Няколко десетки граждани, предимно симпатизанти и членове на Народно социално движение излязоха и тази неделя на протест пред сградата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Докато едни носеха българския трибагреник, в ръцете на други можеше да се види портрет на Уго Чавес с надпис под него "Той ни показа пътя", съобщи в неделя агенция БГНЕС.
"В продължение на 23 години олигархията съсипа България и българския народ. Служебното правителство нищо не може да направи срещу олигархията, защото самото правителство е част от олигархията, то е назначено от олигархията. Те са само пионки и не бива българският народ да се заблуждава, че това са политици, с политика трябва да се занимават сериозни хора. Българският народ трябва да намери убедени български националисти и патриоти, които да го изведат от кризата”, заяви пред събралите се адвокат Стефан Сталев.
Исканията на протестиращите бяха пускане на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", одържавяване на ЕРП-тата, прекратяване на делата, заведени от банките, топлофикационните дружества, електроснабдителните и водоснабдителните дружествата срещу техните потребители и клиенти, прекратяване на концесиите в златодобива, както и да не се приватизират БДЖ и ВМЗ - Сопот, обясни Даниела Симеонова от Народно социално движение.
С автомобили, управлявани по кръговото кръстовище, което се намира на пътя Варна-Русе и разклона за шуменския квартал "Макак", протестиращи шуменци пък затрудниха трафика по главния път за няколко минути. Шофьорите на седем-осем леки коли направиха няколко последователни обиколки на кръстовището. През това време движещите се по главния път трябваше да изчакат, за да се включат в движението.
Преди това десетки граждани се събраха по традиция пред сградата на Драматично-кукления театър "Васил Друмев", за да участват в поредния протест в Шумен, който премина под наслов "За живот - за малък и среден бизнес".
С традиционните транспаранти, насочени срещу монополите в България, и с възгласи "Мафия" шествието премина покрай общината, съдебната палата и спря пред сградата на местното дружество ВиК, където недоволните граждани поискаха оставката на управителя на дружеството заради лошото качество и високата цена на водата в Шумен и големите загуби, които се налагало те да плащат.
От сградата на ВиК-Шумен протестиращите се отправиха към местното представителство на "ЕНЕРГО-ПРО", където заявиха, че цената на тока за гражданите е намалена минимално, а цената на електроенергията за малкия и за средния бизнес се е увеличила.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
39 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
33, това, което сте написали е, меко казано, НЕТОЧНО !! Чили е известна като малка отворена икономика, защитаваща принципите на сводната търговия и свободните пазари. Най-богатата (измерено чрез БВП на глава на населението ) и в много аспекти най-развитата държава в региона. Голяма част от чилийските политики могат да служат като пример.
До 33 Не е истина това,което сте написали!Колко време Алиенде държа властта,а след това 17 години Пиночет разчиства ,образно казано,Авгиевите обори на марксистите!Написаното от А.Пиночет е вярно и не обърквайте и без това обърканите глави на българите!Изповядващите марксизма знаят само едно-да национализираме,да експоприираме,да дадем на този,да дадем на онзи,а за нас-най-вече!Умните и кадърни хора в техните очи са експлоататори и грабители,без да мислят как в нормални икономически условия се създават блага.
32 (Левандурски), А ключа от квартирата, в която си държа парите, не щеш ли :-)) Руските банки тук са си с руските имена (трябва само да можеш да четеш), а руски монополи са: Камчийското и Бургаското крайбражие, Лукойл, (уж)БолгарГаз (Газпром), Белене!...
Ето и един друг прочит на историята за Пиночет:
"Прилагането на неолибералните мерки от „Тухлата” би трябвало като с магическа пръчка да „излекува” чилийската икономика. Вместо това, година след като Пиночет е взел властта инфлацията достига 375% (4). Цените на основни хранителни стоки скачат до небесата. Поради конкуренцията на евтиния внос местните фабрики фалират и оставят голямо количество хора без работа и препитание. Гладът и бедността се разпространяват с нечувана скорост. Само за първата …
година от управлението на Пиночет чилийската икономика се свива с 15%, а безработицата се покачва от 3% при Алиенде до цели 20%. От доходите които за правителството на Пиночет са „жизнен минимум” 74% отиват само за хляб и семействата се отказват от мляко и градски транспорт. Децата припадат от глад в училище или въобще престават да ходят на училище. За сравнение, при Алиенде хлябът и градският транспорт отнемат само 17% от средната работна заплата на държавните служители. (7)
Ако неуспехите на неолибералната догма през първата година от управлението на Пиночет все още може да се прехвърлят на Алиенде, или по-точно корпоративния саботаж, то последвалата през 1982 хиперинфлация и нарастване на безработицата до 30% са безспорен израз на пълния провал не неолибералните практики. (7) От 1973 до 1983 в индустрията се закриват 177 хиляди работни места, а до средата на 80те производството като дял от икономиката спада до нивата от Втората световна война. Извършва се познатата и у нас деиндустриализация. Натрупва се дълг от 14 милиарда долара. До 1988 година 45% от чилийското население попада под прага на бедността. Социалното неравенство достига крайности, които дори днес не са премахнати. Според изследване на ООН Чили е на 8мо място по социално неравенство измежду 123 страни (7).
