Вчерашната "декларация за напредък" на България и Румъния, която всъщност показва колко малко напредък са постигнали те в борбата с корупцията и престъпността, е забележителна с умишлената си мекота. Така започва коментар на британския вестник „Траймс”, отпечатан в четвъртък и цитиран от сайта Кафене.нет, ден след като Европейската комисия публикува доклада си за двете страни. Документът изненада всички с мекия си тон и намери широк отзвук в западните медии. Освен „Таймс” с голям коментар на него се спира и другият влиятелен вестник на Острова „Индипендънт”.
Докато отбелязваше „корупцията по високите етажи на властта” в двете страни, комисарят за правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини заяви, че това не е опит да бъде "посочен някой с пръст или засрамен". Комисията е взела политическо решение да посочи проблемите и да окуражи двете страни, каза още той. Това е удивително заявление, като се има предвид каталогът на престъпността, особено в българския случай. Той показва най-ярко дилемата на Европейската комисия, продължава коментарът във в. „Таймс”.
ЕС прие двете страни, които са най-бедните в съюза и с най-тежко наследство от комунизма, преди те да бъдат готови във всеки смисъл на тази дума, припомня вестникът и пита: Какво може да се направи сега, когато те са вече членове и пълзят бавно (ако го правят изобщо), към нормите и изискванията на ЕС, на които трябва да отговаря всяка страна член?
Изданието си отговаря само: Не може много да се направи. Има заплаха за спиране на парите, които със сигурност ще ги ужили, но ще забави реформите още повече. Но възможната санкция за поставяне на съдилищата им извън системата на ЕС изглежда беззъба, като се има предвид колко малка е ролята им в живота на двете страни.
Според „Таймс” Румъния е по-оптимистичният случай, ако обаче бъде прието, че „обикновената корупция е за предпочитане пред безкрайната българска сага от убийства на известни личности”. На съдиите в Румъния обаче се плаща толкова малко, че да остават глухи, когато ги подкупват, а съдилищата "увъртат", когато трябва да преследват хора с власт и пари. Комисията, отбелязва вестникът, вижда някакъв напредък като конституционни промени и независимост на съдебната система. Но Румъния още не ги е приложила на практика и в този момент тонът на преднамерена търпимост на ЕК става смешен.
Откъде намира тя сили да хвали румънската "Национална агенция за честност"? По време на преговорите за членство румънските власти говореха това, което трябва да се казва, но осъществиха твърде малко от намеренията си, което правят и сега, приключва коментара си за Румъния „Таймс”.
По отношение на България коментарът напомня колко шокираща е ситуацията в страната - повече от 155 поръчкови убийства на обществени места след 2000 година, според данни на българското вътрешно министерство.
Да си богат, да си политик, да бъдеш президента на футболен клуб "Локомотив" Пловдив - всички тези неща се оказват смъртоносни и то неведнъж, пише „Таймс” и припомня, че ЕК изразява "дълбока загриженост" по повод убийствата на местни политици през тази година и липсата на осъдени.
В действителност, като смекчава критиките си, тя не прави услуга нито на България, нито на ЕС, завършва коментара си влиятелното британско издание.
По повод на вчерашния доклад за напредъка на България и Румъния и в. „Индипендънт” взема отношение и прави аналогичната констатация за безпрецедентно мекия тон на доклада и демонстрираната в него безпомощност на ЕС.
Румъния и България се борят с обезпокоителни равнища на беззаконие и поръчкови убийства, престъпни мафии и корупция, които все още заразяват всички области от живота в източноевропейските членки на Европейския съюз, започва коментарът.
Това беше присъдата, произнесена вчера в доклада на Европейската комисия за напредъка на двете страни през първите шест месеца на членството им, който повдигна съмнения, доколко двете страни могат да принадлежат към континенталния клуб.
ЕС посочи конкретно България за обезпокоителнно високия брой поръчкови убийства. „Поръчковите убийства продължават да предизвикват голяма загриженост, особено извършените в последно време убийства на местни политици след януари. До момента няма присъди," констатира докладът, цитиран от „Индипендънт”.
Окончателната версия на доклада за двете новоприети членки не спомена предупреждението, че „няма място за примиренчество" и Франко Фратини беше принуден да защитава доклада от обвиненията, че той е бил разводнен, пише изданието.
България и Румъния бяха заплашени със санкции, които на практика биха им забранили да участват във вземането на общите решения в областта на правосъдието и вътрешния ред, докато не отговорят на изискванията на ЕС. Сега те имат срок до юни 2008, за да подредят нещата у дома, въпреки, че опонентите смятат, че стимулите за София и Букурещ не са достатъчно големи, за да ги накарат да вземат мерки, след като вече са членове на ЕС.
„Индипендънт” цитира българския президент Георги Първанов, който се изказал „предизвикателно” пред националното радио, според цитат на Ройтерс: „Ние вече сме член на блока, член, който стриктно и правилно изпълнява задълженията си. Надявам се, че Брюксел ще погледне по-отговорно на това наше поведение."
