Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малка преднина за Нова демокрация и много колебаещи се преди изборите в Гърция

Световната банка: европейските лидери да са готови за извънредна ситуация

3 коментара
Малка преднина за Нова демокрация и много колебаещи се преди изборите в Гърция

Според повечето социологически проучвания дясноценстристката гръцка партия Нова демокрация има преднина в предпочитаниата на избирателите преди предстоящите повторни парламентарни избори в страната на 17 юни. Едно от изследванията обаче прогнозира победа за радикалната левица СИРИЗА. Така изглеждат предизборните прогнози, публикувани в гръцките медии.

Това са последните анкети преди вота, тъй като от събота се забранява  публикуването на социологически допитвания.

Според анализаторите разликата в гласовете между Нова демокрация и СИРИЗА варира между един и три процента в полза на консерваторите, а в третото проучване СИРИЗА изпреварва Нова демокрация с шест процента. Всичките анкети показват, че социалистическата партия ПАСОК ще бъде трета политическа сила на тези избори.

Предполага се, че в новия парламент ще влязат седем партии, в това число място там отново ще намери и неонацистката Златна зора, която този път може би ще получи по-малък процент гласове.

Прогнозите са противоречиви и от гледна точка на възможността за съставяне на стабилно правителство след изборите. Според някои от анализаторите на тези избори нито една партия няма да може да получи самостоятелен мандат, което означава, че отново се очакват пазарлъци за коалиционен кабинет, както на предишния вот на 6 май, които завършиха с неуспех. Комунистите не изключват нов повторен вот.

Според други Нова демокрация и ПАСОК – двете партии, които подкрепят спасителния план за външна финансова подкрепа в замяна на строги икономии и реформи, ще съберат достатъчно гласове, за да спечелят заедно мнозинство от между 159 и 165 места в 300-местния парламент и да съставят правителство.

Редът на партиите от гласуването на 17 юни се очаква да бъде Нова демокрация, СИРИЗА, или обратно, ПАСОК, Независими гърци, Комунистическата партия, Златна зора и Демократичната левица. Смята се, че извън паррамента ще останат Еколозите, националистическата ЛАОС, "Димиргия ксана" (съзидание отново) и други.

В заглавие в. "Параскеви +" прогнозира, че на тези избори "първа партия" ще са нерешилите все още за кого ще гласуват. Броят на "колебаещите се" се изчислява на 19,2 на сто.

Консерваторите предлагат мерки за излизане от кризата

Осемнайсет мерки за излизане от кризата представи лидерът на консервативната партия Нова демокрация Андонис Самарас две седмици преди изборите. Растеж, предоговаряне на мерките с външните кредитори, възстановяване на най-ниските пенсии и на надбавките за многодетни на нивата от 2009 г., увеличаване на срока на надбавката за безработни, постепенно намаляване на данъчните ставки, повишаване на необлагаемия минимум на 8000 евро от следващата година, нови 150 хиляди работни места и връщане на колективните трудови договори, са някои от мерките.

Според гръцките медии предложенията на Самарас са били подложени на остра критика от страна на другите две партии - радикалната левица СИРИЗА и социалистическата ПАСОК. Левицата смята, че това са стъпки към финализиране на кошмара от меморандума с кредиторите. Социалистите смятат, че те са продиктувани от желанието на консерваторите да се домогнат до повече гласове и ги определята като "популистки" и "демагогски".

Световната банка: европейските лидери да са готови за извънредна ситуация

Европейските лидери трябва да са готови да пристъпят към рекапитализация на банките в случай че Гърция излезе от еврозаната и да договорят гаранции за финансирането на Испания, за да предотвратят икономическия ѝ крах, пише президентът на Световната банка Робърт Зелик в статия, отпечатана в британския в. "Файненшъл таймс".

Не можем да предвидим резултата от гръцките избори на 17 юни, нито дали новото правителство в Атина ще предпочете да отиде на един по-тежък пазарлък за повече субсидии, отколкото да напуска единната валута, посочва Зелик. Партньорите на Гърция са разочаровани, макар че заявяват готовност да окажат значителна помощ, за да може страната да избегне кризата, която би предизвикала излизане от еврото.

Ако Гърция се оттегли от еврозоната, разпространението на кризата ще е непредвидимо, както непредвидими бяха последствията от рухването на "Лемън брадърс". Евентуално излизане на Гърция би предизвикало сътресения в доверието на другите суверенни страни от еврозоната. Лидерите от валутния съюз трябва да са готови, няма да има време за срещи между финансовите министри, за да обсъждат перспективи и гъвкви политики, пише още Робърт Зелик в статията си във "Файненшъл таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Нашата простотия и неосведоменост ни "хвърлиха" в лапите на МВФ! Привързаността на гърците към ваканциите и таверните, сигурността на работното място, и лъжите за стабилността на икономиката, направи същото за гръцкия народ! Просто слабостите на всеки народ се използват за спечелването на Студената война!

  2. Анонимен
    #2

    На ляво ориентирания избирател много му харесва идеята да взема пари от където може да ги харчи както на него му е изгодно и след това да откаже да ги върне, под предлог че много щял да му падне стандарта на живот ако започне и да връща пари вместо само да взема. Откъдето и да погледне човек тази схема за повишаване на жизнения стандарт тя се нарича КРАЖБА. Т.е. ляво ориентирания човек по своята същност и манталитет е един обикновен крадец, а преказките за социална справедливост са най-обикновен маньовър за заблуда на обществото.

  3. Анонимен
    #1

    Гледах по HardTalk на BBC интервю с икономическия експерт на СИРИЗА Янис Милио. Тури опитния журналист в малкото си джобче: http://www.bbc.co.uk/programmes/b01jc83h

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.