Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Маргарита Попова горда, че България мотивира ЕС за борба с парите на мафията

6 коментара

Гордея се, че България и Ирландия мотивираха Европейската комисия да предложи директивата за отнемане на незаконно придобито имущество, коментира в понеделник в Брюксел вицепрезидентът Маргарита Попова по време на семинар, посветен на усъвършенстването на наказателното правосъдие в Европа и ролята на електронните системи в тази област.

Докато беше министър на правосъдието Попова работеше усилено за приемане на нов Закон за конфискацията, но в крайна сметка бе бламирана от групата на ГЕРБ под диктовката на Цветан Цветанов и проектът ѝ бе отхвърлен. Година по-късно в Народното събрание бе внесена преработена версия на закона, която все още не е приета окончателно.

Вицепрезидентът разказа, че преди две години със своя ирландски колега са поставили в Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи въпроса за отнемането на имущество. В началото на март еврокомисарят по правосъдието и вътрешния ред Сесилия Малмстрьом представи проект за евродиректива за конфискацията на незаконно придобитото имущество. По подобие на българския проект за закон, директивата допуска в някои случаи да се отнема имущество без да има присъда по наказателно дело.

Според Попова идеята за създаването на европейския електронен портал по въпросите на правосъдието също е била българска. Целите на портала са улесняването на достъпа на
гражданите до правосъдие, представянето на процедурите в отделните страни от ЕС в сферата на правосъдието и осигуряването на възможност за сътрудничество в трансграничните следствия по тежки случаи. На този фон в България вече 17 години се разработва Единната информационна система за противодействие на престъпността, която все още не работи.

Маргарита Попова допълни, че след 11-ти септември 2001 година въпросът за международното сътрудничество при разследването на тежките престъпления е добил допълнителна важност. Тя напомни, че в резултат на това ЕС има европейски заповеди за защита, арест и събиране на доказателствата. Вицепрезидентът отбеляза, че продължават разговорите за обособяването на европейска прокуратура.

Попова коментира, че стремежът е формулирането на общи европейски критерии при разследването на тежки трансгранични престъпления като прането на пари, трафика на хора и тероризма.

"Няма как да има успех на разследванията в ЕС и по света без единни методология и процедури, разследване и следствено сътрудничество. Ефективността на наказателното правораздаване изисква обединени усилия в ЕС, в сътрудничество с напреднали държави отвъд океана", коментира вицепрезидентът, цитирана от БТА.

Семинарът в Еевропейския парламент е организиран от евродепутата Мария Неделчева и Центъра за изследване на демокрацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    То, според Попова, много почини сме започнали в Европа. Ама я да видим какво става в страната - назначаваме зам.министър на правосъдието, заради който България е осъдена в Страсбург и всеки един данъкоплатец плаща, както член на Вишия съдебен съвет така и дърщеря му, също юрист, е оправадан за лъжа, че е безимотен и му се дава право да получи земя на морето...Е има мегдан и за нови примери да дадем на света

  2. Анонимен
    #5

    Според Попова идеята за създаването на европейския електронен портал по въпросите на правосъдието също е била българска. Целите на портала са улесняването на достъпа на гражданите до правосъдие, представянето на процедурите в отделните страни от ЕС в сферата на правосъдието и осигуряването на възможност за сътрудничество в трансграничните следствия по тежки случаи. На този фон в България вече 17 години се разработва Единната информационна система за противодействие на престъпността, която все още не работи. LOL

  3. Анонимен
    #4

    .......Браво, Маргарита, дерзай!!! Имаш и готов списък – „Регистър на незаконно забогателите и местните феодали” в „Bivol.bg”... Ето и линка: http://www.bivol.bg/wlbgcrimeregistry.html Хем няма да губиш време, хем Европа ще бъде във възторг. И карай наред. Не си затваряй очите за Борисов и Цветелина, не ги прескачай, те са едни много главни герой в сенчестите структури на прехода, натрупали милиарди, което с честен труд няма как да стане. Ако те хване шубе, поискай помощ от Плевнелиев, той е всеизвестен куражлия, дори (на сън) „не” е казвал на Борисов. Той ще ти помогне :)))

  4. Анонимен
    #3

    I kak taka, kato e nezajkonno pridobito, toi ne e osyden? Kak e preceneno, che e nezakonno pridobito?

  5. Анонимен
    #2

    Да се гордее след като българският парламент приеме такъв закон. Останалите й приказки подлежат на проверка, защото тази жена понякога се изхвърля и си вярва. Той и Цветанов каза, че е пречупен гръбнакът на организираната престъпност у нас. Да ама не.

  6. Анонимен
    #1

    'Сесилия Малмстрьом представи проект за евродиректива за конфискацията на незаконно придобитото имущество. По подобие на българския проект за закон, директивата допуска в някои случаи да се отнема имущество без да има присъда по наказателно дело' Иванов, който явно я е чел не е видял такъв текст!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.