Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон и фон дер Лайен подкрепят промени в договорите на ЕС

Тринадесет страни членки, между които и България, отправиха критики срещу тези призивите

4 коментара
Еманюел Макрон говори пред ЕП в страсбург, зад него са седнали Урсула фон дер Лайен и Роберта Мецола, Сн. ЕПА/БГНЕС

Президентът на Франция Еманюел Макрон и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подкрепят призивите за промяна на договорите на Европейския съюз. Това стана ясна в понеделник от речите на двамата пред Европейския парламент в Страсбург по време на заключителното събитие на Конференцията за бъдещето на Европа. Някои от издигнатите от граждани предложения на конференцията, като например предоставянето на парламента на право на законодателна инициатива и разширяването на компетенциите на ЕС по въпросите на отбраната и здравеопазването, предполагат промяна в договорите.

Същевременно обаче тринадесет страни членки, между които и България разкритикуваха тези призиви, като ги обявиха за необмислени и прибързани.

Еманюел Макрон: Трябва да изградим нова архитектура на сигурност в Европа

В името на свободата и надеждата ще продължим да подкрепяме Украйна, президента Зеленски и украинския народ, заяви в речта си президентът на Франция пред участниците в Конференцията за бъдещето на Европа. С куража си и с битката, която води, Украйна вече е член на нашето европейско семейство, посочи Макрон.

Войната се върна на нашия континент в момент, в който един европейски народ – украинците, се бори за своята свобода, посочи френският президент и отбеляза, че Европа не желае военен конфликт с Русия. Не сме за война с Русия. Ние сме за опазване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, за да се завърне мирът на нашия континент, допълни Еманюел Макрон.

Според него веднага щом мирът на Стария континент бъде изграден отново, европейските страни трябва да изградят и нова архитектура на сигурност.

Като важен акцент Макрон отбеляза и темата за енергийната сигурност. Той подчерта, че Европа постепенно трябва да започне да се откъсва от изкопаемите горива и да инвестира повече в ядрена енергия и възобновяеми източници. В речта си френския президент каза още, че е време да започне и дискусия за промяна в договорите, по които функционира общността.

Еманюел Макрон поздрави участниците в конференцията, които след едногодишната си работа изготвиха конкретни препоръки до европейските институции за това какво искат да е бъдещето на съюза. Според Макрон тази инициатива показва "Европа на действието“, а вслушването на политиците в гласа на своите граждани определи като урок по жива демокрация.

Препоръките на гражданите

На днешното закриване на форума в Деня на Европа трима европейски лидери получиха доклад с триста препоръки и 49 цели за реформи на Европейския съюз. Това стана по време на официална церемония в Европейския парламент в Страсбург. Церемонията е част от заключително събитие на Конференцията за бъдещето на Европа – най-мащабното допитване до европейците за това как те виждат развитието на Стария континент. Документът бе връчен на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, председателя на Европейската комисия - Урсула фон дер Лайен и президента на страната домакин Еманюел Макрон. Гражданите от националните и европейски панели също имаха думата. Българско участие имаше в панелите, свързани с миграцията, върховенството на закона и сигурността.

В рамките на конференцията граждани представиха основните насоки за реформи, които очакват от европейските лидери. Тидел Карлсон, участник в конференцията, посочи пред лидерите на евроинституциите, че европейските граждани искат решенията в Европа да се взимат по-бързо и че следва да се гарантира адекватно участие на гражданите. Той настоя, че представеният днес доклад, съдържа предложения за една нова Европа, Европа, в която вярваме и от която имаме нужда днес. Възползвайте се – не ни разочаровайте, призова Карлсон.

Урсула фон дер Лайен не изключва възможността от промяна на договорите

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не изключи възможността за промяна на договорите на Европейския съюз. "Искам ясно да заявя, че ще бъда винаги редом до тези, които искат да реформираме ЕС към по-добро. Вие ни казахте в каква посока искате да се движи Европа, а сега наша задача е да минем по най-краткия път до там, като използваме пълния потенциал, който разкриват договорите или при необходимост да променим договорите.“ Това каза тя в речта си пред Европейския парламент.

Посланието ви е добре разбрано - сега е време за действия, заяви Фон дер Лаейн, обръщайки се към участниците в Конференцията за бъдещето на Европа.

