Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският президент не е доволен, че българските политици говорят много за историята

Пендаровски е скептичен, че Гърция може да е посредник между София и Скопие

16 коментара
снимка БГНЕС

Изявленията за историята от българските политици не подобряват атмосферата за преговори, каза македонският президент Стево Пендаровски в интервю за телевизия ТВ 24.

Пендаровски поиска да се изчака 2-3 месеца да спадне напрежението и след това с хладен ум Скопие и София да седнат да решават спорните въпроси.

Според него до изборите за парламент у нас двете страни трябва да фокусират разговорите върху второстепенни въпроси като инфраструктура, енергийно свързване, сътрудничество в образованието, медиите.

Президентът на Република Северна Македония посочи, че един от подходите на Скопие, за който няма позитивен сигнал от България е, че разговорите за времето до 1944 г. трябва да се остави на историците, "а ние да се посветим на настоящето".

"Ние знаем кои сме и не ни приляга да разговаряме за тези въпроси. Може да разговаряме за друго, за Коридор 8, за образователни проекти и т.н. , но не бива да разговаряме за историята, защото сме политици, а не историци", каза Пендаровски.

По думите му българските политици по-често правят исторически изявления, отколкото българските историци в комисията, което не подобрява атмосферата за преговаряне.

В същото време историческата комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси, буксува от години. Българските представители в нея обвиняват македонските си колеги, че умишлено саботират работата ѝ, а малкото постигнати резултати остават само на хартия.

Премиерът Бойко Борисов предостави политиката към Северна Македония на военния министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, който периодично излиза с язвителни и подигравателни позиции към Скопие, които досега не са постигнали резултат.

В същото време България има все по-големи имиджови проблеми и търпи щети сред обикновените македонски граждани. България влиза в образа на "нова Гърция", която спира Скопие за ЕС, а македонците върнаха сръбския език в учебните програми.

САЩ и западни страни пък предупредиха, че от ситуацията печеливши може да са трети страни, които имат интереси на Балканите.

Пендаровски скептичен, че Гърция може да е посредник

По отношение на предложението ръководителят на гръцката дипломация Никос Дендиас да бъде посредник в преговорите с България, Пендаровски каза, че "при такова посредничество българите ще имат повече проблеми от нас", посочвайки, че гръцките политици, като предишният министър на външните работи Никос Кодзиас, са доста критични към българските позиции.

По думите на Пендаровски, за да бъде приет някой за посредник е необходимои двете страни да са сигурни в неговата независимост, съобщи БТА.

"В един типичен балкански спор, като този, който е наложен от София, се съмнявам, че трета балканска държава може да бъде възприета като независим медиатор", заявил Пендаровски, според когото най-добрите посредници в балканските проблеми са от могъщите далечни страни, пише изданието.

Захариева: Не сме щастливи да кажем "не" на Скопие

България не е щастлива от факта, че трябваше да каже "не" на започването на преговори на Република Северна Македония с Европейския съюзказа министърът на външните работи Екатерина Захариева в "Контраинтервю" с Асен Генов, цитирано от БГНЕС.

Тя отдаде проблемите между София и Скопие заради това, че македонците не изпълняват Договора за приятелство и добросъседство от 2017 година.

Според нея в Скопие продължават да използват езика на омразата спрямо нашата страна.

"30 години след промените възпитават поколение след поколение в омраза към България. Не сме щастливи от факта, че трябваше да кажем "не", но те продължават да наричат в учебниците си само нашия народ "фашисти". Да, България е била съюзник на Германия, но българският народ е спасил своите евреи", заяви Захариева.

Захариева коментира, че двете страни работят по решаването на проблемите, но в България "не трябва да си затваряме очите за фалшифицирането на историята и езика на омразата".

На въпрос, защо България също не развива инфраструктурата с Македония по коридор №8, който трябва да свърже нашите страни, външният министър посочи: "Железопътната линия е докарана до границата, нямам как да достроим нещо, което свършва в нищото".

България не подкрепи преговорната рамка на Северна Македония, след като Скопие не се съгласи да подпише нов документ, който да замести яловия договор за добросъседство от 2017 година.

София допусна и дипломатически провал, като не успя да убеди останалите страни членки изискванията ѝ да бъдат заложени в рамката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #16

    Гръцкото предложение е крайно нагло, но не е луд който яде баницата. Очевидно смятат, че може да се намери някой наш "умник" и да се съгласи.

  2. Суфијански Шоп
    #15

    Was möchtest uns sagen,Junge? Was gefällt es dir nicht an gute und Objektive Journalistische Arbeit? Nur weil dass deine Meinung nicht wiedergibt?!? Es ist echt traurig immer noch an der Živkovistische Wahrheiten zu glauben,obwohl das alte System sogar im Parlament quasi gelyncht würde...поздрав ут Македонија

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  6. Обектив
    #11

    Няма какво да губим в Македония !
    Нашият единствен капитал е българската история на Македония.
    И който го подкопава, фактически работи не толкова срещу българския народ, колкото срещу бъдещето на РСМ !
    Той може да бъде
    оползотворен, ако бъде отигран умно от умели политици !
    За какво ?
    Не за да се променя сегашната идентичност на РСМ, а за нейния пълен отказ от Югославската комунистическа образователна и медийна пропаганда за разединяване, противопоставяне, вражда и омраза към България !
    РСМ е вече

  7. Десен бесен
    #10

    Пендо, като оставихме историята на историците, веднага след като ратифицирахме присъединяването ви към НАТО, вашите "историчари" прекъснаха работата на комисията за цяла година!

  8. monitorqe137
    #9

    С макетата може да се преговаря след като престанат да крадат нашата история до 1954, съответно коригират учебниците си по история, престанат да поругават бългаеските паметници и знаме. На този автор след всяка негова тъпа статия му се обясняват тези елементарни неща, но не му влизат в главата - толкова ли е тъп ?

  9. Евроатлантизъмм
    #8

    Eничарите се сещат за история само когато искат да разединяват. Балканите никога не са били обединени затова са и толкова слаби и удобни за контрол и подчинение. ЕС, Русия и Турция се нуждаят от повече бедняци

  10. Антон
    #7

    Здравейтееее! Нуждая се от помощ! Кучето ми като види снимка на г-жа Захариева, започва да ръмжи. Моля, ако някой познава зоопсихиатър да ми пише на dolumakedoniq.BG Предварително благодаря!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.