борба за национално освобождение..." --------- Какво национално освобождение, какви 5 лева? Я кажете как точно се освободихте - с 2 танка и 20 пушки? По това време, всяко едно българско село е било по-боеспособно от измислената ви държавичка. И от кого точно сте се освободили - от Югославия ли? Защо тогава Югославия никога не е твърдяла, че на нейна територия има македонско малцинство? Как точно сте се освободили, като дори не сте съществували?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.