Квалифицираните българи, получили образование в чужбина, все по-често търсят опции за връщане в България и реализация тук. Това съобщиха представителите на форум "Кариера в България" – най-големия кариерен форум, помагащ за реализацията на българите, завръщащи се в страната ни след обучение и работа в чужбина.
Данните са базирани на статистика за участниците в ежегодното събитие "Кариера в България. Защо не?", която привлича над хиляда участници годишно.
Най-силен е интересът към позиции в сферата на мениджмънт, маркетинг, консултантски услуги, ИТ и финанси. В последните 2 години се забелязва повече търсене и към професиите в секторите образование, неправителствен сектор, изкуство и култура.
"С всяко следващо издание на форума "Кариера в България", забелязваме нарастващ интерес както от страна на кандидатите, така и от страна на бизнеса в България," сподели Мариела Вачева, един от организаторите на форума.
"Кандидатите, участващи във форума, идват с арсенал от дипломи и сертификати от световно признати учебни заведения, а не рядко и с няколко годишен бизнес опит, който могат бързо да трансферират към бизнеса в България. Това ги прави изключително предпочитани от работодателите за роли в средния и висшия мениджмънт, както и за позиции, изискващи високо ниво на експертиза.", коментира тя.
През годините позициите, към които кандидатите са имали най-сериозен интерес са в областта на мениджмънта, маркетинга, консултантските услуги, ИТ и финанси. 43% от участниците са търсили възможности за реализация на мениджмънт позиции. Около 1/3 от участниците са проявили интерес към кариера в областите на маркетинг/PR и консултантските услуги. Четвърт от участниците са търсили реализация в професии, свързани с информационни технологии.
В последните две години се забелязва засилен интерес и към професиите в секторите образование, медии, неправителствени организации, изкуство и култура.
Според представителите на "Кариера в България" това е сериозен показател за това, че интересът към хуманитарните професии и такива с обществено полезна цел, влизат в полезрението на все повече българи, които искат да допринесат за развитието на страната ни. Увеличава се и броят на кандидатите, които търсят възможности да стартират свой собствен бизнес в България.
Форумът "Кариера в България. Защо не?" празнува своето десето юбилейно издание на 5 септември 2017 г. През годините близо 10 000 българи, получили образование или работен опит в 85 държави са посетили форума. От 2008 г. до сега близо 500 фирми са имали щанд или презентация на кариерното събитие, с които са се представили пред потенциални кандидати.
В тазгодишното издание на форума се очаква да се включат над 100 работодатели като в изложението тази година ще има и представители на стартъпи и неправителствени организации, както и големи български и международни работодатели и агенции за подбор на персонал. Регистрацията за кандидати, които търсят своята по-добра кариера – независимо дали още са в чужбина или вече са се върнали в България е напълно безплатна на сайта.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Дори един няма, който да заявява интерес в интензификация и увеличаване на конкурентността в производството/независимо какво/, енергийна или друга ефективност, пък камо ли създаване на нещо свързано с увеличаване на заетостта. И къде са постигнали това високо ниво на експертиза? Ами като са толкова кадърни защо се връщат в България ами не си седят на местата където са се доказали?
Вече младежите си избират работата по това колко готино звучи длъжността
Тая статия е пълна бъркотия. Каква е всъщност разликата между маркетинг и продажби, и какво точно значи консултантски услуги? Това не са професии, ами конюктурни титли които не говорят нищо както и най-търсената - мениджмънт. Може да си мениджър в кравеферма или мениджър в химически завод - това едно и също ли е и еднакво ли е образованието за това? И защо цифрите в проценти са повече от 100%? Но главното е да шумим, брато.