Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонците отказват да се разделят с интерпретациите си за миналото

Съвместната историческа комисия цикли на място

12 коментара
Македонците отказват да се разделят с интерпретациите си за миналото

Съвместната комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси между София и Скопие, е зациклила заради македонците и не може да постигне очакваните резултати.

"Сигналите, които пристигат, особено през последните няколко месеца, показват, че нашите колеги не проявяват кой знае колко голяма склонност да се отделят от традиционните си тези в интерпретацията на миналото“, каза съпредседателят ѝ от българска страна проф. Ангел Димитров.

По думите му македонците бавят и отлагат работата и дори се отказват от вече постигнатото съгласие за ролята на българската държава и владетели за развитието на християнството и славянобългарската писменост и култура.

"Те искат да ревизират дори това, което по-рано се съгласиха. Дори за цар Самуил", каза Ангел Димитров пред БНР.

"Това желание беше предизвикано от отговорите, които получихме от нашите колеги, на бележките, направени от българската част на комисията за учебниците в република Северна Македония, които третират Средновековието. В тези бележки ние видяхме едно отстъпление дори от неща, за които бяхме постигнали вече съгласие. Така че желанието ми тази среща сега да завърши най-накрая работата по тези учебници беше в основата да отправим това предложение за още една среща преди днешната. Тя не се състоя и днес сме заредени с много, много умерен оптимизъм“, добави той.

По думите му цяла година комисията се е занимавала със Средновековието без да стигне до краен резултат.

Тази седмица комисията отново ще заседава, като според Димитров срещите на комисията трябва да се случват по-често. Засега обаче македонците не показват същия ентусиазъм.

Ангел Димитров се надява комисията да успее да постигне съгласие и около личността на Гоце Делчев, "за да бъде предложено на двете правителства – тази забележителна личност от общата история да бъде обединяваща, да бъде повод за съвместни чествания“.

Миналия месец премиерът Бойко Борисов поиска от Скопие до октомври да бъде изчистена спорната история. Какви точно резултати комисията може да постигне до октомври обаче е неясно. До тогава историците едва ли могат да стигнат до периода на Втората световна война, който се очертава като най-спорен.

Борисов и външната министърка Екатерина Захариева залагат на по-дипломатичния тон, докато военният министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов периодично плаши Скопие, че България може да наложи вето на членството му в Европейския съюз.

Скопие и София подписаха договора за добросъседство през 2017-та. Според него обща комисия трябва да изчисти проблемните тълкувания на историята, но засега тази комисия постига ограничен успех.

Скопие призна, че цар Самуил е български цар, което явно сега може да се промени. Споровете се разпалиха около историческата фигура на Гоце Делчев.

Причина за разминаването бе предложението на македонската страна да се чества 7 октомври – денят, в който костите на Гоце Делчев са предадени от комунистическата власт в София на Скопие.

В крайна сметка македонският президент Стево Пендаровски каза, че Гоце Делчев е българин, който се е борил за независима Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. E!
    #12

    България не трябва да одобрява влизането на Македония в НАТО и ЕС. Положително мнение от България би означавало предателство на националния интерес.

  2. Обектив
    #11

    Ако смесената комисия не постигне съгласие по най-важното - произхода на днешните "македонци" от българското етническо тяло,сиреч - окончателно признаване не на "обща" история, каквато те имат и с други народи -с гърци, сърби, албанци и власи (понятие,развързващо ръцете на манипулаторите), а на обща генеалогия и обща културна идентичност,то работата на комисията става напълно излишна,а съответния договор - тотално безсмислен.Всяко друго споразумение ще бъде от катастрофална вреда за българските национални интереси,било то в Европа или извън нея!

  3. ivancho ivanov
    #10

    Не натиска на САЩ ни задължава да гласуваме за приемане на Северна Македония в ЕС и НАТО, а нашите национални интереси(#9), очевидни са руските опити да спрат процеса до колкото е възможно! Нашата политика трябва да бъде с постоянната цел Балканите в ЕС и НАТО и ако Сев.Македония се колебае или връща назад в специялната комисия казваме "Съгласни сме да не сме съгласни" ще почакаме да се съгласите с нас, когато сте в ЕС и НАТО! Останалото са железници, пътища и търговия и общуване(ако може без псуване)! Инак в заплахите на Каракачанов прозират руските интереси!

  4. Ianko74
    #9

    Кряйно време е да излезем с ясна позизиция - македонизмът е изкуствено и насилствено създадена идеология на антибългарска основа. При това положение да допуснем Северна Македония в НАТО, да не говорим за ЕС, само защото ни натискат САЩ, е безотговорно и е направо престъпление срещу националните интереси на България.

  5. Kiril Kovatchev
    #8

    Противно на максимата че на лъжата краката са къси, нашите македонски братчета продължават да си мислят че могат да спечелят маратон с такива къси крачета. До едно време глупостта буди усмивки, а следва това съжаление.

  6. Обектив
    #7

    Знаете ли какъв беше някога девизът на новосъздадената Югославска Република Македония ? "Ние сме Титови и Тито е наш!" Те и досега живеят с него. ЮГОКОМИНТЕРНОВСКАТА ДОКТРИНА НА МАКЕДОНИЗМА е политически социално-инженерингов продукт на една осъдена от съвременния демократичен свят престъпна идеология - комунизма ! В македонските учебници по истории и до ден днешен не се споменава за провежданата политика на обезбългаряване на Македония чрез масови убийства, терор и репресии. Днешна Република Северна

  7. Коментарът е изтрит в 18:40 на 12 септември 2019 от автора.
    #6
  8. ПИЧ
    #5
    Отговор на коментар #3

    "А дано, ама надали" - знаем кой го е казал и по какъв повод! Имайки предвид развитието от последните години - не съм оптимист това да се случи...

  9. Десен бесен
    #4

    Както казва бившия български премиер Андрей Ляпчев роден в Ресен: "Со кротце, со благо и малко кютек."

  10. Емил Станоев
    #3

    Дано Правителството този път излезе на ниво и да откаже всякаква подкрепа и помощ за членство в ЕС !! ЕС през крив макарон - това е заслужават просръбските историци . И най-важното : да не се поддава правителството на натиск от Сащ по този въпрос.!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.