Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малко хора гласуват на референдума за съдбата на полигона "Змейово"

6 коментара
Малко хора гласуват на референдума за съдбата на полигона "Змейово"

Едва 14.4% от имащите право на глас са гласували до 17.30 ч. в провеждащия тази неделя местен референдум в община Стара Загора за съдбата на военния полигон край с. Змейово, предаде БНР.

Въпросът е ”Да бъде ли закрит Централен артилерийски технически изпитателен полигон "Змейово"?” 

Общият брой на жителите на общината с право на глас е 149 434. За да бъде признат референдумът, в него трябва да се включат 68 515 избиратели – толкова, колкото са гласували на последните местни избори. Освен това половината от тях трябва да са отговорили положително.

От Общинската избирателна комисия съобщиха, че денят преминава спокойно и до сега няма никакви жалби и сигнали.

До допитването се стигна след единодушно решение на всички партии в Общинския съвет заради опасенията, че дейността на полигона замърсява въздуха в града, независимо, че министерствата на отбраната и екологията отричат това. Според Гражданската инициатива "За чист въздух" в Стара Загора, до местния референдум се стигна след 12-годишно бездействие на отговорните институции, които по закон бяха длъжни да идентифицират източниците на обгазяванията и да решат проблема. Според държавните институции, качеството на атмосферния въздух в района на полигона се следи без прекъсване от 2008 г., когато са инсталирани две автоматични станции за контрол и няма връзка между функционирането на полигона и обгазяванията на Стара Загора.

Средствата за допитването са осигурени от резерва на общинския бюджет за местни дейности.

Миналата седмица на съвместна пресконференция министрите на отбрана и околната среда Тодор Тагарев и Юлиян Попов заявиха, че полигонът "Змейово" не е източник на вредни вещества, които да влошават качеството на атмосферния въздух в района до нива над допустимите норми.


Това е заключението от измерванията на стационарните автоматични станции, които са част от Националната автоматизирана система за контрол на качеството на атмосферния въздух и предават данни в реално време.

Военният министър Тодор Тагарев посочи, че полигонът е необходим на армията и отбранителната индустрия, а Юлиян Попов допълни, че "България е в тежко екологично замърсяване, но не от източниците, за които предполагаме и се безпокоим". Той посочи за основни замърсители отоплението на твърдо гориво, въглищните централи и други индустриални инсталации, транспорта и други.

Министерството на отбраната предварително обяви, че няма да се съобрази с резултатите от местния референдум на 26 май. Съгласно конституцията и закона за отбраната въпросите за отбраната и сигурността са от компетентността единствено на централните органи на законодателната и изпълнителната власт и не могат да бъдат решавани чрез местни референдуми.

От военното министерство твърдят, че на полигона не се извършва унищожаване на боеприпаси и той не е причина за замърсяването на въздуха, като за това са предоставени и документи.

Министерството на отбраната осигури денонощно видеонаблюдение на полигона и дава редовен отчет за дейностите, които предстои да бъдат извършени там. Представят се и данни от автоматичната измервателна станция за контрол и качество на атмосферния въздух.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    закривай. на овчедушието на мат'ряла не е нужен полигон. Тях не ги интересува какво става около тях стига да има трушийка и ракийка.

  2. Анонимен
    #5

    Що за глупава тема за референдум ! Не ме учудва ниският процент на гласдували.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  4. Анонимен
    #3

    Що бе? Да не би много хора да гласуваха на 12 май?

  5. Анонимен
    #2

    АЗОТНИ ОКСИДИ (NO и NO2)
    Източници – горивни процеси, протичащи при високи температури (Енергетика, Двигатели с вътрешно горене)

    1. Пределно допустимата концентрация (ПДК) на азотни оксиди е 200 микрограма / кубичен метър.
    2. Един кубичен метър азотен диоксид при нормално атмосферно налягане тежи 2.62 кг.
    Следователно с него могат да се замърсят:
    2.62 / 0.0002 = 13100 куб. м въздух

    На площ от 5 на 5 км и височина 50м има
    5000 * 5000 * 50 = 1 250 000 000 кубични метра въздух

    За да се замърси

  6. Анонимен
    #1

    а защо за изборите са 300000 с право на глас?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.