Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малка Англия или Велика Британия?

9 коментара
Малка Англия или Велика Британия?

На въпрос коя европейска страна ще има най-бурно бъдеще мнозина биха избрали Гърция или Италия - и двете изправени пред икономически колапс. Малцина биха посочили Франция, на която предстои да се примири с провала на своя модел за "много държава". Едва ли някой би се спрял на Великобритания, която се промъква през кризата относително добре.

Но позициите на Великобритания в света са по-несигурни, отколкото бяха десетилетия наред. През май 2014 г. нейните избиратели вероятно ще изпратят в Европейския парламент един отряд от Британската партия на независимостта (БПН), която недолюбва Брюксел. После, през септември, Шотландия ще гласува за независимост. През 2015 г. ще има общи избори. А в края на 2017 г. - или може би по-рано - трябва да има референдум за британското членство в Европейския съюз.

От всичко това Великобритания може да излезе по-малка, повече обърната към себе си и с по-малко влияние в света (и вероятно с раздробена политическа система). Или може да излезе по-ефективна, по-уверена в своята идентичност и място в Европа и по-отворена навън. Да наречем тези сценарии Малка Англия и Велика Британия.

Невероятно смаляваща се държава

В много отношения Великобритания прави доста правилни стъпки сега. Докато икономиката в еврозоната е в стагнация, Великобритания стабилно се измъква от спада. Правителството използва кризата, за да подреди държавата. Континенталните европейци се приспособяват към отдавна поддържаното от Великобритания становище, че ЕС трябва да бъде по-малък, по-малко бюрократичен и по-лесен за бизнес. Даже се говори за задълбочаване на единния пазар на услуги, което би било доста благодатно за Великобритания.

Лондон продължава да всмуква талант, капитал и бизнес. На глава от населението Великобритания привлича близо два пъти повече преки инвестиции от средното равнище в богатите страни. Това се дължи на историческата отвореност на страната за пришълци - традиция, която в голяма степен оцеля при икономическата криза. Въпреки че британците са враждебни към имигрантите, те са ненадминати в това да превръщат новодошлите в продуктивни и интегрирани членове на обществото. Великобритания е едната от двете единствени страни в ЕС, в която напусналите училище имигранти са по-малко от местните жители. (Нейните най-проблемни квартали са населявани от бели, британци и бедни.)

Но всичко това може да се разпадне през следващите няколко години. Най-директният начин да се смали Великобритания е Шотландия да гласува следващия септември за излизане от Обединеното кралство. С един удар кралството ще намалее с една трета. Неговото влияние в света ще бъде силно редуцирано. Държава, която не може да запази целостта си, едва ли ще бъде в позицията да поучава другите как да се справят с вътрешните си работи.

Референдумът за ЕС бе обещан миналата година от премиера Дейвид Камерън като напразен опит да бъде запушена устата на Малките англичани* в партията на торите и да бъде парирана БПН.

Лидерът на лейбъристите Ед Милибанд също може да последва примера на Камерън.

Ако Великобритания напусне ЕС, ще изгуби правото си да влияе върху блока, който поема половината от нейния износ. И тъй като в миналото Великобритания винаги се е възползвала от това право, за да тласка ЕС в посока откритост, разширяване и свободна търговия, това ще бъде загуба и за Европа. За капак плебисцитът би разцепил Консервативната партия, особено ако Камерън не бъде преизбран през 2015 г.

Освен това Великобритания може да изпадне в допълнителна изолация, ако продължи да упорства с някои неразумни политики. Както показва един наш специален доклад от тази седмица, това са опитите на правителството да вини имигрантите и посетителите, че вредят на икономиката. Студентите, особено от Индия, се насочват към по-гостоприемни (и по-слънчеви) страни. Фирмите изпитват големи затруднения с привличането на квалифицирани работници, което спъва възможностите на страната за износ.

Камерън направи някои отстъпки: сега е по-лесно да вземеш британска виза в Китай; той оттегли налудничавия план да се изисква голяма парична гаранция от посетителите от шест развиващи се пазарни икономики, в случай че те се укрият след престъпление. Но подходът на Великобритания към имиграцията е напълно погрешен. Той издига бариери по подразбиране и ги снижава само когато катастрофалните последици станат очевидни.

Няма Европа, няма Шотландия, разцепена партия - браво, Дейв

Смаляването на Великобритания не е неизбежно. При един по-оптимистичен сценарий Великобритания се стяга и остава в Европа, където се бори за конкурентоспособност и срещу бюрокрацията. Британският натиск постепенно постига пробив в отварянето на пазарите за услуги в ЕС и другаде, което разкрива големи възможности за просперитет на юристи и счетоводители от страната. Великобритания става по-толерантна към имиграцията, ако и това да не ѝ е по сърце. Тя даже спира нападките към своята най-голяма експортна индустрия - финансовите услуги.

