Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският парламент прие новата конституция

0 коментара

Македонският парламент прие на среднощно заседание новата конституция на страната. Текстът беше одобрен от 94 депутати, а 14 гласуваха против. В залата присъстваха 108 от общо 120 депутати. За приемане на конституцията бяха необходими 2/3 или 80 гласа в 120-местния македонски парламент.

Промените в конституцията бяха подкрепени от четирите парламентарни партии - македонските ВМРО-ДПМНЕ и Социалдемократическия съюз на Македония и от двете албански партии Партията за демократически просперитет с лидер Имер Имери и Демократическата партия на албанците начело с Арбен Джафери

Новият преамбюл, който бе гласуван първи, бе приет в последната компромисна редакция и съдържа термина "македонски народ", както настояваха македонските националисти. В преамбюла се изброяват "народите" на Македония, като се споменават македонци, албанци и няколко малцинствени групи.

След това депутатите одобриха текстовете на петнайсет поправки, с които предоставиха повече права на етническото албанско малцинство. За поправките, които бяха гласувани една по една, се обявиха между 90 и 94 депутати.

Накрая всички тестове - преамбюл и поправки в конституцията бяха гласувани общо на отделно заседание, на което присъства и президента Трайковски.

С новата конституция албанският език става официален в районите, където етническите албанци са мнозинство от населението. Освен това се гарантира по-голямо представителство на етническите албанци в държавната администрация, включително в полицията, и се създава механизъм за блокиране на решения на парламента и общинските събрания по законопроекти в областта на културата.

Македонската преса коментира, че гласовете на депутатите на албанската Партията на демократичния просперитет /ПДП/ при гласуването на конституцията са "спазарени" с международната общност срещу закон за амнистия и за висше образование на албанците. Вестник Нова Македония твърди, че веднага след гласуването на рамковото политическо споразумение президентът Борис Трайковски ще оповести писмо на генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън, в което се поема задължението МВР да не преследва членовете на вече формално разформированата т.нар. Армия за национално освобождение.

Утрински весник също съобщава, че съгласието на ПДП да подкрепи поправките в основния закон е свързано с обещанието да бъде приет закон за амнистия и с признаването като държавен на непризнатия досега от властите в Скопие Тетовски университет.

С приемането на новия преамбюл и поправките в основния закон македонският парламент изпълни най-важната част от споразумението между албанските и македонските партии. Споразумението беше постигнато под силен Западен натиск през август и изпълнението му се забави с повече от два месеца.

Следващото условие на споразумението е да се обяви амнистия за албанските бунтовници.

Самите бунтовници, които предадоха около 4000 оръжия на частите на НАТО, твърдят, че са изпълнили своите задължения по мирното споразумение.

Основни моменти в новата македонска Конституция

Преамбюл

Преамбюлът на конституцията, който прогласява равните права на всички граждани, вече се отнася до "гражданите на Република Македония, македонския народ, както и гражданите, живеещи в границите на страната, които са част от албанския народ, турския народ, влашкия народ, сръбския народ, ромския народ и други".

Конституцията от 1991 г. описваше нацията като "основана от македонския народ" и изброяваше албанци, турци, влахи и роми като малцинствени групи. Този текст бе обявен за дискриминационен от албанските партии и се твърдеше, че е терминът "малцинствена група" е евфемизъм за "второкласни граждани".

Език

Македонският език е официалният език на републиката. Всеки език, говорен от поне 20 на сто от населението /в случая само албанският/ е втори официален език в съответните общини. Гражданите от албански произход ще имат документи за самоличност и на македонски, и на албански език.

Полиция

В момента едва шест на сто от 7000-те македонски полицаи са етнически албанци. До юли 2002 г. полицията трябва да наеме 500 души от етническите малцинства, а до юли 2003 г. - още 500. До юли 2004 г. съставът на полицията трябва да отразява пропорционално етническия състав на Македония.

Полицията остава под контрола на централното правителство в Скопие, но регионалните полицейски началници ще се избират в сътрудничество с местните власти.

Религия

Конституцията вече споменава "ислямската верска общност, Католическата църква, Евангелистката методистка църква и юдейската общност..." наравно с Македонската православна църква.

Досега православието бе единственото вероизповедание, споменато в конституцията, а останалите бяха отбелязани като "други". Съгласно новата конституция всички религии са независими от държавата и равни пред закона.

Включването на Евангелистката методистка църква наред с другите големи вероизповедания се свързва с факта, че президентът Трайковски принадлежи на методистката църква.

Законодателна дейност

Следващи промени в преамбюла на конституцията и в разделите, засягащи местното самоуправление и правата на малцинствата, вече ще се приемат с квалифицирано мнозинство от две трети, включително две трети от депутатите от етническите малцинства.

Обикновени закони, засягащи правата на човека и въпросите на културното наследство, ще се приемат с обикновено мнозинство, включително две трети от депутатите от засегнатата етническа група.

Местно самоуправление

Местните власти получават повече правомощия в редица области, включително местните бюджети, назначаването на регионалните полицейски началници, обществените поръчки и пр.

Омбудсман

Парламентът ще избира омбудсман, който ще следи за спазването на конституционните права и най-вече на принципите на равното представяне на етническите общности в обществения живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.