Ние можем да предоставим милиарди ваксини, можем да възстановим нашата икономика след пандемията, заяви Фон дер Лайен, напомняйки, че именно това е обещала още при встъпването си в длъжност - действия. По думите ѝ нито едно от тези действия не е било изрично предвидено в договорите, но е било направено със съвместни усилия, защото европейците са очаквали намесата на Съюза.

Още през идния месец ще се захванем за работа, за да можем да вдъхнем живот на вашите предложения. В някои области вашите предложения настояват да се ускорят темповете на текущата работа – коментира Фон дер Лайен. Тя бе категорична, че Европа трябва да се откаже от изкопаемите горива, а предложението за минимална работна заплата да стане закон и всички да получават възнаграждение за своя труд.

В редица области вече сме започнали работа по промените, за които настоявате. Можем да направим много, без да губим време, добави тя и обеща, последващите мерки да са максимално бързи.

Скъпи съграждани, имам нужда да отидем по-далеч от това, обърна се тя към присъстващите. Фон дер Лайен коментира, че гласуването с единодушие за нея отдавна вече е лишено от смисъл. "То пречи на бързия напредък“, коментира председателката на ЕК начина, по който евроинституциите взимат общностите решения. Трябва да подобрим и начина, по който работи нашата демокрация. Демокрацията не е излязла от мода, тя трябва да се актуализира, да продължава да подобрява живота на хората, посочи фон дер Лайен, цитирайки думите на бившия председател на ЕП - Давид Сасоли.

Тринадесет страни членки отправиха критики срещу призивите за промяна в договорите

Тринадесет страни членки на Европейския съюз отправиха критики срещу призивите за промяна в договорите на ЕС, отправени от френския президент Еманюел Макрон и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да се подобри ефикасността на съюза, предадоха ДПА и Франс прес.

"Не подкрепяме необмислените и прибързани опити за започване" на такава процедура, написаха тези страни в изявление, публикувано в Туитър. Страните добавят, че "на този етап не изключват никакви варианти", но искат първо да анализират предложените реформи.

"Европа трябва да покаже истински резултати", се казва още в публикацията в Туитър, публикувана от акаунта на датската дипломатическа мисия в ЕС. Тринадесетте страни са България, Дания, Естония, Латвия, Литва, Малта, Финландия, Полша, Румъния, Словения, Хърватия, Чехия и Швеция.

Изявлението беше публикувано минути след като президентът на Франция подкрепи призивите за промяна на договорите в реч пред Европейския парламент в Страсбург, отбелязва ДПА. Подкрепата си изрази и Фон дер Лайен.

Някои от предложенията, изготвени на Конференцията за бъдещето на Европа, като например предоставянето на парламента на право на законодателна инициатива и разширяването на компетенциите на ЕС по въпросите на отбраната и здравеопазването, предполагат промяна в договорите.

Страните, които се противопоставят на тази перспектива, изтъкват, че промяната на договорите не е била цел на конференцията.

"Вече имаме Европа, която функционира", както показаха пандемията от КОВИД-19 и реакцията срещу руското нахлуване в Украйна. "Не трябва да бързаме да правим институционални реформи", се казва в изявлението на 13-те страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #4

    Тия не разбраха че няколко чичковци искат да си правят Нов Световен Ред. С "Министерство на Истината", "Министерство на Любовта", "Биг Брадър" и т.н.! Всякакво опъване е излишно и вредно за опъващия се. Изпаряват го. Оруел го е казал вече. Да им е честит Макрон на франсетата(ако и там не са фалшифицирали изборите). А точно ковид-шарлатанията откри за малко, озъбеното СВИРЕПО лице на Новия Световен Ред. И това бе само за загрявка.

  2. Guest787
    #3

    Посредствената министърка на отбраната на Германия У̀рсула фон дер Ла̀йен беше наложена за председател на Европейската комисия от Макрон, вместо логичния избор на председателя на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер.

  3. joro
    #2
    Отговор на коментар #1

    Само дето не разбрахме кои са червеите. Скоп///ците от Брюксел или 13–те суверенни европейски държави.

  4. ABV
    #1

    червеи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.