Разликата между сценариите Малка Англия и Велика Британия е в ръководството. Камерън ще трябва да започне да променя нещата, над които има най-голям контрол: политиката за имиграцията. Един по-либерален режим би подсилил икономиката. Имигрантите, особено тези от Източна Европа, произвеждат много повече, отколкото потребяват от обществения ресурс. Камерън и Милибанд знаят това, но те се снишават заради ширещата се враждебност към очакваните имигрантски вълни.

Европа е другата тема, по която те трябва да опитат да поведат общественото мнение, а не малодушно да го следват.

Политиката на Милибанд е неизвестна. Камерън обезпокоително залита, като понякога казва, че Великобритания желае реформиране на ЕС за доброто на всички, а друг път заплашва с напускане на съюза, ако не бъдат изпълнени неуточнени искания. Първият курс е проницателният - защото с по-малка вероятност ще доведе до пагубното напускане на Великобритания и с по-голяма вероятност ще успее да направи съюза по-либерален.

Що се отнася до Шотландия, Камерън и Милибанд са на страната на Велика Британия. Но решението ще вземат шотландците. Въпреки че шотландската държава ще може горе-долу да посрещне първите си разходи - ако допуснем, че ще съумее да задържи за себе си повечето петролни и газови полета в Северно море, - тези ресурси пресъхват. Една независима Шотландия би била твърде малка, за да поема удари, било по цените на петрола, било по банките си. А сепаратистите не могат да обяснят как страната ще може да ръководи своите работи, запазвайки британската лира. За свое добро шотландските избиратели трябва да отхвърлят политическото си изплъзване.

Едно време Великобритания управляваше света. След разпада на нейната империя тя от време на време искаше да се сгуши и скрие. Сега тя може да не прави нито едно от тези неща. В нейното най-бляскаво бъдеще тя изглежда открита, либерална и търгуваща страна, обвързана със света. Политиците знаят това и понякога го казват. Сега обаче трябва и да се борят за това.

* Малък англичанин (Little Englanders) - първоначално: антиимпериалистическа доктрина от времето на Втората англо-бурска война (1899-1902 г.); впоследствие: привърженици на "Англия", която да не излиза от границите на Обединеното кралство - бел.прев.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Британия се смалява но продължава да си пъха гагата на другият край на света. Трябва да връщат и сев.ирландия, а шотландците и сега имат един вид автономия, а самостоятелното им членство в ЕС, ако искат, им е в кърпа вързано. Иначе цялото ОК сега е щат и троянският кон на уса в ЕС.

  2. Анонимен
    #8

    Целият Запад начело със САЩ е пред колапс, а колкото до Великобритания, тя се смалява още от 1945 и скоро наистина ще е Малобритания.

  3. Анонимен
    #7

    някога е била извънредно разширяваща се държава. Този процес не може да върви все в тази посока, нормално е да има свиване. Ако са хитри, англичаните ще направят така че да спечелят от това. Но пък не може и вечно да печелят. Това трябва да се отчита, но кой (от тях) ти гледа?!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  5. Анонимен
    #5

    Kirsner: От "работилницата на света" през 19 век, през 21 век Великобритания се превърна в една деиндустриализирана държава, която основно разчита на два сектора - на финансовите услуги и на недвижимостите! (чийто балон винаги се надува, както е и в момента, за да се генерира някакъв икономически ръст)

  6. Анонимен
    #4

    Ами страхотна концепция - 70-на милиона да живеят само от финансови "услуги" и от експлоатиране на имигранти. И как точно отцепването на Шотландия с "пресъхващия" нефт ще попречи на това?

  7. Анонимен
    #3

    Обстоятелството, че дори в кризата финансовите услуги носят такива огромни приходи на някогашния първенец в индустриализацията показва, че мошеническият капитализъм не отстъпва позиции. Робите в Азия и Африка са новите герои на Дикенс.

  8. Анонимен
    #2

    От лудостта на английските момчета, които завоюваха света остана само лудостта на английските футболни хулигани, които уплашиха света. Лежането върху стари лаври не носи нищо добро. Ситито е освободило около 100 хил. служители в последните 10 г. За какви перспективи се говори ? Много по-вероятно е ислямът да бъде обявен за официална религия, а "Рамаяна" да замести Шекспир.

  9. Анонимен
    #1

    А нещо за спихването на Алемания?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.