Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонският външен министър: Не сме забравили задълженията към България

9 коментара
Буяр Османи

Не сме забравили задълженията си по договора за добросъседство с България, каза външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи пред евродепутатите от комисията по външни работи на Европейския парламент.

Той посочи, цитиран от БТА, че в неговата страна влиятелни политически партии работят срещу споразумението от Преспа (с Гърция – бел. ред) и договора със София. Османи настоя за действия, насочени към следващите поколения, а не към следващите избори.

Все още виждаме политици, които предизвикват обществото, за да спечелят няколко допълнителни гласа. Целта на Република Северна Македония е да създадем перфектно общество. Българската общност в Република Северна Македония се състои от около 3500 души, според последното преброяване. Посланието на нашата държава е, че отношението към всеки гражданин ще бъде еднакво, каза той.

Имам послание към нашите български приятели - не сме забравили задълженията си по договора и двата протокола. Лично наблюдавам работните групи, които следва да изпълнят задълженията и скоро ще представим резултатите от работата, свързана с речта на омразата, за пострадалите в епохата на комунизма и за прилагане на препоръките на Европейската комисия за историческите въпроси, добави Османи.

Той призова за уважение от българска страна и изрази увереност, че след съставянето на новото правителство в София ще възникнат необходимите условия за напредък.

Голяма част от обществото все още не е убедена, че предприехме правилната стъпка, трябва да ги убедим, че скоро ще се почувстват видимите последици, посочи той по повод стъпките на Скопие за начало на преговорите за присъединяване към ЕС.

Поставили сме си за цел да бъдем напълно готови да поемем отговорностите на членството в ЕС до края на 2030 г., отбеляза министърът.

В изказванията на евродепутатите от парламентарната комисия Александър Йорданов (ЕНП/СДС) отбеляза, че в последната година езикът на омразата в Република Северна Македония е преминал в действия на омразата.

Известни са случаите с нападения срещу клубове на български граждански организации и техни представители, включително опит за убийство. За да започнат реално преговорите за членство, трябва да се направи промяна в конституцията на страната, посочи той.

Йорданов попита дали в работната група по конституционните промени ще бъдат допуснати представители на местните български граждански организации и определи като антиконституционен приетия закон за забрана на български организации.

Илхан Кючюк (ДПС/"Обнови Европа") призова Република Северна Македония да работи за постигане на решения по откритите въпроси.

Ангел Джамбазки (ВМРО/ЕКР) заяви, че за всички мястото на Република Северна Македония е в ЕС колкото може по-бързо.

Властите в Република Северна Македония трябва да изпълнят определени критерии, включително за спазването на правата на всички етнически общности. След "френското предложение" наблюдаваме ескалация на реч на омразата и нападения, държавно организирани мероприятия като приемането на закона, който по недемократичен начин забранява вече регистрирани сдружения, допълни той.

Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) подкрепи бързото приемане на Република Северна Македония в ЕС.

Това ще преодолее всички проблеми от миналото, заяви той.

Ковачев отбеляза, че прокуратурата в Република Северна Македония повдига безпрецедентни обвинения на председателите на българските клубове в Охрид и Битоля.

Нашата основна цел е преодоляването на всички проблеми от миналото, настоя Ковачев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #9
  2. Dora Apostolova
    #8
    Отговор на коментар #7

    Маке, забрави изчанчения си македонски език, пиши на чист български език. Македонският език е изкуствено политическо творение, направен в лабораторията на съветския професор Берщайн под диригентската палка на Сталин. Той не е никаква нова литературна форма, а писмената му форма е изкуствено създадена на базата на някои местни западни български наречия, напълнен със сръбски и турски думи, като българското “я” е заменено с латинското „jа “. "Македонският език" етимологично и стилистично няма връзка

  3. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #7
  4. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #6
  5. Dora Apostolova
    #5

    Допълнение към коментара ми # 3 Сегашна България, без правова държава и с най ниския жизнен стандарт в ЕС, не привлича македонците да се наричат "българи" и да говорят български език, за това те продължават да поддържат своя „македонизъм“. Колкото по бързо България излезе от ямата на катастрофата на прехода, толкова по бързо ще стане и побългаряването на Северна Македония.

  6. Коментарът е изтрит в 17:22 на 26 април 2023 от автора.
    #4
  7. Dora Apostolova
    #3

    Побългаряването на Северна Македония зависи единствено от икономическия и демократичен просперитет на майка България. Примерът на Финландия и Естония

    „Македонизма“ се корени в комунизма. Всички партии на Северна Македония са копие на българските- произлезли от старата комунистическа партия. "Македонизма" е теза родена от Сталин и комунистите, а нашата БКП, когато се болшевизира след отиването на Георги Димитров в Москва 1933 година, възприема тезата на Сталин за " македонска нация", "македонски

  8. Dora Apostolova
    #2

    Не съм съгласна с политиката на Радев и предишните ни посткомунистически президенти, за издаване на паспорти на македонци, без да са живели нито един ден в България, без да знаят българския език, без да се трудили в България. По този начин няма да се създаде ново българско самосъзнание, а само дискредитираме българското гражданство. Виждаме го вече 20 години с издаване на български паспорти за македонци. Всички взимали български паспорти, го правят само за да отидат на работа в Европа, минават транзит през България и там, те продължават да се наричат македонски, а не българи.

  9. Srandev
    #1

    Над 120 000 македонци са притежатели на български паспорти на основание български произход и тоз министър ще има наглостта да обяснява на най-високо равнище, че българите били само 3 500. Очевидно е, че в РСМ да се обявиш за българин носи само негативи. Преди няколко месеца исках да си купя украинско знаме и двама граждани спонтанно и съвсем искрено почнаха да ме убеждават да не го правя, щото щяло да се намери някой да ми строши прозорците на къщата... Очевидно в братска РСМ положонието е аналогично!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.