Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонското правителство идва в София следващата седмица

"Не бягаме от историята", но първата цел е създаване на взаимно доверие

23 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Следващата седмица македонското правителство ще дойде в София за съвместно заседание на двата кабинета и ще се подготви план за следващите шест месеца с конкретни цели, обясни премиерът Кирил Петков в четвъртък.

"Ще направим един реален план с реални достижения, които трябва да постигнем следващите шест месеца със срещите, които очаквам да бъдат ежеседмични на базата на различните работни групи", посочи премиерът.

По думите му двете страни има възможност да направят нещо, което последните 30 години не е правено.

"Реално трябва да наваксаме голяма част от задачите, които не са направени. Трябва да видим как в наистина в най-къси срокове да имаме влакова линия между София и Скопие. Трябва да видим как да може да се пътува с кола не 4 часа, а тези 180 километра (между София и Скопие) да се минават много по-бързо, как наистина да имаме полет София-Скопие за половин час, как да имаме културен календар и всичко това ще трябва да се случи на тази правителствена среща", каза Петков.

Преди това вицепремиерът по европейските въпроси на Северна Македония Боян Маричич коментира, че целта на новия подход в отношенията на София е Скопие е да включва повече теми, за да се изгради доверие между двете страни.

"Не бягаме от историческите въпроси, но с разширяването на набора от теми ще можем да подобрим атмосферата и да работим в атмосфера на взаимно доверие", каза Маричич, цитиран от МИА.

В рамките на съвместно правителствено заседание в София ще се съставят работните групи между двете държави, които бяха обсъдени по време на посещението на българския премиер Кирил Петков в Скопие преди два дни,

Тогава Петков и македонският му колега Димитър Ковачевски оставиха най-спорните въпроси, какъвто е историята, на заден план и се съсредоточиха във възможностите за икономическите ползи. Така освен за историята вече ще има съвместни комисии за развитието на инфаструктурата, бизнеса, транспорта, културата и други.

В предаването "Клик плус" на телевизия ТВ21 Маричич каза, че целта на новата динамика е да бъде интензивна, продуктивна и да даде резултат в реален срок.

"Затова още във вторник се разбрахме за междуправителствено заседание в София. Ще има доста министри от двете страни и ще бъдат съставени работни групи, ще се поемат конкретни задължения и ще се установи интензивна динамика на срещите", каза Маричич, цитиран от БТА.

Нотата до ООН - воля за преодоляване на проблемите

Според Маричич решението за краткото име на Северна Македония е доказателство, че има воля за преодоляване на проблемите между двете страни.

Символично в деня на визитата на българския премиер Кирил Петков в Скопие Северна Македония изпрати нота до ООН, в която уточнява, че името Северна Македония засяга само страната, а не и географската област. Така България вече използва краткото име Северна Македония вместо Република Северна Македония, както бе досега.

"Този въпрос бе повдигнат преди повече от две години и беше една от трите спънки от българска страна. За да не блокират използването на краткото име, поискаха да се изпрати нота, която обяснява, че Северна Македония няма териториални претенции", уточни Маричич.

Той допълни, че досега подходът е бил всички въпроси да бъдат разглеждани в пакет, което не е довело до резултат, въпреки че точките са били определени предварително.

Тактически беше важно да се реши този въпрос като жест на добра воля от двете страни, за да се затвори един от отворените въпроси. Останалите точки от пакета 5+1 трябва да се решават в пакет, но този въпрос беше най-малко спорен, каза Маричич.

Т.нар. протокол "5+1", който се обсъжда от месеци, като целта е той да съдържа правнообвързващи гаранции за изпълнение на поетите в договора за добросъседство от 2017 година ангажименти. В него трябва да има ангажимент македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.

Радев припомни на Скопие, че очакваме конституционна промяна

Скопие обаче засега отхвърля българското искане за промяна на конституцията, което в четвъртък отново бе потвърдено от българския президент Румен Радев.

След посещението на Кирил Петков в Скопие има много позитивни сигнали, отбеляза Радев.

Той обаче препоръча наред с всички усилия за свързаност, инвестиции и сътрудничество, да не се забравят основните въпроси, които ще отключат вратата за преговорите със Северна Македония.

"Абсолютно несъстоятелни са всякакви твърдения, че ако България поиска равноправие на македонските българи, вписано в конституцията, като реципрочност от своя страна Северна Македония може да поиска македонско малцинство в България", коментира държавният глава.

"Нека не забравяме, че нашите конституционни уредби са коренно различни. Българската Конституция предвижда закрила на индивидуални права, докато македонската конституция се основава на защитата на колективните права на части от народи", добави той.

Преди ден македонският му колега Стево Пендаровски коментира, че София няма право да иска промяна на македонската конституция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #23
    Отговор на коментар #19

    "...от Александър Велики до сега..." ... И затова СЕГА сте там, където сте СЕГА ;-) - в чакалнята на историята, в чакалнята на ЕС, в чакалнята на Цивилизацията... ... Ако тия мантри със старите имена на регионите работеха, сега Пловдивска област щеше да се прави на ... отделна държава, наследник на царството на Севт и Терес, на наследник на Древна Тракия, на ... некаква "тракийска нация".... Накратко - тия твои словесно-комплексарски упражнения на тема 'древна история' на нормалните българи ни звучат

  2. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #22
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  4. Коментарът е изтрит в 02:29 на 21 януари 2022 от автора.
    #20
  5. Jane1
    #19
    Отговор на коментар #16

    ти българин, знаеш, че Македония пише в Библията, когато свети Павел дойде в Македония. Имаме повече от 2000 години история. Не си мислете, че правителството на предателите, което подписа споразумението с Гърция, ще бъде валидно. Ние сме от Македония и се чувстваме македонци с култура от Александър Велики до сега

  6. рептилиан
    #18
    Отговор на коментар #8

    При Мата Хари.

  7. рептилиан
    #17
    Отговор на коментар #6

    Българите са точно такива - избили 11 000 евреи от Гърция и Югославия. Българската армия ги е натоварила на Български вагони, които е охранявала да Треблинка. Срещу скромно заплащане. Хитлер не се е пазарял за цената, та всички началници в българската армия са забогатяли чрез тази операция. В този форум поклонниците на фюрера са болшинство.

  8. Десен бесен
    #16
    Отговор на коментар #15

    Всички балкански народи се гордеят с 1000-годишна история с изключение на македонския. Виж в Youtube където ваш, македонски "учен" твърди, че македонската нация и писмената традиция са на 77 000 години! :)

  9. Jane1
    #15
    Отговор на коментар #6

    Българи, при негативен подход няма добро съседство със съседните държави, няма добър подход към съседите ви в квартала, в който живеете, няма добър подход към вашите приятели, братовчеди и т.н. Тази балканска нагласа е самоубийствена, никакъв напредък, винаги разочарование, не харесване на близките ни хора. Вие сте щастлива нация, че имате Петков като министър-председател, той има визия да направи добри съседи, да подобри отношенията си, той е млад, неотровен от балканска отрова и имам надежда,

  10. Bлaдo
    #14

    ... да заповядат - добре са дошли! И всеки от тях да носи копие от оригиналното Кръщелно свидетелство на дядо си ;-) - като започнат с консенсус по това къде и на какъв език са родени и кръстени дядовците ни - останалото ще се подреди от самосебе си ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.