Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация
Малус Бонус

Игрите с думи или етимологиите може и да не са особено продуктивни в реалния свят, ала все пак помагат. Поради липсата на по-добро. "Бонус-Малус" - ако се върнем към един израз, набрал сила в застрахователната си употреба. Свойствено на думите е да препращат към идеите, а те, ако се вярва на Платоновия "Парменид" са универсални – има идеи даже за черните нокти и за калта (физическа или политическа).

Тъй че, щом нещата зациклят, а въображението ни напразно търси да се хване за нещо, та да се измъкнем от хаоса, думите се притичват на помощ. Пък и днешната ситуация не е неописуема: едни всяват паника, други гузно мълчат в опит да заметат проблемите, а пък мнозинството безучастно гледа сеира (си) и се чуди какво ли още ще му се стовари върху главата.

Наблюдение първо: това е, което имаме като неразбория (все същото в края на два мандата на ГЕРБ – 2013; 2017 г.). Този път в "националистическа гарнитура", подправена с твърде скандално лют привкус.

Наблюдение второ: след "това" по-традиция се разразяват още по-големи неразбории, прерастващи в сериозни проблеми с помощта на БСП (Пламен Орешарски или "решетниковските изпълнения" на Корнелия Нинова).

Наблюдение трето: гражданската енергия изтлява в такава среда, затисната от безчислените скандали. Възмущението си има предел; оттам насетне идва ред на апатията и отвращението, което е добро за фейсбук активистите, но е пагубно за гражданско общество. Ситуацията постепенно деградира до лакърдиите от "Шоуто на Слави".

Наблюдение четвърто: в мътната вода на описаната "скандалотека" най-лесно се пръкват "нови спасители". Навремето ни се размина Жорж Ганчев, а по-наскоро – Бареков. Сега пак се връщаме към 2013 г. – във времената на Янко Петров, Янаки Ганчев и хубавата Йоана от бензиностанцията (къде ли са тези възмутени граждани?), към инженер Тричков, който тотално преосмисляше системата с помощта на нарочен чертеж: инфлация: 0, безработица: 0. А че системата дава "system error", спор няма. Изходът обаче не може да е друг освен парламентарно-политически (реконструкция на "конструкцията" на кабинета или избори).

И най-важното: ясно ли е "кому е изгодно?" (cui prodest?) сегашното развитие на ситуацията? Тъй като я "потретваме", тя е относително ясна, поне в най-общите си параметри.

Натрупаните социални проблеми, което тлееха или димяха до неотдавна, сега са на път да се разгорят, като причините могат да се обобщят в три категории:

Първата е управленската безпомощност на кабинета. Подсилена от алчността на отделните коалиционни партньори, конструкцията "надве-натри" прави това управление социално безчувствено и политически неманеврено (протестът на майките е само най-видимата част на айсберга). Така се стигна дотук.

Втората е политическата атака на БСП – обяснимо популистка, но не чак толкова мощна. Партията на Нинова не е в много добра форма: не тя набира сила, според социологическите сондажи, просто ГЕРБ се плъзват надолу. Битката е инерционна. И двамата борци на тепиха са омаломощени от перманентните сблъсъци. Въпросът е кой от двамата първи ще подгъне крак и има ли "скрити лимонки" (примерно от съдебната система), които да предрешат мача. Хора на БСП явно са "зад кадър" в размириците, с обяснимата надежда те да ги изстрелят нагоре. Нинова и обкръжението ѝ са наясно с развоя "сега", можем обаче да се съмняваме наясно ли са със случващото се "после".

Третата категория причини са в зоната на "новите играчи", които са повече "играчи", отколкото "нови". Пак отнякъде изникват джипове с руски регистрационни номера, които шетат из кризисните райони. Справки в мрежата показват, че зад Националния бунтовен комитет прозира Гражданското движение "Днес", постоянен партньор на Слави Трифонов. И отново всичко се пренасочва към бъдещето му Национално движение, което разчита на "шоу вълна", сходна с тази на царското НДСВ през 2001 г. Сценарият е вече познат. А резултатът – прогнозируем. Стана ясно, че идната седмица Борисов, Цацаров и Мая Манолова ще цъфнат в „Шоуто на Слави“, за да трупат бъдещи точки в тази посока. Румен Радев (друг вид ретро-популист) засега се е дръпнал. Може би с надеждата за солова акция.

С което стигам до играта на думи "Бонус Малус", най-добре изразяваща случващото се през последните месеци. Принципно става дума за световна застрахователна практика, която би трябвало да спести пари на "добрите" и да накаже финансово "лошите". Това не се случи.

У нас трудно се провижда доброто-сред-злото (Бонус Малус). По-ясно (в изборите ни) прозира "злото-сред-доброто" (Малус Бонус) – огледален образ на днешната ситуация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Идеята: "виновните плащат все повече" може да се приложи в развита страна с различни доходи, където богатите карат бързо скъпите си коли. Когато обществото не е разбито на "ценови класи", всичко тежи на идиотите, които по принцип не плащат. Спомнете си несъбраните данъци и глоби?! У нас ред може да се създаде само ако хората осъзнаят неговото значение за по-добре организирания си личен живот с по-високо качество.

  2. Boris Kamov
    #2

    Др. Тони Филипов сполучливо се шегува: "Бонус Фалос" :-)

  3. Калико Джо
    #1

    На българина все някой друг му е виновен. Още от времето на Виденов спечелил абсолютно мнозинство на избори, през Царя и тройните, та до Бойко1 гласоподавателят е решавал да даде власта на този с най-добрите обещания, без да се замисли как могат да се изпълняват и изобщо как една бедна, полуграмотна и топяща се държавица може бърже да изплува нагоре в глобалната конкуренция. Корупцията ни е наследство от социализма, когато масово се крадеше от държавното, а сега понеже то е много по-малко, се взима директно от бюджета и гражданите. Но и частния ни сектор не е много по-добър, щото и там са възпитаниците на бай Тошо. При такова население - такива резултати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.