Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малко разследвания и присъди за корупция, проблем с митничарите

Има и други срещу присъединяването на двете балкански страни, каза финладски министър

19 коментара
Малко разследвания и присъди за корупция, проблем с митничарите

Финландският министър на външната търговия и европейските въпроси Александер Стуб съобщи, че Финландия и Холандия не са единствените страни, които са против членството на България и Румъния в Шенгенското пространство, а посланикът на страната у нас обясни ветото на Хелзинки с ширещата се корупция и малкото присъди.

Александер Стуб не посочи, кои са другите страни. Франция и Германия по-рано тази година блокираха членството на двете балкански държави, но след това излезе неофициална информация, че са приели компромисно поетапно присъединяване.

Стуб, коментира обаче, че новата безкомпромисна европейска политика на страната може да навреди на националните ѝ интереси, пише в. "Хелзинки таймс".

Стуб каза пред репортери в Страсбург, че в Европейския съюз е разумно да се води сдържана политика, макар там да няма "отмъстително мислене".

През последните месеци Финландия разгневи някои страни членки на ЕС с настояването си за допълнителни гаранции във връзка със следващия спасителен план за Гърция и с присъединяването си към Холандия в блокирането на стремежа на България и Румъния за влизане в Шенгенското пространство.

Според Стуб страховете, че твърдият курс на Финландия може да навреди на позициите ѝ при преговорите за бюджета на ЕС, не са съвсем неоснователни.

"Ние можем да правим обструкции веднъж, два пъти или най-много три пъти, но ако продължим така, ще има последици в Европейския парламент и в Съвета", каза той, цитиран от в. "Хелзинки таймс".
Стуб нарече сегашният подход на Финландия в ЕС политика на "ядосаните птици", след като в скандинавската страна се появи компютърна игра, в която ято разгневени птици води война срещу злобни прасета, крадящи яйца.

По думите му на Финландия ѝ е омръзнало да гледа как някои държави в ЕС не се съобразяват с правилата.

"Когато нещо е било договорено, човек трябва да се придържа към него. Финландското чувство за справедливост не може да приеме начина, по който действат някои страни от еврозоната", заяви той.
В същото време посланикът на Финландия в София Таря Лайтиайнен заяви, че Хелзинки няма да ревизира позицията си преди следващия доклад на ЕК за София и Румъния през пролетта на 2012 година.
"Надяваме се да видим в изводите му основания за доверие”, казва Таря Лайтиайнен.

"Не сме убедени, че наличието на модерна охранителна техника и екипировка по българските граници е достатъчна гаранция за пресичането на трансграничната престъпност. Защото зад апаратурата стоят хора, на част от които не можем да вярваме”, казва Таря Лайтиайнен в интервю за Дойче Веле.

Тя посочва, че са твърде малко предприетите разследвания срещу лица, които са били уличени в корупция. Още по-малко са осъдените за това престъпление. Решението на финландското правителство за вето на българското членство в Шенген е продиктувано от цялостната ситуация по европейските външни граници, посочва Лайтиайнен.

"Прочетох за някои разследвания по въпроса и определено мисля, че имате проблем с митничарите. Получавам немалко писма от български граждани, в които финландската позиция по отношение на българското членство в Шенген среща подкрепа. Тези писма недвусмислено потвърждават всички наши опасения по въпроса”, казва още дипломатът.
Тя отчита обаче, че правителството в София е вложило немалко усилия, за да подготви страната за Шенген.

То обаче тъй и не успя да убеди западните си партньори, че ще осъществи всички свои добри намерения, смята посланичката.

"Проблемът на София е в спазването на правилата и в практическото приложение на законите, които гарантират следването на тези правила”, казва още Лайтиайнен.
За съжаление изводите от юлския доклад на Еврокомисията за България не са убедили никого, че в страната законите вече важат за всички, а корупцията е плевел, който цялото общество и държавата искат да изкоренят.

Технически границите може да са готови за Шенген, въпросът е дали в главите на хората законът е над всичко - така звучат притесненията на Хелзинки.
"Нека българите знаят, че нашето вето в никакъв случай не поставя под съмнение правото им на свободно движение в страните-членки на Европейския съюз. Тази свобода е напълно гарантирана”, посочва посланикът.

Хелзинки отхвърля плановете на полското председателство на Евросъюза, според които българските и румънските граници към Шенген трябва да се отворят на два етапа - първо морските и въздушните, а след това и сухопътните.

"Готови сме по всяко време да преговаряме за пригодността и гаранциите по Шенгенското членство на София и Букурещ. Когато се убедим, че двете страни ще се справят с миграционния натиск и с овладяването на трансграничната престъпност, ще постигнем и съгласие за незабавното им включване в Шенгенското пространство", каза посланикът на Финландия в България Таря Лайтиайнен.

