Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Манастирът “Св.Св. Петър и Павел“ ще се популяризира като туристически обект

5 коментара

Средновековният манастирски комплекс "Св. Св. Петър и Павел" във Велико Търново ще се превърне в туристически обект. Това ще стане с проект за около 6 млн. лв., спечелен от общината и археолозите проф. Николай Овчаров и доц. Хитко Вачев, които от 2008 г. ръководят проучването на обекта.

"Със специална маркировка върху шосето, което сега минава през комплекса, ще бъде създадена представа за първоначалния му вид, когато е включвал и църквата "Св. Иван Рилски"," обясни доц. Хитко Вачев, цитиран от БТА.

За трите години на разкопките в обекта /2008 -2010 г./ са открити 840 монети, от които девет златни и 106 сребърни, 24 сребърни и седем златни пръстена, 20 сребърни и 10 златни обици, 195 сребърни и бронзови копчета, съобщи проф. Овчаров. По думите му особено ценни са и многобройните фрагменти от ръкописи книги от ХІV век, които говорят за забележителна книжовна дейност през епохата. Находките дават сведения също за облеклото в царския двор.

Между най-ценните находки от ХІІІ-ХІV в. са седем златни монети, които според учените е възможно да са свързани с политическо убийство. Те са от времето на византийския император Йоан Ватаци и българския цар Иван Асен Втори, когато манастирът "Св. Св. Петър и Павел" е бил униатски и тогава често са се случвали подобни неща, отбеляза Овчаров.

Сред находките са също сребърни наушници, златна мъжка обица, свързана с тюркския елемент в нашия произход, златна обица с изображения на двуглави орли - знак за царственост, принадлежала на жена от династията на Шишмановци, останки от най-ранния под на църквата "Св. Св. Петър и Павел" - от ХІІІ в. - мозайка от италиански и гръцки мрамор с орнаменти кръстове и окръжности, като в храма "Сан Клементе" в Рим и най-големите църкви от епохата в Константинопол.

Грифонът може да е бил герб на Михаил Шишман, смята Вачев, градейки хипотезата си на открит сребърен пръстен с позлатено изображение на разярен грифон от началото на ХІV в.

Според учените лъвът е бил държавна емблема по времето на Иван Шишман - изводът се основава на намерената от тях плочка от бронзова тока с изображение на падащ лъв, от втората половина на ХІV в.

Гроб, вероятно на викариен епископ на Търновската митрополия от втората половина на ХVІІ век е най-забележителната находка за периода ХV-ХVІІІ в. от разкопките тази година според доц. Вачев.

"От 42 митрополити 18 са завършили земния си път в манастира, а досега е открит само един гроб от ХІХ в. Специфичното за тези погребения е, че духовниците са полагани полулегнали или полуседнали - както е в открития тази година гроб, без никаква украса," обясни ученият.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. др.Тодар Живков
    #6

    След кат Овчаров е открил ценни "ценни многобройни фрагменти от ръкописи книги от ХІV век, които говорят за забележителна книжовна дейност през епохата", да ми докладва, дале некъде по тея фрагменти пише "слАвяне" или напротив.Досага са знаеше, це целата българска средновековна литература е била най-старателно унищожена от наще врагове и за "слАвяне" са говори само в късни фалшифицирани преписи от 17-ти век насам.

  2. др.Тодар Живков
    #5

    или само журналистически?Не беше ли тук местото да са натръти, че двуглавият орел е бил български царски герб преди да са возприеме от погръчените римски императоре в Константинопол?

  3. др.Тодар Живков
    #4

    Досага знаехме, че е бил най-обикновен гръчки шпионин.Като как иначе да тълкуваме и другия идиотизъм: "политически убийства ... когато манастирът "Св. Св. Петър и Павел" е бил униатски и тогава често са се случвали подобни неща", отбеляза Овчаров?Дейността на Овчаров по разкриването и експонирането на уникалните български паметници е достойна за похвала, но българете очакват най-после и правдива интерпретация на артефактите, а не повтаряне на старите антибългарски скудоумия.

  4. EU
    #2

    Този фалшификатор не е ли чувал за гръкофонския изрод "Василий Българоубиец" и за тривековното византийско гръкофонско иго? Не е ли чувал за масовите политически убийства и геноцид от милиционерските "попове" на бившия ссср? За насилствената асимилация на "малцинства" в Гърция и другаде?Стига вече антихристиянски антибългарски антиевропейски фалшификации!Стига робство и изолация на България от Латинския Свят който е основан от български роднини - траки, троянци, македонци, алцекови българи...Кръстоносните

  5. иманярче
    #1

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.