Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонската църква се оплака от български натиск

Или как една паметна плоча разпали нерешените исторически спорове

24 коментара
Сн. Plusinfo.mk

Mакедонски духовник се оплака от натиск на българските власти и особено консулите. Причина за реакцията на Преспанско-пелагонийския митрополит Петър е българския протест срещу поругаването на паметника в чест на войводата Велко Скочивирчето и осем негови четници, загинали при сражение с османски части през 1904 г., издигнат в двора на църквата в село Клепач.

София протестира, че оригиналният надпис на книжовен български език е бил заменен и са премахнати са цели части от автентичния текст и са променени и някои от имената на загиналите четници.

Според Преспанско-пелагонийския митрополит Петър, в чиято епархия попада църквата "Св. Архангел Михаил" в село Клепач, старата плоча не е счупена, а е поставена нова. Зад това действие стоят всички жители на село Клепач. Те са искали да изпратят послание, че не са съгласни с фалшифицирането на историята от страна на България.

"Да, войводата Велко Скочивирчето или Скочивирски и осемте негови четници са загинали в бой с турската войска през 1904 г., но те не са се борили за обединението на Македония с България, както е пишело на паметника, а за самостоятелна Македония. Паметникът е поставен в периода между 1914 – 1918 г. по време на Първата световна война, когато България е написала за "присъединяването на Македония към България". Но всички селяни от Клепач са решили единодушно да сменят плочата и да сменят тази част от съдържанието, а надписът да бъде на македонски език, защото сред загиналите има и техни преки роднини", обясни духовникът за "Пресинг ТВ", цитиран от БГНЕС.

Владиката Петър посочи, че според конституцията църквата е отделена от държавата и светската власт няма право да се намесва в църковните дела, както и обратното.

Според него целта на българските политици е да представят църквата като своя и да докажат, че това население е българско, което няма връзка с действителността.

"Целта на такива провокации и натиск е да се покаже, че не сме имали църква до 1958 г., когато е обявена самостоятелна МПЦ, а оттам и че не е съществувала македонска нация", каза владиката Петър.

Той посочи, че през последните 20-тина години нямат никакви спорове или неразбирателство с БПЦ.

Той се оплака обаче, че са "подложени на провокации и натиск от страна на българските политици, особено консулите".

"Откакто казах на двама от тях, че не искам да идват при мен, нито аз да ходя при тях да се виждаме, започнаха да ни нападат, например около промяната на иконата "Св. Троица", която е в църквата "Св. Богородица" в Битоля до митрополията. Тя беше поставена неканонично и ние решихме да сложим нова, а те се опитаха да ни попречат да го направим", твърди духовникът, цитиран от сайта "Република.мк" и БГНЕС.

На този фон македонският премиер Зоран Заев каза за пореден път, че се надява България да одобри преговорната рамка на страната му за членство в ЕС още преди края на годината. Затова няма никакви сигнали от българска страна, но македонските управляващи не спират да го повтарят.

Заев посочи, че усилията на еврокомисаря по разширяването на ЕС Оливер Вархели, както и на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, имат за цел да се постигне споразумение и да имаме положително решение в края на годината.

"Усилията на Вархели и Мишел са до 14-17 декември когато ще се проведе Съвета на Европа да има положително решение", каза Зоран Заев.

"Има напредък с България в областта на двустранното разбирателство. Все още не са дефинирани всички крачки и посоки. За тях трябва да се водят преговори...Има сериозни и положителни послания от България, на които ние искаме да отговорим по същия начин - с положителни послания. Аз вярвам, че имаме умни хора, политици и експерти в министерствата на външните работи, за да гарантираме добро настояще и добро бъдеще, както на македонците, така и на българите, а и на всички граждани на РСМ за по-добро бъдеще с нашия източен съсед, за когото аз често казвам, че сме братски народ", каза премиерът.

На въпроса дали България ще приеме, че "те не са изкуствен народ и нация създадена след 1945 г. Заев отговори: "Не искам да коментирам определени разговори, интервюта и публикации в медиите, защото българският президент Румен Радев и премиерът Стефан Янев никога не са казали пред мен подобно нещо".

"Те вярват в нашето приятелство, нашето сътрудничество и добросъседство. Те разбират необходимостта да помогнат от българска страна, както това чувстваме и ние от македонска страна, защото е много важно каква история пишем днес. Никой от нас не иска ние да дадем окончателна оценка за историята. Историята, както пише в Договора за добросъседство, трябва да бъде мост за приятелство и сътрудничество. Вярно е, че ни боли за определени коментари, но те там също реагират за определени коментари у нас. Но, това не са официални коментари. Президентът Радев и премиерът Янев пред мен като премиер никога не са казали подобни неща", добави Заев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мица
    #24
    Отговор на коментар #22

    Съгласен съм за стратегическите грешки допуснати при водане на войната срещу младотурците. Но те са наши, български грешки. Съответните последствия, може да не ни се иска,но падат върху нас. А сега да се правим, че Македония не съществува, е рецепта за пълен провал

  2. eagle_eye
    #23
    Отговор на коментар #17

    Остави го този войнолюбец.Не бихма атакували никого. България е практически демилитаризирана държава.Но ще воюваме с оръжията на аргументите за истината.И поуките, приятелю, са за вас. Вие сте най-голкемите потърпевши от онзи нож в гърба, забит ни от "съюзниците".

  3. eagle_eye
    #22
    Отговор на коментар #20

    Какви съюзници те гонят?Убийци, садисти и мародери, които колят наред, насилват, палят, измъчват за да предизвикат военна намеса. По това време войната дефакто е в хйод. Война на съюзнмици-разбойници срещу България - без която не са можели и да си мечтаят да победят Империята. Грешката е била друга - да пратиш ти стиотицихиляди български момчета да гинат по отбранитленител инии преди Истанбул и да оставиш териториите, заради които е цялата саможертва, на благоволението на чужденци, заслепени от завист

  4. Александър Борисов
    #21

    Ако чуя, че античен паметник с текст на латински е подменен с такъв на македонски "язик" в Северна Македония, няма да се учудя. Изкукуригали голтаци! Че,и поповете им!

  5. Мица
    #20

    България заслужава да познава своята история. След Балканската война подписването на Лондонския мирен договор на 30 май 1913 година е върха, до който достигат българските териториални надежди. Не сме го знаели, а и дали някой го е подозирал?

    Един месец след това, на 29 юни 1913 в 3 часа сутринта, нападаме съюзниците си - сърби и гърци. Какви Велики сили, какви пет лева? От там нататък - поражения и реваншизъм. Не можем да видим грешките си с години, с десетилетия. Сега в някаква самозаблуда с

  6. Коментарът е изтрит в 23:15 на 1 октомври 2021 от автора.
    #19
  7. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #18
  8. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #17
  9. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #16
  10. БГаньо
    #15

    Винаги ще е така, докато историческите въпроси остават нерешени като открити незаздравяващи рани и не стигнем до един, ако не еднакъв, то поне донякъде съвместим с различните интерпретации разказ за общата ни история и произход. И в духа на този разаказ да се възпитават следващите поколения, от него да се ръководим в отношението си към паметниците, книгите, свидетелствата на времето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.