Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малка студена война в Кавказ

0 коментара

Саакашвили беше фаворит. Никой не се съмняваше, че щяха да го изберат на мястото на сваления Едуард Шеварднадзе. По-важно е обаче кой е задкулисният победител от вчерашните предсрочни президентски избори в Грузия. Михаил Саакашвили, 35-годишен юрист, е приятел на САЩ.

На финала за Москва не остана друга възможност освен да отстъпва с бой. "В психическата му уравновесеност се съмняват дори привържениците му", настройваше против Саакашвили московският Известия. "Понякога изтървава нервите си ", пригласяше Шеварднадзе.

Но не помогна нищо. Върховният съд в Тбилиси не допусна до участие в изборите предпочитания от Москва кандидат за президент бившия министър на държавната сигурност Игор Георгадзе, въпреки че беше събрал 90 000 вместо нужните 50 000 подписа за регистрация на кандидатурата му. Регистрацията му беше отказана на основание, че не е живял в Грузия през последните пет години.

Георгадзе пребиваваше през по-голямата част от това време в Русия.

"На територията на Грузия започна малка студена война между Русия и САЩ , при това не ние бяхме тези, които я започнаха", жалва се Известия.

Великодържавните съперници принесоха дарове за президентските избори: Русия обяви, че разсрочва дълговете на Грузия за доставките на енергия, а САЩ предоставиха на Тбилиси 21 милиона долара за изплащане на пенсиите и заплатите на работещите в обществения сектор. Великобритания пък, чиито петролни интереси в Грузия се представляват от Бритиш петролиъм, дари за организирането на изборите 750 000 долара, а Международният валутен фонд обеща да поднови спрян доларов кредит.

Във връхната точка на протестите срещу Шеварднадзе Русия изпрати в Тбилиси своя външен министър Игор Иванов, грузинец по майка, в опит да предотврати завземането на властта от бунтовника Саакашвили. Но не успя.

САЩ, обратно, изчакаха движението на Саакашвили да вземе връх и тогава в Грузия отиде министърът на отбраната. Доналд Ръмсфелд поиска намиращите се в страната няколко хиляди руски войници да бъдат изтеглени в съответствие с договореностите на конференцията за обикновените въоръжени сили в Европа в Истанбул през 1999 година.

Същевременно той се обяви за увеличаване на американския военен контингент в Грузия и посети учебен полигон, на който американски войници обучават грузинци.

Русия обаче държи още някои козове в ръкава си. След неуспеха на мисията му в Тбилиси Иванов побърза да отиде при местния диктатор на провинция Аджария Абашидзе, който се бе отличил с най-грубите фалшификации на изборите през ноември, на които Шеварднадзе беше преизбран. Абашидзе след това се появи в Москва заедно с главатарите на отцепилите се от Грузия области Абхазия и Южна Осетия (там като валута вече е въведена рублата). Иванов и руският премиер Касянов съветваха да се направи Грузинска федерация, в която централната власт в Тбилиси да има ограничена дума.

Москва обаче, без да се договаря с Тбилиси, даде вече на почти всички южноосетинци правото на руско гражданство и безвизов режим на аджарците. Изпълняващата президентската длъжност Нино Бурджанадзе сподели, че е била "направо вбесена от срещата на тримата отцепници с кремълските големци".

Самата Бурджанадзе отиде в Москва и на 25 декември разговаря два часа на четири очи с руския президент Владимир Путин. След срещата тя каза, че е поставено начало за спиране на "мощната вълна от недоверие". Малко след това обаче Бурджанадзе разговаря с министъра на отбраната, който също както външния министър се казва Иванов, само че не Игор, а Сергей. Той ѝ довери, че руските войски можели да се изтеглят след 11 години.

Защо толкова късно? Нямало пари за нови казарми за тях, та Грузия, ако искала, нека да плати за построяването им, каза министърът.

Москва явно иска да запази военните си сили в Кавказ. Владетелят на Аджария Абашидзе очаква въоръжени сблъсъци и разчита на помощ от руската военна база в неговата столица Батуми. Мнозинството от войниците в базата са аджарци с руски паспорти. От командването на руския контингент отричат всякакво намерение за намеса, но са наредили да се засили охраната на складовете с оръжие и боеприпаси. Началникът на Генералния щаб Балуевски също заяви, че изтеглянето на руските войски от Грузия ще отнеме най-малко 10 години.

Саакашвили обвини Абашидзе, че смята за бащиния отцепилата се провинция. "Той наистина не може да я вземе със себе си в колата, ако реши един ден да си ходи, което ще е най-добре да направи. Но ако смята да я превърне в затвор и да я огражда със стена, тогава аз имам за него затворническа килия" , закани се Саакашвили.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.