Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският парламент ще обсъди в четвъртък френското предложение (обновена)

София осъди "антиевропейския наратив" в Скопие

17 коментара
Протести в Скопие. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Парламентът в Скопие започва в четвъртък обсъждането на т.нар. френско предложение за начало на преговорите за членство в ЕС. Заседанието започва в 13.00 часа, като се очаква председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен да направи обръщение към депутатите.

Гласуването става с обикновено мнозинство, каквото би могло да бъде получено с гласовете на СДСМ, коалиционния ѝ партньор ДСИ и по-малките албански партии, които също го подкрепят.

Управляващата коалиция, обаче, е много нестабилна и наблюдатели не изключат възможността да падне.

Централният съвет на управляващия Социалдемократически съюз единодушно подкрепи френското предложение за започване на преговори на страната за членство в Европейския съюз, а основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ излезе с оферта: откажете се от т.нар. френско предложение, а ние се отказваме от предсрочни избори.

В Скопие вече девет дни продължават протестите срещу предложението с антибългарски скандирания.

София осъди "антиевропейския наратив" в Скопие

Българското външно министерство изпрати нота до Северна Македония заради многобройни прояви и лозунги, насочени срещу България в последните дни. София осъжда "антиевропейския наратив срещу утвърждаването на добросъседски отношения между двете държави".

"Особено притеснително е, че недоброжелателните прояви в публичното пространство ескалират в момент, когато София и Скопие активно търсят път към конструктивен диалог и намиране на трайни взаимноприемливи решения в интерес на европейската интеграция на Република Северна Македония и региона. Вярваме, че подобни прояви ще се превърнат в част от миналото, а нашите две държави ще успеят да отворят нова страница в отношенията си, основана на взаимно уважение и искрено приятелство", посочват от МвнР.

СДСМ очаквано подкрепи предложението

В Скопие Централният съвет на СДСМ подкрепи преговорната рамка, предложена от ЕС, и "очаква тя да бъде подкрепена от всички политически субекти в парламента, като направят допълнителни заключения относно европейското предложение, в съответствие с парламентарните процедури".

Според ВМРО-ДПМНЕ и "Левица" предложението представлява "българизация и асимилация" на страната. Протестите минават с антибългарски скандирания, а напрежението не пада.

ВМРО с оферта

Опозиционният лидер Християн Мицкоски се обърна към депутатите с призив да отхвърлят предложението.

"Бъдете достойни, уважаеми народни представители от СДСМ и не се поддавайте на натиска на някои ръководни фактори от вашата партия. Искам да се знае, че моята цел не е борба за власт, а преди всичко защита на държавните и национални интереси, чрез отхвърляне на един вреден за Македония процес", каза той.

Мицкоски призовава депутатите от управляващата партия да го отхвърлят при гласуването в парламента, а той "честно и искрено, ръководейки се изключително от интересите на народа и бъдещето на Македония" обещава, че няма да иска предсрочни избори и ще подкрепи "оцеляването на това правителство, за да не бъде изнудвана и унижавана Македония". 

"Депутати от управляващите партии, каня ви да застанете с нас, с народа на Македония от правилната страна на историята. Викайте силно "Ултиматум - не, благодаря". Не робувайте на партията си, а бъдете както подобава само в услуга на народа! Вие сте на ход! Всички сме едно в тази битка! Ние ви подаваме ръка!", добавя Мицкоски.

Предложение в коалицията

Депутатът от Демократичния съюз Павле Траянов съобщи, че е изготвил предложение за заключения, които да приеме парламентът на Република Северна Македония, във връзка със съдържанието на предложението за преговорна рамка.

Демократичният съюз е един от малките коалиционни партньори на правителството на Димитър Ковачевски и имат един депутат в парламента на страната – самият Павле Траянов.

Депутатът предлага парламентът да насърчи правителството да продължи разговорите с ЕС, "последователно да се придържа към решимостта за безусловно зачитане на езика, идентичността, историческите и културни особености на македонския народ, като елементи, които не подлежат на обсъждане и в пълно съответствие с приетата от Парламента на Република Северна Македония резолюция за 29 юли 2021 г.", и добавя своите предложения за промени в преговорната рамка.

Те включват: премахване на едностранните декларации по отношение на езика и вписване в преговорната рамка, че "след приемането на Република Северна Македония за пълноправен член на ЕС, македонският език става официален език, без да има възможност той да бъде оспорван от ЕС или неговите държави-членки“; от преговорната рамка да отпаднат годишните прегледи и мерките за ефективното изпълнение на Договора с България, както и текстовете за втория двустранен протокол с България, а Съветът на Европейския съюз да "определи задължение за Република България да изпълни решенията на Международния съд по правата на човека в Страсбург, свързани с правата на македонците в България“.

Траянов смята, че ако всички партии приемат обща позиция, това е възможност да се преговаря за промяна на преговорната рамка или целия пакет документи.

"Не сме част от сценарий за падане на правителството. И не казваме, че нашето предложение е най-добро, но направихме опит да обобщим настояванията на политическите партии, за да постигнем консенсус. Това може да бъде основа за компромис в парламента“, каза Траянов, цитиран от БТА.  

Антибългарските протести не спират

Протестите в Скопие продължават със скандирания "българи фашисти" и "българи татари". Според лидерите на демонстрациите френското предложение е насочено срещу македонската идентичност и има за цел "българизация" на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Всичко е ясно - Македония не може да бъде приета в ЕС. Няма "македонскио язик" - има диалект на българския език, Македония няма история от преди 1946г. Да си припомнят при кои български царе територията на Македония е била все в пределите на България и как Тито изкуствено създаде Македония. Македонците се държат като зверове без грам мозък.

  2. 4ubri4ka
    #16

    Щом ще го обсъжда на националния празник на Франция, значи мисли да го приеме. Макрон да се похвали на празника.

  3. Няма никой в Чата днеска, таз вечер, що така слабо, от жегата на Море ли? От Морето не ви ли се пише или не искате да се сещате за България Реалността, тъй както сте си на плажа някъде по Беломорието, със студени зелени бири и октоподчета с "гавро" и сафрид.... Тамо също Македония беше на Времето, че и Тракия. Добре, че Стамболов стана СЪЕДИНЕНИЕТО, че днеска и "Траки" можеше да имаме наедно с "Македонци", не се подигравам по никакъв начин с Братята от Югозапада! Интересно какво е мнението на тамошните "ВМРО" относно ВМОРО и Даме Груев и какво мислята за "Тракийците" и те ли са "Тартари"?

  4. Мазен Кумунис
    #14

    Македонияяяяяяяяя............ ;)

  5. Антон
    #13
    Отговор на коментар #2

    Каквото ще остане и от "чистия български" език.Ограмотете се, от любопитство.....

  6. dev
    #12

    Темата Македония се върна в Медиапул. Това е добре. Бих се радвал да видя тук текст от Владимир Перев, Петър Колев или Ким Мехмети например. Достатъчно задълбочени са, за да дадат вътрешномакедонска гледна точка, която ние нямаме. Но и така е добре :)

  7. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #11
  8. асен
    #10

    интересно мицковски при грую ли ще избяга?

  9. Коментарът е изтрит в 14:19 на 12 юли 2022 от автора.
    #9
  10. Vidco91
    #8
    Отговор на коментар #2

    Как какво? Татарски ще остане.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.