Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонските партии отхвърлиха новия мирен план на посредниците

0 коментара

Македонските политически партии във вторник вечерта категорично отхвърлиха последните предложения на международните посредници Франсоа Леотар и Джеймс Пардю, договорени с двете албански партии.

Предложенията са свързани с промени в конституцията, утвърждаващи албанския език като втори официален заедно с македонския както на местно, така и на държавно равнище. Предвижда се още на общинско равнище съотношението на работещите в полицията да е пропорционално на етническия състав на населението там.

Според неофициални източници, реакцията на лидерите на македонските парламентарни партии при представянето на последните предложения при президента Борис Трайковски късно във вторник била, меко казано, негативна. Според емисията на македонски език на радиостанция Дойче Веле, самият държавен глава бил "шокиран", тъй като тези идеи противоречали на неговия мирен план за политическо решение на кризата в страната.

"Топката е прехвърлена в полето на политическите партии на македонците", коментираха дипломати в Скопие, след като високопоставени представители на ръководствата на двете албански партии - ДПА и ПДП заявиха, че тяхното участие в политическия диалог с участието на международните посредници вече е приключено.

Леотар и Пардю се опитаха да убедят някои министри, в това число и министъра на отбраната Владо Бучковски, подпредседател на Социалдемократическия съюз, и вътрешния министър Любе Божковски от ВМРО-ДПМНЕ, да подкрепят конституционните промени. Според официалното съобщение за срещата Бучковски открито заявил на двамата емисари, че предложенията и по-специално този за приемането на албанския език за втори официален в държавата ще означава повторна ескалация на въоръжените сблъсъци в страната и че това може рязко да влоши ситуацията.

От своя страна новият говорител на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ Георги Трендафилов заяви, че с това се слага началото на федерализацията на Македония, тъй като се поставя под съмнение унитарният ѝ характер, а "това е червената линия, която не бива да се преминава". Трендафилов определи като "шокиращо" предложението на двамата международни посредници. Той повтори позицията на подкрепа от страна на ВМРО-ДПМНЕ на мирния план на президента Борис Трайковски.

Какво обещаха на албанците международните посредници

Във вторник информационните агенции съобщиха, че след неколкодневни преговори с представители на двете албански партии в Македония - Демократичната партия на албанците /ДПА/ и Партията на демократичния просперитет /ПДП/ представителите на международната общност са постигнали компромисно споразумение с албанската страна, оценявано от албански политици като "евентуално приемливо за АНО". "Беше постигнато компромисно споразумение и албанската страна прие този документ. Той трябва да бъде приемлив и за АНО, не максимумът, но е много повече от онова, което албанците имаха досега", изтъкнал зам.председателят на ДПА Илиаз Халими пред ДПА.

Според договорената от международните посредници и албанските партии промяна на конституцията, албанският език и езиците на другите малцинства ще се използва като служебен в общините, където това малцинство представлява най-малко 20 на сто от общия брой на жителите му. На държавно равнище се предвижда албанският език да се използва както в парламента и по време на заседанията на правителството, така и в официалните разговори на министрите - албанци.

В предложенията за промени на конституцията на двамата емисари се предвижда на общинско равнище съотношението на работещите в полицията да е пропорционално на етническия състав на населението там. Халими посочи като пример град Тетово, където според него 80 на сто от жителите му били албанци, следователно в полицията в града 80 % от полицаите трябвало да бъдат етнически албанци.

Пред ДПА Халими съобщил още, че са направени подобрения в интерес на албанците в системата на парламентарното гласуване, позволяващи право на немакедонските представители в парламента да блокират неговите решения с мнозинство 50 плюс 1 гласа. Бил постигнат компромис и относно назначаването на държавна работа, където също трябвало да бъде пропорционално представен етническият състав на населението.

Медиите: Македония не може да бъде езикова федерация

В сряда македонският печат е пълен с отрицателни оценки и коментари на новото развитие на преговорите.

Вестник Нова Македония отбелязва, че политическият диалог променя своята посока, след като международните посредници Франсоа Леотар и Джеймс Пардю са започнали да отстъпват пред албанските участници в преговорите Арбен Джафери и Имер Имери. Вестникът се позовава на "високопоставени политици", които твърдят, че Леотар и Пардю оказвали силен натиск върху македонския екип в преговорите да приемат предложенията за създаването на местна полиция и за албанския език като втори служебен език в държавата. В редакционна статия под заглавие "На кръстопът" изданието прогнозира, че "още много дни ще бъдат ключови и критични за Македония", тъй като евентуалните подписи на четиримата партийни лидери под политическия договор няма да бъдат достатъчно сигурна гаранция за неговото реализиране.

Вестник Вечер реагира много по-остро на предложенията на двамата международни посредници, определяйки ги като "непристойни". "Леотар и Пардю предлагат на Македония гражданска война", пише изданието на първата си страница, посочвайки, че международните "улеснители" на диалога през цялото време оказвали натиск върху македонската страна да приеме официалната употреба на албанския език заедно с македонския, както и формирането на местна полиция. Вестникът посочва, че двете македонски партии в преговорите- ВМРО- ДПМНЕ и СДСМ "най-енергично отхвърлиха предложението и ще представят на международните пратеници свое гражданско решение". По повод съобщението, че в четвъртък в Скопие на двудневно посещение идват Джордж Робъртсън и Хавиер Солана, изданието прогнозира, че те идват в особено важен момент за политическите разговори, в който трябва да се договорят "ключовите въпроси", а това ще означава "трудни решения за всички страни".

Независимият Дневник също изразява недоволството си от "натиска" на международните посредници в преговорите, като посочва, че албанските политически лидери вече се били похвалили, че успели да убедят Леотар и Пардю да приемат техните предложения. В редакционна статия под заглавие "Македония не може да бъде езикова федерация", подписана от главния редактор Бранко Геровски, се отправя предупреждението, че "няма политик-македонец, който да може да приеме разнебитването на националната тъкан на македонската държава" и че "Македония не може да бъде никаква, а още по-малко езикова федерация". Тази констатация авторът посочва като основния аргумент, с който трябва да бъде отхвърлено предложението на двете албански партии за служебна употреба на албанския език на държавно равнище.

Драматичен обрат в политическия диалог, след като Леотар и Пардю все по-открито застават на страната на албанците вижда Утрински весник. На първата си страница вестникът прави констатацията, че "македонският блок е шокиран от ултиматума" и че не се подбират средства албанският език да стане официален. Анализирайки развитието на политическите разговори, изданието посочва, че само двете албански парти имат основание да бъдат доволни от това и че те в момента са готови да сложат подписите си под политическия договор за промени в конституцията. Утрински весник прогнозира, че идването в Скопие на Робъртсън и Солана ще бъде "последен опит за спасяването на диалога. В редакционна статия под заглавие "Изнудване за мир" опозиционното издание посочва, че чак сега става ясно на какво се е основавал оптимизмът на втория човек в демократичната партия на албанците Мендух Тачи, когато в неделя на два пъти подхвърли на журналистите, че " сме много близо до подписване на договора".

Частният тв канал "Телма" от Скопие прогнозира, че депутатите от най-голямата парламентарна група - тази на ВМРО-ДПМНЕ имали намерение да не гласуват за промяна на конституцията на страната. Според Утрински весник в парламента се създава "критична маса" от депутати, при това от най-различни политически партии, които се готвят да отхвърлят предложените от международните посредници промени в основния закон на страната.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.