Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Марио Монти - технократът и привърженик на икономиите

1 коментар

Шейсет и девет годишният Марио Монти, сдържаният технократ, който запазва сериозния си вид, дори когато се шегува, управлява Италия в продължение на малко повече от година, преди да се качи на политическата сцена през декември. По този повод той претърпя радикална промяна на имиджа, пише в четвъртък агенция Франс прес в портрет на един от основните кандидати на предстоящите в неделя и понеделник избори в Италия.

На полуострова като че ли всички забравиха в какво състояние се намираше страната на 16 ноември 2011 г., когато Монти, малко известен бивш европейски комисар, наследи премиерския пост от оплетения в скандали и затънал в кризата на еврозоната Силвио Берлускони. По онова време този дискретен професор по икономика, наричан Кардинала заради спокойствието и непроницаемостта си, беше приет като герой и спасител, докато пазарите спекулираха относно рухването на икономиката на страната под тежестта на огромния дълг от над 2 трилиона евро.

За една година Монти възвърна доверието в Италия, като намали разликата между лихвите по италианските и германските дългови облигации под 300 пункта, което е наполовина в сравнение с нивото им в края на мандата на Берлускони. Но това стана с цената на драконови мерки за строги икономии, съчетани с тежка реформа на пенсионната система и увеличаване на данъците.

Метаморфозата на Монти в "политическо животно" започна малко след изненадващото му съобщение, че влиза в политиката на 23 декември миналата година. Присъствието на Монти в медиите стана също толкова често явление, колкото това на големия специалист Силвио Берлускони, който на 76 годишна възраст води шестата си предизборна кампания за 18 години и залага всичко на телевизията и радиото. Сега и Монти, и Берлускони прекарват времето си в задочни разправии по медиите. Берлускони обвинява правителството на Монти, че е в основата на всички злини на Италия (рецесия, безработица и увеличени данъци).

Предпазлив в началото, Монти се показва все повече и повече критичен спрямо предшественика си, който го предложи за европейски комисар през 1994 г. и за който Монти гласува по онова време. Сега той казва, че се страхува, че реформите, които прокара, ще бъдат отменени и че според него заради Берлускони Италия е станала за посмешище в международен план.

В очите на електората си, оценяван на между 10 и 15 процента, Професорът се радва на аурата на една забележителна кариера - има диплома по икономика от престижния университет Бокони в Милано, учил е в Йейл при бъдещия нобелов лауреат Джеймс Тобин, после е преподавал в Бокони, а след това е станал и негов ректор през 1994 г. - пост, на който той все още е титуляр.

През 1994 г. Монти е номиниран за европейски комисар за вътрешния пазар. Той прекарва 10 години в Брюксел, като впоследствие заема поста на еврокомисар по конкурентноспособността.

Учтивостта и сдържаността са запазената марка на този практикуващ католик, възпитаник на йезуитите, женен от 42 години и баща на две деца. Понякога Монти изглежда отегчителен и дори подобен на робот, какъвто е представен в карикатурата, която му направи комикът Маурицио Кроца.

Членството му в изключително затворения клуб, наречен Групата Билдерберг, обединяващ стотина политици, финансисти и банкери от цялата планета, допринесе също за имиджа му на технократ, който е отдалечен от проблемите и грижите на народа. Но след като направи първите си стъпки в политиката, Монти смени тона и премина от язвителните забележки и двусмислени коментари, пропити с британски хумор, към директните нападки.

През тази една година на управление ние разрешихме проблемите, които левоцентристките и десноцентристките правителства оставиха да гният, заяви той неотдавна.

Очевидно по съвет на Дейвид Акселрод, гуруто на американския президент Барак Обама, Монти втвърди тона, но експертът по комуникации му препоръча също да проявява по-голяма съпричастност към обикновения човек от улицата. Резултатът беше, че Монти омекна, когато в телевизионна програма, в която гостуваше, му подариха куче, веднага наречено от него Емпти (съкратено от английската дума empathy, означаваща съпричастност).

Погледнете колко е миличко, заяви той и призна, че често пъти му се налага да се грижи за кучетата на внуците си. В същото предаване Монти се поотпусна и дори отпи голяма глътка бира, а после говори за Туитър и за жаргона на днешната младеж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Съпричастен банкер Съпричастни журналисти Не е нужно да се удължава и след това съкращава. Empty си е empty. Означава празен ;) Емпатия е съпричасност. "Очевидно по съвет на Дейвид Акселрод, гуруто на американския президент Барак Обама, Монти втвърди тона, но експертът по комуникации му препоръча също да проявява по-голяма съпричастност към обикновения човек от улицата. Резултатът беше, че Монти омекна, когато в телевизионна програма, в която гостуваше, му подариха куче, веднага наречено от него Емпти (съкратено от английската дума empathy, означаваща съпричастност). Погледнете колко е миличко, заяви той и призна, че често пъти му се налага да се грижи за кучетата на внуците си."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.