Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Маневрите за привличане на БСП към съдебната реформа засега не дават резултат

БСП отхвърля офертата на ГЕРБ за шефския пост на конституционната комисия

0 коментара
Цецка Цачева и Янаки Стоилов на председателските места в парламента.

В опит да привлече БСП за каузата на конституционните промени за съдебната власт, ГЕРБ ѝ предложи председателския пост на комисията, която ще се занимава с тях. Социалистите обаче засега отказват с мотива, че са против внесените от управляващите попорвки.

Идеята за председателството на комисията е обсъдена в сряда сутринта по време на председателския съвет в Народното събрание (НС). Тя е била лансирана от председателя на НС Цецка Цачева, която по първоначални данни трябваше да бъде шеф на временната структура.

Представителите на управляващото мнозинство принципно одобрили предложението и дори се обединили около кандидатурата на заместник-председателя на НС Янаки Стоилов.

"Ние принципно сме против предлаганите текстове, така че лично аз смятам идеята за нецелесъобразна", заяви пред Mediapool Янаки Стоилов. Въпреки това в партията щели да обсъдят подробно офертата.

Според председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обаче от левицата са оценили положително жеста и ще отговорят до края на деня.

Във временната комисия всички политически сили ще участват на паритетен принцип с по двама представители. Така, подчерта Цветанов, се надяваме да се получи максимален политически консенсус и да се доближим до нужните 180 гласа, които да дадат по-голямо устойчивост на конституционните промени.

Отказът на участващата в управлението партия АБВ да подкрепи проекта прави още по-належащо привличането на опозиционни гласове. Реформаторският блок предпочита да не се търси подкрепа от ДПС, тъй като стоят зад "съдебната мафия", по думите на Радан Кънев, като за сметка на това се апелира към опозиционната съвест на БСП.

Депутати от мнозинството обясниха пред Mediapool, че на този етап им е важно да привлекат дори не цялата група на БСП, а само необходимите до 160 гласа, за да могат промените в основния закон да бъдат формално придвижени.

Под четвъртата поправка в основния закон са се подписали 132-ма депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и Български демократичен център. За да бъде приет проектът на първо четене, е нужно мнозинство от три четвърти или 180 гласа. Ако конституционните промени не съберат такава подкрепа, но за тях са гласували над две трети от депутатите – 160, те могат да се обсъждат на второ четене не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след първо четене. При такъв сценарий промените остават за есента, след местните избори.

Надеждата на ГЕРБ е, че тогава социалистите вече няма да имат нужда да се правят на непримирима опозиция и може да получат подкрепата им за конституционните промени.

Към настоящия момент това, което предлагат от РБ по отношение на прокуратурата (възможност за импийчмънт на главния прокурор и др.) е нереалистично, коментира още председателят на групата на ГЕРБ. Дори да приемем механичния сбор на гласовете на двете формации, пак няма да стигнем 160 гласа, необходими за второ гласуване, обясни Цветан Цветанов. Придържаме се към това, което е подписано от всички депутати от РБ, ПФ, ГЕРБ и БДЦ. Това е рамката, подчерта в допълнение той.

Цветанов отново повтори, че търсят широка подкрепа и са отворени за диалог и, че ще разчитат много на разговорите в комисията. Самият той щял да се срещне и да убеждава ръководствата на всяка една парламентарна група. Подобни ангажименти бяха поети от ГЕРБ още преди месец, когато премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството ще предложи промени в конституцията, свързани със съдебната реформа. Както се разбра обаче, ГЕРБ не са вложили особено много усилия за предварителни консултации и такива бяха направени в последните дни. Засега само три от партиите в управляващото мнозинство подкрепят конституционните промени. АБВ са против и председателят на партията Георги Първанов повтори в сряда, че предложенията са неприемливи. Това не е промяна, която може да направи съдебната власт по-ефективна, каза той. АБВ твърдят, че за приемането на част от поправките е нужно свикване на Велико Народно събрание – позиция, която не се споделя от редица водещи юристи. Освен това подобен ход би бил гаранция, че съдебната реформа ще затъне в глуха линия.

Във внесените промени в конституцията е заложено разделянето на ВСС на две колегии - съдийска и прокурорска. Пленумът на ВСС се състои от всички негови членове, е записано още в проекта. Сред правомощията му е да приема проектобюджет на съдебната власт и да го внася в парламента, да взема решение за прекратяване на мандата на изборен член, да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателите на ВКС и на ВАС и на главния прокурор. Заседанията на пленума на ВСС се председателстват от министъра на правосъдието, който обаче не взема участие в гласуването. Предлага се да отпадне текстът, според който кадровите решенията на ВСС се приемат с тайно гласуване.
_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.