Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малка група олигарси оказват влияние върху медиите и разпределението на обществени поръчки

11 коментара

България е в много нестабилна и напрегната ситуация и трябва да се внимава да не се върнем обратно към период на дългосрочна нестабилност, предупреждава президентът Росен Плевнелиев в интервю пред германското седмично списание "Фокус".

В днешно време гражданите, а не политиците са тези, които задвижват демократичните промени, казва държавният глава и категорично отхвърля твърдението, че България е влязла в ЕС прекалено рано. "Дневник" публикува превод на цялото интервю.
Господин президент, вече месеци наред хиляди гневни хора се събират пред вашия дворец и пред парламента. Поела ли е България по пътя на хаоса?

"Ситуацията в страната е напрегната и за съжаление нестабилна. Затова съм много обезпокоен. Имахме вече две големи протести вълни през тази година, три правителства и една парламентарна криза. България трябва да извърви докрай пътя си към една модерна демократична държава. Като цяло гражданите имат много малко доверие на политиците, защото вече много пъти са били разочаровани", казва президентът в отговор на въпрос "поела ли е България по пътя на хаоса".

Днес гражданите, а не политиците са тези, които задвижват демократичните промени", посочва Плевнелиев и допълва, че се появява гражданско общество.

В отговор на въпрос не се ли случва това късно, 23 години след падането на желязната завеса и шест години след влизането в ЕС, президентът отбелязва, че демократичните промени все още не са приключили в цяла Югоизточна Европа. Според него след 23 години преход не можем да се гордеем с нашата демокрация.

"Правосъдната система все още не функционира достатъчно ефективно. Партиите воюват една срещу друга, липсва национален консенсус за икономическите и политическите приоритети. Трябва дори да внимаваме да не се върнем назад към една продължителна нестабилност", предупреждава той.

Помолен да коментира правителството, доминирано от социалистите, което се опира на крайнодясна партия и назначава партийни функционери от стария апарат на държавни позиции, Росен Плевнелиев казва: "Вярно е, че сега на ключови позиции успяват да застанат хора, които са пленници на комунистическо мислене и дори са сътрудничели на тайните служби. Това въобще не ме прави щастлив. Противопоставям се на такива тенденции, защото съм обещал на българския народ да защитавам и да доизграждам демокрацията".

По-нататък той посочва, че "За съжаление, тук има малка група от олигарси, която е все още много влиятелна. Те оказват влияние на медиите и върху разпределението на обществени поръчки".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Господин Прокопиев как ще опишете личните си отношения с Президента Росен Плевнелиев? Бивш бизнес партньор, приятел или политик, чиито позиции подкрепяте? Преди всичко, Росен Плевнелиев е избран за президент на България не защото е мой приятел, а защото за него в пряк вот гласуваха мнозинството от българските избиратели.Иначе, конкретно на вашия въпрос. Бяхме близки семейни приятели, преди той да влезе в политиката. Иво Прокопиев е част от олигархичния кръг Капитал.При това положение дали е искрен президента за олигарсите?

  2. Анонимен
    #10

    Атака не е крайно лява, нито крайно дясна партия. А националистическа. Има крайно леви лозунги, защото такъв и е електората, от закъсали озлобени хорица. Има и крайно десни идеи, защото нетърпимостта и към другите етноси означава точно това.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  4. Анонимен
    #8

    Къв президент е тоя цървул бе? Ако опростаченият електорат беше избрал едно магаре както предложи Боко-тиквата щеше да е по-добре.

  5. Анонимен
    #7

    Верни приказки, но минават пред германци, а не българи. Интересно защо нищо не казва за Мищо Бирата, Валенти Златев, Цеко Минев и т.н. олигарси ли са и как работеха с правителството на което и той беше член? Защо нищо не казва поради какви причини Бойко Борисов го плескаше по челцето в ноща след избирането му за Президент и по-късно Цветан Цветанов обяви, че от него нищо не зависи, а той само подсмърчаше и не даваше интервюта? Жалки и унизителни истини за един "президент", които не могат да се забравят!

  6. Анонимен
    #6

    Плевнелиев явно е тръгнал по схемата на Николайка Младенова - ще поработи няколко години срещу българските национални интереси, и ще го назначат на някаква измислена международна длъжност с 30 000 евро месечно...

  7. Анонимен
    #5

    Колкото и, дивите и всичко мразещи българи, да не могат да го допуснат, България си има и един свестен политик - президента. Казват да, ама не бил изобщо идеален. Ами не е идеален, спор няма, а кой е идеален? В политиката още по-малко има идеални хора. Политиката е все пак изкуството на възможното, а не на идеалното. Единствено президента прави за България и българите това което е по силите му. Цялата останала пасмина от властници ги е еня само как да си напълнят гушките и нямат срама от нищо и от никого.

  8. Анонимен
    #4

    Росенчо, баба, обясни ми как твоят съветник, бивш съветник на ББ, три месеца преди изборите си тръгна и след тях се пръкна като вътрешен министър. То, освен олигархията, да няма и нещо друго скрито-покрито, пък ти да не ни казваш?

  9. Анонимен
    #3

    "За съжаление, тук има малка група анонимни олигарси,неизвестни никому ,която е все още много влиятелна. Те оказват влияние на медиите и върху разпределението на обществени поръчки"

  10. Анонимен
    #2

    Ми квато държавата такъв и президента.Какво друго да каже човек за "Обединителя"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.