Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският научен институт иска в Скопие да си признаят, че говорят български

Президентът Пендаровски обаче не очаква пречки от София

26 коментара
Паметник на цар Самуил в Скопие.

Mакедонският научен институт поиска българското правителство да постави осем задължителни условия на Скопие във връзка с очакването Северна Македония да получи дата за начало на преговорите с ЕС.

Академичната организация е създадена още през 1923 година и има за основна цел да проучва историята на Македония. 

Македонският научен институт иска да се признаят българските корени на населението в историко-географската област Македония, включително и в пределите на днешната Северна Македония, да се осъдят политическите убийства и репресии срещу българи след 1944 г., да се променят учебниците и помагалата, да се отстранят надписите върху паметници и музейни експонати с антибългарско съдържание, да се преосмислят националните празници, насочени неправомерно срещу българите и българската държава.

Освен това трябва да са преустанови езика на омразата към българите в медиите, да се признае, че официалният език според конституцията на Северна Македония е формиран на основата на български говори, както и да се предоставят граждански и политически права на българите, еднакви с правата на другите етноси в Северна Македония с включването им в конституцията.

Очаква се вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов да настоява за по-твърд подход в преговорния процес и вероятно ще повдигне въпроса още на правителственото заседание в сряда. Някои от вече лансираните по-твърди условия към Скопие обаче много трудно могат да бъдат приети, а в същото време дават сила на антибългарските коментари в югозападната ни съседка. Други пък вече са заложени в Договора за добросъседство, но няма сериозен напредък по тях.

Македонският научен институт призовава правителствата на двете държави да започнат директен политически диалог в духа на Договор за добросъседство и да не допуснат противоречията между Северна Македония и България да се превърнат в проблеми на ЕС, пише в позицията на Македонският научен институт.

Македонският президент: Българската позиция е вътрешнополитически въпрос

Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски обаче е сигурен, че България няма да блокира даването на дата за начало на преговори на Скопие с Европейския съюз. Той коментира във вторник, че българската позиция за бъдещето на интеграцията на Северна Македония е вътрешешнополитически въпрос и няма да бъде представена на предстоящия Европейски съвет, на който се очаква Скопие да получи дата за начало на преговорите за членство.

Очаква се още тази седмица правителството да формира официална позиция преди срещата на върха на ЕС по-късно през октомври. Кабинетът вече обяви, че няма да спъва Скопие, но ще постави ясни условия да "не си играе повече с историята" и при необходимост ще я спре по време на преговорния процес. 

"Първо да получим дата, а след това всички страни членки на ЕС трябва да съставят рамка за преговори от техен национален аспект. Ние ще определим своите позиции за преговори в съответствие с това, което страните членки поискат от нас. Ако въобще дойде на дневен ред този въпрос /за блокирането на преговорите/, това ще стане към средата на следващата година, когато започне да тече процесът на преговори", каза Пендаровски.

Според него е невъзможно да се коментира преговорна позиция, чиито елементи все още не са ви известни.

"Да видим първо елементите и тогава ще координираме нашата позиция според тях", добави той.

Манипулацията минава през учебниците

Зам.-председателят Македонския научен институт доц. Георги Николов акцентира на необходимостта да се прецизира съдържанието учебниците и да се обърне внимание и на музеите и начина, по който те представят историческите факт.

По думите му обикновеният човек е манипулиран не само с медиите, но и с учебния материал.

"Държавното управление в Северна Македония трябва да избере: лъжата или истината за историята. Този избор ще предопредели и нашето, българско решение и отношение за членството ѝ в ЕС", посочва Македонският научен институт в своята декларация.

Организацията настоява управляващите в Македония да преосмислят политиката си за миналото и истината за него, защото опитите да се търси "македонска идентичност" от средните векове до днес са анахронични и обречени на неуспех".

"Пътят към Европа не свършва през есента на 2019 г. с поканата за членство. Напротив, това е само начало, полагащо основите на цялостно преустройство, демократизация и адаптиране на духовната сфера, вкл. култура, наука, образование, медии и др. към изискванията на Европейския съюз, засягащи взаимоотношенията на Р Северна Македония със съседните държави, между които и България", пише още в декларацията.

Преди повече от две години София и Скопие подписаха Договор за добросъседство, според който обща комисия трябва да изчисти спорните исторически въпроси. Тя обаче работи бавно и досега на дава оптимизъм, че скоро може да завърши работата си.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #26
    Отговор на коментар #4

    Съгласен съм с Вашите доводи, но те по никой начин не отменят изискването, България да не допусне чрез влизането на РСМ в ЕС да бъде легитимирана уродливата антибългарска сърбомакедонистическа политическа доктрина на Югославския тоталитарен комунистически режим !

  2. Коментарът е изтрит в 00:39 на 9 октомври 2019 от автора.
    #25
  3. Zlatan
    #24

    Ако Русия излезе от Балканите, само за 10 години всички балкански джуджета стават турски вилаети.Няма да ги спасят нито САЩ, нито НАТО, нито ЕС. Справка кюрдите в Сирия....

  4. Ген. Иван Колев
    #23

    #22: Прав си. Не за бившия сесесере и не за жена ми, за която не съм "бил" женен, а още съм, но си прав, че при наличието на толкова балъци като тебе чак да се води война не е необходимо. Айде, оди рупай водорасли.

  5. lindentown
    #22

    До №20: Виж с'я, предполагам че или си учил някъде из бившия Съветски съюз, или бил женен за рускиня, та при теб се е насъбрала с времето някаква психопатична конвулсия. Няма как някоя държава да води война с толкова жертви и толкова разходи, само за да лови балъци в България. Аз отдавна твърдя, че драгалевската група сте откровено за психиатър.

  6. lindentown
    #21

    С нарастването на германската и американската мощ, с развитието на значението на Суецкия канал, както и с упадъка на Турция, Британия постепенно разбира, че Босфора няма такова стратегическо значение и че центъра на света се насочва все повече на Запад. Затова и постепенно Британия изоставя своя традиционен съюзник Турция, а през Първата световна война те, турците и британците, са вече от различни страни на фронтовата линия.

  7. Ген. Иван Колев
    #20

    #19: Убеден съм, че никакви илюзии не си е правила (Русия), че ще и мине номерът. Убеден съм, че Русия никога не е желала независима българска държава, камо ли пък Сан-стефанска. Убеден съм, че санстефанския номер е бил, за да се ловят де що има балъци сред българите. Та, като говорим за душмани...

  8. lindentown
    #19

    До №16:
    Вероятно е разчитала "да и мине номера", но със сигурност е била наясно с очаквани обструкции от страна най-вече на Британия.
    А номера щеше да мине, ако България бе получила по-малко и по-реалистини територии, а не спорни такива в Македония.

    Но големият душманин на България си остава Англия/Британия, изключително британска е заслугата за Берлинския договор.

    По-нататък, след години, тя, Британия, разбира собствената си недълновидна политика - в резултат най-вече от нарастващата икономическа

  9. Ген. Иван Колев
    #18

    #17: Tука има: https://de.wikipedia.org/wiki/Konvention_von_Reichstadt

  10. lindentown
    #17

    Дo #14: https://en.wikipedia.org/wiki/Congress_of_Berlin Тук няма и думичка за някакво Райхщаинското споразумение, някой български псевдоисторик го е вкарал в българската редакция на Уикипидия за Санстефанския договор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.