Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Марио Монти: "Спаси Италия“

0 коментара

Технократът Марио Монти пое управлението на Италия в кризисен период, когато чуждите капитали напускаха страната, а размерът на лихвите по държавния дълг хвърчеше нагоре. Първият си пакет от реформи Монти нарече "Спаси Италия". Преходното правителство управлява до изборите през февруари т.г. и, както се очакваше, спечели повече признание извън страната, отколкото вътре.

С подкрепата на шефа на ЕЦБ Марио Драги цената на италианските десетгодишни облигации спадна до най-ниските си стойности в рамките на две години.

Основната задача на непартийното правителство на Монти беше да направи това, което избраните правителства се страхуват. В резултат на въведените строги икономии икономиката, която е в рецесия от средата на 2011 г., се сви с 2.3% през 2012 г. и ЕК прогнозира допълнителни 0.5% през 2013 г. Безработицата скочи от 8.8% през 2011 г. до 11.1% през 2012 (което е под средното равнище за еврозоната, но особено висока сред младите хора – 36.5%).

Какво спечели Италия? За пръв път през тази година Италия се очаква да има бюджет, който няма да е на минус. В средата на 2013 г. икономиката се очаква да се завърне към умерен растеж.

Анемичният растеж от дълги години е голям проблем за Италия. Комбинацията от слаба производителност и продължаващ ръст на заплатите повиши разходите за труд, което доведе до загуба на конкурентоспособност – в частност спрямо Германия, а също и спрямо други южноевропейски икономики. Клъстърите от малки фирми, които в Италия процъфтяваха, се сблъскаха с евтината азиатска конкуренция. Страната остана и с твърде малко индустрии, които са световни лидери.

Затова важна част от програмата на Монти бе провеждането на "структурни реформи" – жаргонът, с който се назовават политиките за съживяване на икономиката чрез подобряване както на пазара на труда, така и продуктовия пазар.

Преди да поеме временното правителство след оставката на Силвио Берлускони, Марио Монти изказа два мандата като еврокомисар - в периода 1995 -1999 г. отговаряше за вътрешния пазар, услугите, митниците и данъците, а през периода 1999 - 2004 г. - за конкуренцията. Той бе запомнен с това, че в ролята си на комисар по конкуренцията дръзна да се изправи срещу гиганта "Майкрософт" на Бил Гейтс в спора на Европейската комисия относно доминиращото положение на компанията на пазара на компютърни технологии.

Монти е икономист по образование, възпитаник на университетите Бокони и Йейл. Като еврокомисар той си създаде репутация на "неподатлив на натиск политик" и на голям специалист по икономическите дела. Пише коментари по финансови въпроси за вестник "Кориере де ла сера".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.