Икономическото "възстановяване"
След хаоса който настъпва през 1982-ра година Пиночет се принуждава да измени на неолибералната стратегия и започва национализация на финансови институции занимаващи се предимно със спекула. Чикагските момчета постепенно губят постовете си и с тях си заминава и неолибералната икономическа политика. От този момент започва икономическият растеж на Чили, който обаче продължава да е слаб до оттеглянето на Пиночет от властта. Нобеловият лауреат по икономика за 1998, Амартя Сен отбелязва, че въпреки многото спорове относно неолибералния експеримент 1973-1982 малцина са икономистите които биха го нарекли успех (8).
Наследството от десетината години неолиберализъм е особено тежко и дори в момента икономиката на Чили е сравнително слаба, ориентирана главно към износ на суровини и продукти на леката промишленост. Социалното разделение на малко на брой богати и много на брой много бедни е едно от най-големите в света и е на нивото на страни като Намибия.
Заключение
Историята за „Чилийското икономическо чудо” е мит. Тя е историческа фалшификация която се базира на удобно подбиране на историческите факти и смесване на периодите на прилагане на неолибералните практики и отказа от тях. Фактически, икономическите проблеми на Чили по времето на Алиенде са създадени изкуствено чрез местен и добре документиран чужд икономически саботаж. Икономическата политика на Пиночет се дели на два периода до и след 1982ра година. До дълбок икономически провал довеждат прилаганите от Пиночет неолиберални икономически мерки, а именно: освобождаване на пазара (вкл. финансовия) от регулации (вкл. на цените), масова приватизация и оттегляне на държавата от икономиката, свиване на социалните функции и разходи на държавата. След 1982ра година Пиночет се отклонява от крайния неолиберализъм и с това започва и траен икономически растеж. Но дори и за периода след 82-ра да се говори за „икономическо чудо” е доста голямо преувеличение, като се има в предвид сегашното състояние на чилийската икономика в сравнение например със Сингапур или Южна Корея. Така се оказва, че не просто няма „Чилийско чудо” ами и историята на Чили е доказателство не са успеха и превъзходството на икономическия либерализъм над социализма, а точно за обратното – провала на неолибералната догма в сравнение дори с един силно саботиран социализъм. Фалшификациите на икономическата история от страна на неолибралните мозъчни тръстове и привържениците на крайния капитализъм са нещо обичайно (9,10) и могат да бъдат дадени редица примери (11). Дори на местно ниво един „водещ икономист” се опита да фалшифицира историята на Аржентина (12). .
gen. Emelliano Zapata
До 22: Кажи ми точно в кои банки са вложени руските капитали още днес отивам да ги експроприирам. Леваневски
Gen. Augusto Pinochet: Круме, благодаря, че информираш и образоваш българския читател, на когото в главата му е било набивано, че ген. Пиночет е бил фашист. Това е абсолютна лъжа,и несправедлива измислица и оклеветяване. Пиночет бе привържаник на народната демокрация и капиталиа между него и Адолф Хитлер е огромна. Пиночет никога и по никакъв повод не проявява антисемитизъм, расизъм или ксенофобия. Пиночет е бил един консерватор и анти- марксист. За разлика от западните либерали, Пиночет не дава …
никакъв шанс на комунистите да се реформират, да осмислят, да се покаят или да експериментират. Той им поставя ултиматум да се разоръжат и тези, които не са приели това условия, са били третирани като национални предатели.
Само аз ли бях днес на протеста за да подкрепя полицая който се е защитавал от мангала с брадва, и да защитя полицая от уволнение че е спрял циганите да не скъсат националния флаг!!!!