Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският президент загина при катастрофа

0 коментара

Македонският президент Борис Трайковски загина тази сутрин при самолетна катастрофа в Южна Босна.

Самолетът, на който освен Трайковски е имало още осем души на борда, е катастрофирал в планински район, при силен дъжд и гъста мъгла близо до град Столак. Няма оцелели. Македонски служители заявиха, че самолетът Кинг еър, с който катастрофира президентът, бил остарял, но не бил спрян от движение, за да се пестят пари.

До вечерта останките на самолета не бяха открити

Ахърн: Днес Трайковски трябваше да празнува

Ирландският премиер Бърти Ахърн трябваше да приеме днес молбата на Македония за членство в ЕС от премиера Бранко Цървенковски, но церемонията бе отменена, след като стана ясно, че Борис Трайковски е загинал тази сутрин при самолетна катастрофа в Южна Босна.Днес трябваше да бъде повод за празнуване за него, каза още ирландският премиер.

още

Часове след катастрофата силите на НАТО в Босна (ЕСФОР) заявиха, че останките на самолета не са намерени, с което опровергаха предишни съобщения на босненската полиция, че те са открити.

Районът е планински и гъсто миниран, има малко пътища и когато това се съчетае с лошото време и размера на претърсваната територия, операцията е твърде трудна, каза пред журналисти говорителят на ЕСФОР Дав Съливан. Властите продължават да смятат катастрофиралия самолет за "изчезнал", предадоха световните агенции.

Издирването става в проливен дъжд и гъста мъгла. Трябва да се придвижваме като внимаваме много, тъй като в този район има много минни полета, каза сапьорът Мустафа Кадрибегович, цитиран от АФП.

Най-малко седем линейки са изпратени на място и хеликоптер на ЕСФОР кръжи над района.

Ние проверихме вече три места, където самолетът е могъл да се разбие, но засега не сме намерили нищо, каза експерт, пожелал анонимност.

Военни от ЕСФОР блокираха достъпа да района на издирването, но много жители на близките селища отидоха пеша близо до предпологаемото място на катастрофата.

В Скопие от кабинета на Трайковски заявиха следобед, че останките на самолета са локализирани в Южна Босна, но подчертаха, че спасителните екипи още не са успели да се приближат до мястото.

Македонските власти затегнаха сигурността по границите на страната, както и в ключови държавни и военни институции.

Столак се намира в планинска местност в южна Босна, източно от хърватския пристанищен град Дубровник.

До 40 дни в Македония ще има нови президентски избори

Трайковски бе избран за президент на Македония през 1999 г. и имаше ключова роля за сключването на Охридското мирно споразумение през 2001 г., което сложи край на въоръжените сблъсъци между македонци и албанци в страната. Съгласно конституцията поста на президента ще бъде временно поет от председателя на парламента Любчо Йордановски.

Съгласно конституцията на страната в срок от 40 дни той трябва да бъдат свикани нови президентски избори.

Трайковски оглавяваше македонска делегация, която трябваше да вземе участие в Международната конференция за инвестиране в Босна и Херцеговина в Мостар. След новината за трагичния инцидент форумът, в който участва и българският премиер Симеон Сакскобургготски продължава. Петима държавни ръководители от балкански страни отложиха от пътуванията си заради лошите атмосферни условия.

Самолетът бил за смяна

Самолетът Кинг еър, с който катастрофира президентът, е собственост на правителството на Република Македония и е в употреба от 25 години, предаде МИА.

Машината е загубила контакт с въздушния контрол близо до границата между Босна и Черна гора, каза капитан Бен Торп, говорител на американските мироопазващи сили в Босна.

Самолетът е произведен от американската компания Beechcraft. Този тип самолети са предназначени главно за пътувания на къси и средни разстояния и се използват и за дипломатически и бизнес пътувания.

Освен македонският президент Борис Трайковски, другите загинали са неговите съветници Димка Илковска - Бошкович, Ристо Блажевски и Анита Лозановска, Миле Кръстевски - от македонското външно министерство, Борис Велинов и Аце Божиновскиохрана и двамата пилоти - Марко Марковски и Бранко Ивановски.

Бившият македонски външен министър Слободан Чашуле заяви, че самолетът отдавна е трябвало да бъде спрян от движение, но продължавал да лети, за да се спестят пари. Имах инцидент в Букурещ на същия самолет, когато се счупи прозорецът, каза Чашуле.

Официалният македонски информационен център потвърди, че самолетът на няколко пъти за малко щял да катастрофира и да убие високопоставени служители.

Комисия разследва инцидента

Босненските власти съобщиха, че ще бъде съставена комисия, която да разследва причините за катастрофата, съобщи Асошиейтед прес.

Фотограф на агенцията съобщава, че е видял към мястото на инцидента да се отправя екип от сапьори. Той предположи, че самолетът може да се е разбил в район, който не е бил изчистен от противопехотните мини, останали от войната в Босна.

Петима президенти и премиери отложиха пътуванията

Трайковски имаше ключова роля за решаването на "езиковия спор"

Като външен министър на Македония Борис Трайковски имаше ключова роля за договарянето на Съвместната декларация от 22 февруари 1999 г. между министър - председателите Иван Костов и Любчо Георгиевски, с която бе сложен край на дългогодишния "езиков спор" и даде реален шанс за развитието на отношенията между двете държави.

още

Заради лошите атмосферни условия и гъстата мъгла в Босна президентите на Сърбия и Черна гора и Хърватия Светозар Марович и Степан Месич, както и премиерите на Албания, Словения и Хърватия Фатос Нано, Антон Роп и Иво Санадер отложиха пътуванията си.

Експертен екип на македонското вътрешно министерство и представители на държавните институции на страната заминаха за Сараево. В екипа ще бъде и представител на евромисията Проксима.

Вечерта в Скопие започна извънредно заседанието на правителството, след като премиерът Бранко Цървенковски се завърна спешно в страната след прекъсната визита в Дъблин. Премиерът каза, че най-важното сега за държавата е институциите да функционират нормално.

Европа и САЩ отдадоха почит на Трайковски

Си Ен Ен посочва, че периодът на президентството на Трайковски е бил белязан от напрежението между славянското македонско мнозинство и албанското мнозинство в страната.

Той председателстваше преговорите за сключеното с посредничеството на НАТО мирно споразумение през 2001 г. след месеци на въоръжени сблъсъци и предпази страната от гражданска война.

Трайковски, който общува на английски с международните партньори, бе смятан от Запада за обещаващ държавник, който е в състояние да гради контакти с чуждите дипломати и политици.

Трайковски е юрист, специализирал в търговско право.

В началото на 1999 г. той беше избран за външен министър. По време на кризата в Косово същата година той обвини НАТО, че отделя твърде малко внимание на етническото напрежение, което се създаде в Македония след като там дойдоха 300 000 албански бежанци, прогонени от бившия югославски президент Милошевич.

Македонският президент е женен, има дъщеря и син.

Европейски лидери и правителствата на много държави изказаха почитта си към загиналия Борис Трайковски.

Американският държавен секретар Колин Пауъл отдаде почит на загиналия македонски президент, като го нарече "голям приятел на САЩ", предаде АФП.

Пауъл припомни, че при встъпването си в длъжност през януари 2001 г. кризата в Македония е била един от първостепенните проблеми, с които е трябвало да се занимае. "Страната се разкъсваше, новият президент (Борис Трайковски) беше изправен пред огромни затруднения да реши проблемите", припомни той.

"Ние станахме добри приятели с течение на годините. Работихме, за да решим проблемите на Македония и сега страната е стабилна", добави държавният секретар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.