Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонската процъфтяваща индустрия на фалшиви новини

В страната са базирани над 100 американски политически сайтове, които фабрикуват новини, привличащи милиони кликове

2 коментара
Македонската процъфтяваща индустрия на фалшиви новини

Малкият македонски град Велес, известен навремето като "Велес Тито" в чест на бившия югославски ръководител, се прочу с невероятно успешните си убесайтове, които фабрикуват фалшиви новини в полза на Доналд Тръмп. Над 100 американски политически сайта се управляват от 44-хилядното градче в Македония. Там шепа предприемачи в тийнейдъжрска възраст – които явно не са свързани с представители на американската десница или с предполагаеми руски агенти – произвеждат измислени статии, привличащи милиони кликове и споделяния в социалните мрежи, разказва "Файненшъл таймс".

В една такава статия, публикувана на 6 декември, че твърди, че сирийски терористи са атакували Ню Йорк, макар че нищо подобно не се е случвало.

Индустрията на фалшиви новини, появила се на това неочаквано място на Балканите, може би дори е наклонила електоралния баланс на силите в полза на Доналд Тръмп.

"Никой не може да каже със сигурност, но е приятно да мислим, че сме могли да променим хода на американската история", казва по този повод кметът на Велес Славчо Чадиев. "Някои мислят, че вече трябва да се наричаме "Тръмп Велес", шегува се той.

Създателите на фалшивите новини, решили да се захванат с новинарски сайтове след успеха им с местни сайтове за застраховане, все още изкарват пари от съдържание, свързано с Тръмп.

Изборите догодина в Германия и Франция обаче предоставят нови възможности.

"Мисля, че този модел може да бъде възпроизведен където и да е", казва Мариус Драгомир, директор на Център за медии, данни и общество в Централноевропейския университет в Будапеща. "Вярвам, че това ще се случи. Мнозина ще се опитат, тъй като видяха, че от фалшивите новини могат да се изкарват пари и това ще накара много хора да повторят успеха (на Велес)", допълва той.

Собственик на убесайт във Велес казва, че това няма да е трудно: "Аз мога да взема добре известно име като ZDF (името на германската обществена телевизия) и да регистрирам нов уебсайт с домейн като "ZDFpolitik.com". Ето така се започва".

Политическите лидери в Германия вече алармираха за заплахата от фалшиви новини. Миналия месец канцлерът Ангела Меркел предупреди депутатите, че фалшиви уеб страници, ботове, тролове могат да манипулират общественото мнение. Тази седмица лидерът на германските социалдемократи Зигмар Габриел, който е вицеканцлер, коментира в Тутър: "Честна битка! Ето как трябва да се борим на изборите през 2017 – не като в САЩ. Никакви фалшиви новини, никаква агресия, никакви обиди".

Германците се отнасят по-сериозно към своите политици, за тях това не е забавление, коментират създателите на измислени новини, според които това би ограничило мултиплициращия ефект, позволил изфабрикуваните във Велес новини да постигнат шестцифрени гледания за броени часове.

Трима тийнейджъри, които стоят за някои от велеските сайтове, коментират пред "Файненшъл таймс", че мотивацията им е била чисто финансова.

Едно от момчетата показва акаунта си в Google AdSense, от който е видно, че е спечелил 7 500 евро само през ноември. Това е забележителна сума в страна, в която средната месечна заплата е около 350 евро, отбелязва "Файненшъл таймс".

"Ако изкарам 100 000 евро тази година, ще платя 10 000 евро данъци, които ще стигнат за заплатите на двама от моите учители за цяла година", казва един от тийнейджърите, който е дал интервю за изданието, като е избягал от час по история.

Някои от уебсайтовете публикуват жива художествена проза, която няма почти нищо общо с истината. "В една от моите най-добри статии се разказва как Тръмп е зашлевил мюсюлмански младеж по време на митинг", казва 17-годишен собственик на убесайт. Други разчитат на копирани статии от други новинарски сайтове и на анкети. "Анкетите работят най-добре, защото не е нужно да се пише много, а хората винаги кликат там", обяснява друг тийнейджър на развален английски.

Собственик на уебсайт признава, че е създал над 10 000 фалшиви профила във Фейсбук, за да публикува линкове в социалните мрежи и е използвал автоматизирани инструменти за програмиране на милиони постове. Една от групите във Фейсбук, който той управлява - "American Politics Today" (в превод :Американската политика днес) - има над 85 000 последователи. Потребителите кликат на линковете, които ги отвеждат към сайтовете във Велес, които пък печелят пари от продажба на реклама на базата на тези кликове.

Фейсбук предприе стъпки, за да възпре вирусното разпространение на фалшиви новини. Този месец сайтът създаде бутон, чрез който потребителите да сигнализират за съдържание, което смятат, че е фалшиво.

Основателят и главен изпълнителен директор на Фейсбук Марк Зукърбърг обеща да "срине икономиката на фалшивите новини", като премахне своите реклами от такива уебсайтове. Но докато това се случи, компанията предупреди, че разпознаването на фалшивите новини ще е трудно.

"Ние самите не искаме да се превръщаме в арбитри на истината", написа Зукърбърг в свой пост от края на ноември.

Тръмп каза изрично на привържениците си да не е доверяват на установените новинарски източници, коментира Бърнан Билбъри, вицепрезидент на консултантската компания Messina Group. Това по безпрецедентен начин повиши шансовете на фалшивите новини наравно с истинските. След зададения от Тръмп прецедент, дългосрочният риск е бъдещите политици да си позволяват фалшиви новини и да промотират изфабрикувани новини, смята Билбъри.

Македонските тийнейджъри, забогатели от президентската кампания в САЩ, не смятат, че те са повлияли на резултата. Какво ще кажете за тези 120 млн. човека, които дори не гласуваха, пита един от тях. Друг разказва, че първите спечелени пари са изхарчили за скъпи телефони, партита и татуировки. По-успешните им конкуренти са реинвестирали печалбата, като са закупили празни помещения за магазини. Младите хора във Велес нямат особени перспективи – градчето предлага нископлатена работа като сервитьори или в някоя от останалите фабрики. "Аз мога да изкарвам по 200 евро на месец в кафене или да правя нещо с компютри", споделя един от уебсайт-създателите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мириян Григоров
    #2

    Предприемчиви като българи, пък после не били такива

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    и КОЙ ще определя дали новниа е флашива или не? Същия може да стане цензур, и да орпеделя като "фалшиви" всички новини, които иска да цензурира!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.