Пред британския вестник Виктор Алистар - изпълнителен директор на "Прозрачност без граници" в Румъния, заявява, че оценката на ЕС е много по-положителна от действителността, като в страната е постигнат значително по-малък напредък в съдебната реформа, отколкото се твърди в доклада. "Прозрачност без граници" в своя индекс за възприятие на корупцията поставя България на 57 място, а Румъния на 84-то, което я прави най-корумпираната страна в ЕС, припомня „Индипендънт”.
България има най-много поръчкови криминални убийства на глава от населението в Европа, като повече от 150 души са застреляни във връзка с организираната престъпност за периода между 2000 и 2006 година, акцентира „Индипендънт” на същия аспект от българската действителност както и „Таймс”.
Сякаш, за да подчертае още по-силно размера на корупцията, заразила София, най-висшият следовател подаде вчера оставка след корупционен скандал, който включваше министър на енергетиката, злоупотреба със средства и изнудване, припомня още изданието.
Прокурорите заявиха, че не им достигат доказателства, за да повдигнат обвинения, но продължават да разследват дали някой не е попречил на правосъдието.
Нещата не са по-добри в Румъния. Бившият премиер Адриан Нъстасе е обвинен в изнудване и вземане на подкупи на стойност милиони евро, въпреки че той отрича. След като в понеделник процесът беше прекратен за три месеца, докладът на ЕС поставя под въпрос желанието на съдебната система да води дела срещу бивши политици, обвинени в корупция, заключва „Индипендънт”.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
117 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
"...и другият влиятелен вестник на Острова „Индипендънт”."Как ли биха се почувствали главните редактори на "Дейли Телеграф", "Гардиън" и "Дейли Мейл"? Събуждат се една сутрин, прочитат Медиапул и научават, че вестниците им са по-малко влиятелни от "Индипендънт". Според мен биха се гръмнали ;-).
страшнииии са :)
това ли е същественото... дребна душичке :)
Като изключиш Гардиън, другите, цитирани от тебе, са обикновени таблоиди. Тук става дума за вестници с независимо мнение, позиции и културни традиции. Хайде, покажи ми какво от това намираш в Дейли Мейл, Сънди Телеграф и др. под. Забравил си само в. Сън!
Грешиш, байно. Дейли Телеграф (респ. Сунди..) е най-консервтивният и изключително авторитетен (и качествен) вестник! Не го бъркай с жълтия Дейли Мейл!!!
в боровите вестници, а не британската преса. Тия британски медии много си въобразяват, бе. Агент Гоце щял да ги чете друг път - освен ако почнат да ги издават на руски! Много ясно си им го каза - излъгахме ли ви да ни приемете като Троянския кон, а сега давайте субсидиите и много много не приказвайте, щото нема кой да ви обърне внимание.
рамките на добрия тон, вестниците от братска Великобритания и Северна Ирландия следва да се концентрират (и разнищят до край) върху собствените си проблеми - пр. принцеса Даян, "самоубийството" на онзи учен, който твърдеше, че в Ирак НЯМА ОМП и т.н.И в никой случай мнението на някой си техен ПИСАРУШКА на хонорар не е меродавно*... Защото, в противен случай, че трябва да приемем, че за да сме запознати ПОТЪНКО с проблемите на братска Великобритания и Северна Ираландия, следва да се уповаваме на нашенските Труд, 24 часа и пр.Поздравизаб.* - смея ГРЪМОГЛАСНО ДА ЗАЯВА, че дори в Този Висок Форум се пишат по-верни и по-конкретни неща, отколкото в братските британски вестници...
И кое по-точно не е вярно от написаното в ТАЙМС и Индипендант? Тия принцип "а вие защо биете негрите?" остаря и се банализира. Не е приятно чужди да ти плюят истината в лицето, което не я прави по-малко истина!
as ne pro4etoh mnenie na niakoi tjahen pasaru6ka, a dalboko isvestni na vsi4ki ni fakti ot rodnata ni deistvitelnost. za6to sa re6ili isob6to da ni obarnat vnimanie e drug vapros, koito ne promenia fakta za nad 150 neraskriti pora4kovi( a ne bitovi) ubiistva sa 6 godini.
Кое от написаното в тази статия НЕ Е ПИСАНО В ТОЗИ ФОРУМ, НЕ Е ПИСАНО В БЪЛГАРСКИ ВЕСТНИЦИ, НЕ Е БИЛО ПРЕДМЕТ НА ОБСЪЖДАНЕ ПО ТЕЛЕВИЗИИ...Що се отнася до забележката ти за негрите - явно си робче... Т.е. ако аз (или някой друг в този Форум) напише нещо е глупост, ако същото се напише В БРИТАНСКИ, АМЕРИКАНСКИ, ГЕРМАНСКИ и т.н. вестник - Е АБСОЛЮТНАТА ИСТИНА. До вчера близа руските чизми, сега лижеш чужди задни телеса!*