"Във Финландия няма да има скоро избори, които да послужат за оправдание на София и Букурещ, че, видите ли, Хелзинки решава свои вътрешни проблеми, като налага вето на двете страни за Шенген. Всъщност позицията ни по този въпрос и логиката на тази позиция са отдавна известни. Учудвам се, че сега те се посрещат с изненада в двете балкански държави”, казва още Лайтиайнен.

Тя дава примери от актуалното всекидневие в страната. Примери, които привличат силен обществен интерес, но въпреки това - по някакви причини - корупцията в България не намира решителен държавен отпор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    Vreme e veche da osuznaem che ne sme nie varvari, a varvarite sa tochno tezi francuzi, germanci, anglichani i t.n. V tova chislo vlizat i finlandia i xolandia razbira se. Tova che v Bulgaria ima korupcia e viarno i nie na po skromnite rabotni niva imame mnogo tezhki problemi poradi sobstvenite ni upravnitci. No istinskata varvarshtina idva tochno ot tia zapadni svine, koito izpolzvat nashite vutreshni slabosti za da se opitat da ni dounishtozhat. Da ne otvariam tema za krasotata na zhenite im.Naprimer, nai krasivata xolandka koiato sum vizhdal prilicha na govedo.

  2. Анонимен
    #18

    ДО 9.Да ,за наше съжаление сме кочина,дъното на блатото.Тиня,кал.

  3. Анонимен
    #17

    Вижте в гугъл изказването на Саркози за циганите и БГ от 25.09.Потрес.И никой в БГ не взе отношение по това изказване срещу нас?

  4. Анонимен
    #16

    не може корумпирани следователи, прокурори, съдии, данъчни и прочие пректъпници, да контролират други престъпници! Просто е невъзможно! Особено при сегашното така наречено българско правителство! Следователите, прокурорите и съдиите нямат нищо общо с правителството бе награмотник.Те са гадната каста, която съсипва всичко тук. И щом това правителство се опита да ги озапти, ти ревеш, че се нарушава конституцията. После ревеш, че правителството е виновно, че няма присъди. Ниещастни неграмотниц сте повечето тук.

  5. Анонимен
    #15

    не може корумпирани следователи, прокурори, съдии, данъчни и прочие пректъпници, да контролират други престъпници! Просто е невъзможно! Особено при сегашното така наречено българско правителство!

  6. Mickey
    #14

    До 11
    За какви двийни стандарти говориш! И какъв списък на "обективни критерии"? Нещо като измазване на сгради и привеждане в синхрон на бумаги ли? Или РЕЗУЛТАТИ от мерките?

    Ами те ясно са ти казали :
    Калпави разследвания(нарочно) и липса присъди за корупция, проблем с митничарите(контрабанда яка, ограничаване на организираната престъпност и късане на пъпната връв с нея ! Какво по-"обективни критерии" от това? Какво още искаш?

    Ти за какво мислиш Боцета, Гоцета , Станишевци ....се натискат токова

  7. Анонимен
    #13

    Добре дощли в страната на ГЪРБЕРИТЕ:
    От комунистическо потекло

    Razkritia.com проведе собствено проучване около Лиляна Павлова и узна интересни факти, които останаха неизказани по време на представянето й в медиите.

    Според източник на Razkritia.com, пожелал да запази анонимност, бъдещата министърка на регионалното развитие е кадър на комунистическата партия. „Дядо й бе Георги Павлов – висш функционер на БКП, а баба й (също Лиляна Павлова) беше дългогодишен Първи заместник завеждащ отдел „Организационен”

  8. Анонимен
    #12

    Въпросът за корупцията е много сложен. В Германия например няма закон за лобизма. Напълно законно е един депутат да прокара закон в полза на дадена част от обществото (например подпомагане на покупката на нова кола през 2008 година, което даде огромни печалби на автопроизводителите) и в същото време да е в борда на Volkswagen. Това е също корупция, но никой в Германия не се осмелява да го коментира, защото не е противозаконно. Това, че при нас на ежедневно ниво има корупция, не означава, че никъде

  9. Анонимен
    #11

    Въпросът не е в Шенген, а в наличието на двоен стандарт. Никой не се съмнява в корупцията и криминалната среда в България, Гърция, Румъния и Италия, но когато се поставят критерии на масата, те или са изпълнени или не. Нека ЕС положи усилия да създаде списък с обективни критерии (има огромна група мързели в Брюксел, чиято работа е това), които точно и обективно да преценяват доколко определени задачи са изпълнени - какво се разбира например под "политически критерии - демокрация, администрация, присъди,

  10. Анонимен
    #10

    Нещата си идват по местата! ЕС не може да съществува по начина по който е замислен. Не може да интегрираш народи и етноси които имат различен светоглед и култура. Развитието на едно общество е както варенето на супа - иска си необходимата технология и време. Тъпоглавите балканци вероятно имат шанс да се кулвивират ако ги обработват достатъчно дълго време (но кой ще си губи времето с тях), но за циганите и хилядолетие е малко...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.