Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон обяви, че е намерен компромис за Северна Македония

41 коментара
Премиерът на РСМ Димитър Ковачевски и френският президент Еманюел Макрон. Снимка:ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон обяви в четвъртък, че е намерено компромисно решение относно рамката за преговори за членство в ЕС за Северна Македония.

"Мисля, че намерихме компромисно решение", каза той на пресконференция на срещата на върха на НАТО в Испания. Френското председателство официално приключва в петък.

Президентът заяви, че "последните усилия" на френското председателство на ЕС са били посветени на "финализирането" на споразумението между България и Република Северна Македония, за да се даде възможност за започване на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС, допълва Франс прес.

"Това решение носи сигурност, предвидимост и сигурност за преодоляване на спорове, наследени от миналото," подчерта Макрон.

Преди седмица българският парламент даде мандат за вдигане на ветото върху европейската интеграция на Северна Македония, ако Скопие приеме редица български искания да бъдат вкарани в преговорната рамка за присъединяване към ЕС. Условията на България към Северна Македония са четири.

Първото е гарантиране на вписването на българите в конституцията на РСМ в разпоредбите, в които са споменати другите народи и на равна основа с тези народи. Това трябва да се случи преди провеждането на междуправителствената пресконференция, която ще даде реално начало на преговорния процес със Скопие.

България настоява за подобряване на предложените проект за преговорна рамка и проект на заключения на Съвета с цел по-ясно отразяване на обстоятелството, че нищо в процеса на присъединяване на Северна Македония в ЕС не може да бъде тълкувано като признаване от страна на Република България за съществуването на македонски език

Властите в София искат гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий в рамките на целия процес на присъединяване на РСМ към ЕС, за чието изпълнение ЕК да информира Съвета преди всяка междуправителствена конференция.

Последното условие е за включването на референция към Договора да добросъседство от 2017 и протоколите от заседанията на съвместната междуправителствена комисия във връзка с одобряването от Съвета на ЕС на общите позиции за междуправителствените конференции ЕС – РСМ.

Предложението на френското председателство на ЕС предизвика политическа буря в Република Северна Македония. Властите в Скопие обявиха, че няма да одобрят френското предложение с българските условия в този им вид.

Реакцията на македонското правителство на Република Северна Македония след съобщението на Макрон е доста по-умерена. Македонското външно министерство казва, че е получено предложение от френското председателство с идеи, които се отнасят до техните публично заявени позиции и възгледи. Те ще бъдат подложени на дебат.

"Това е основата за откриване на широк консултативен процес първо в правителството и коалиционните партньори, а след това с президента, парламента и опозицията, както и с гражданския сектор, експертната и широката общественост в страната. Както обещахме, решението за нашето бъдеще ще вземем съвместно, по същество, в съответствие със стратегическите интереси на страната и всички нейни граждани", се казва в съобщението.

Македонското външно министерство благодари на президента Макрон и на френското председателство за усилията им за преодоляване на пречките и запазване на европейското доверие на Балканите.

Скопие: Това е далеч по-добро предложение

Македонският президент Стево Пендаровски коментира, че Франция не е излязла с ново предложение, а е измененила някои от текстовете в досегашното.

"Това е далеч по-добро (предложение) за Скопие от предишния познат вариант", каза Пендаровски.

Той каза, че Макрон го е информирал за съдържанието на променените текстове, както е информирана и българската страна. Очаква официална реакция от София и Скопие след консултации в двете държави.

За телевизия "Сител" Пендаровски допълни, че Република Северна Македония се опитва да направи договор, с който ще има гаранция от ЕС и независимо от това, че френското председателство на ЕС приключва и по това предложение ще продължи да се работи.

Mediapool изпрати въпроси до МВнР и очаква отговори за модифицираното предложение за френското председателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Whitestar
    #41

    Въпреки боричканията и ударите под кръста, от страна на братята ни мАкедонци, гласът на разума и правилата надделя! Няма как мнението на България, като страна членка на Евросъюза да бъде подминато. Тук ние можем само да се запитаме - "Защо не се намери по-дипломатичен начин на действие? Защо оставихме страстите да надделяват над хладния разум?!"

  2. Филка Русофилка
    #40

    Бългapcкият бeзpoдник Ла̀мбe Aлaбaкoвcки, кoйтo пoдпaли култуpния цeнтъp в Битoля нa имeтo нa нaциoнaлния гepoй нa Бългapия и Мaкeдoния Вaнчѐ Миxaйлoв, ce oкaзa пpaвнук нa лeгeндapния бългapcки вoйвoдa Ивaн Нaумoв-Aлaбaкa, poдeн 1878 г. в ceлo Opaoвeц, Вeлeшкo.
    Към 1900 г. e пpивлeчeн във ВМOPO oт Миxaил Aпocтoлoв-Пoпeтo.
    Пpeз 1902 г. бягa в Coфия. Вpъщa кaтo чeтник в Oдpинcкo и Пaшмaклийcкo.
    Oт нaчaлoтo нa 1903 г. e opгaнизaциoнeн вoйвoдa в Кpушeвcкo.

    Пo вpeмe нa Илиндeнcкoтo въcтaниe pъкoвoди

  3. marij
    #39

    Компромис за сметка на нашите интереси. Това ти е подкрепата на западните съюзници !!!

  4. stol
    #38

    Да ама ни е няма да подпишем. Ха ХА

  5. ImBlack
    #37
    Отговор на коментар #31

    Ето ти да прочетеш кой, за къде и откога възражда името на бившата римска провинция Македония. https://move.bg/macedonia-toponymy

  6. Веско
    #36
    Отговор на коментар #26

    https://www.youtube.com/watch?v=23S-baMkdxo

  7. Веско
    #35

    Даже и сръбските историци признават-Кой създаде Македония?https://www.youtube.com/watch?v=23S-baMkdxo

  8. Коментарът е изтрит в 09:27 на 1 юли 2022 от автора.
    #34
  9. Entdecken
    #33

    31 - Маке маке - кой ви е официалния език - албански или нещо друго като половината сте албанци...ама ти не знаеш албански който е официален език у вас а сръбски - Що така?! Пак приказваш без да отчиташ мнението на албанците! Май си доста дърт вече а не мислиш за младите у вас а живееш само с спомени от времето когато си бил на 20! Време е младите да кажат какво бъдеще искат е не твойта сръбска югославщина да им налагаш...

  10. Македония още не е показала учебници, в които пише, че цар Самуил е последния цар от Първото Българско царство и тогава просто Македония е била в пределите на България. По времето на цар Иван Асен II Маседония също е била в пределите на Второто българско царство. Тито създане държавица Македония изкуствено. Време е простаците в Македония да разберат, че имат история от 1946г насам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.