Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон и Мей с "много конкретен“ план за действия срещу тероризма

"Мосю Европа“ казал на "лейди Брекзит", че вратата към ЕС ще бъде винаги отворена

1 коментар

Френският президент Еманюел Макрон обяви, че Франция и Великобритания са решили да задействат "много конкретен план за действия" за борбата с тероризма броени дни след атентатите в Лондон и Манчестър, предаде Франс прес.


На съвместна пресконференция с британския премиер Тереза Мей в Париж снощи Макрон уточни, че една от мерките ще има за цел премахване на подстрекаванията към омраза и тероризъм в интернет.

Мей допълни, че Великобритания и Франция ще окажат натиск на интернет компаниите да ограничат екстремистките материали онлайн и че ще се търсят начини за съдебно преследване на тези компании, ако те не се съобразят с това искане.

„Мосю Европа срещу лейди Брекзит“ - този образ използва, пишейки за снощната среща испанският вестник „Ел Паис“. Триумфиращият президент срещу поставената под обсада министър-председателка. Еманюел Макрон, чиито позиции бяха укрепени от победата на партията му на първи тур на френските парламентарни избори, прие в Париж Тереза Мей, която се бори за политическото си оцеляване, след като остана без парламентарно мнозинство.

Мей заяви, че графикът за Брекзита се запазва и че преговорите ще започнат следващата седмица.

Самият Макрон изрази пожелание преговорите да започнат възможно най-скоро.
Макрон същевременно каза, че "вратата продължава да е отворена" за оставане на Великобритания в ЕС, "докато преговорите по Брекзита не са завършили", но добави, че "щом се започне, връщането назад става много по-трудно".

Британски официални представители намекнаха, че Великобритания няма да може да започне официално преговорите по Брекзита следващата седмица, както е по график, отбелязва Асошиейтед прес.

Думите на френския президент за „отворената врата“са направили най-силно впечатление на британските вестници "Гардиън" и "Дейли телеграф", които са ги извели в заглавие.

Според левоцентристкия "Гардиън" казаното от Макрон ще бъде възприето като окуражителен знак от противниците на твърдия Брекзит, че има място за компромис.

Поводът за първата визита в чужбина на министър-председателката след парламентарните избори, на които очакваше да постигне разгромна победа, трябваше да е триумфален. Вместо това посещението във френската столица бе помрачено от разочарованието от изборните резултати и пазарлъците с Демократичната юнионистка партия на Северна Ирландия за осигуряване на стабилност на британското правителство. Мей разбира необходимостта да вземе предвид позициите и на другите партии за Брекзит, включително на лейбъристите, предвид неуспеха ѝ да си осигури мнозинство. Тя обаче е притискана и в собствения си лагер от брекзитърите от задните скамейки на Камарата на общините, които могат да ѝ отнемат лидерското място, ако не изпълни очакванията им, допълва "Гардиън".

На 19 ноември 1990 г., докато собствената ѝ Консервативна партия готвеше метеж, за да я изхвърли, Маргарет Тачър дойде в Париж, за да участва в конференция по сигурността и сътрудничеството в Европа, но също така и за да потърси подкрепата на Елисейския дворец, припомня френският „Фигаро“. Два дни по-късно, когато се върна в Лондон, тя бе принудена да подаде оставка след единайсет години и половина на власт.

Във вихъра на бурята след унизителното поражение на изборите, Мей също избра да отиде в Париж, за да опита да излезе от дипломатическата изолация и да отвлече вниманието от крайната слабост, в която се намира в момент, когато трябва да започнат преговорите за Брекзит, пише "Фигаро".

В това крехко състояние британската министър-председателка потърси подкрепата на френския президент по две теми. Първата - борбата срещу тероризма - трябва да засили сътрудничеството между двете страни и вчера бе обявен план в тази насока. Втората тема - Брекзит - не фигурираше в официалното меню на кратката работна вечеря на Мей и Макрон, които после гледаха приятелски мач между "сините" и Англия. Няма никакво съмнение обаче, че въпросът е бил повдигнат, дори на трибуните на "Стад дьо Франс", допълва френският вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #1

    Пожеланието на френския президент Макрон, на датския външен министър Самуелсен и на бившия белгийски премиер и координатор на ЕП за „Брекзита“ Ги Верхофстат Великобритания да се откаже от тоя цирк са повече от уместни. „Брекзитът“ е пропагандно клише за червено-евразийски „евроскептици“, които 2 год. да се „притесняват“ от предстоящото „разпадане“ на ЕС. Вчера наблюдавах с интерес извънземната Цветанка Ризова, ухилена до ушите, да пита проф. Гарабед Минасян и д-р Георги Ганев, кандидатурата ни за Еврозоната не е ли като да си купиш фабрика на 9 септември, предвид…, нали…, ха, ха, ха?“ :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.