Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мартин Димитров получи формален вот на доверие от НС на СДС

Недоволството срещу него остава силно, а проблемът за лидерството в партията - отворен

27 коментара
Снимка: БГНЕС

Председателят на СДС Мартин Димитров получи поискания от него вот на доверие от Националния съвет (НС) на партията.

"За" са гласували 45 членове на съвета, "против" - 9, а трима са се въздържали.

Повече от 20 души от членовете на НС обаче не са гласували искането на ръководството на СДС, мотивирайки се, че такава процедура в устава на партията няма. По-късно на пресконференция главният секретар на СДС Димитър Иванов уточни, че 18 души, присъствали на НС не са гласували, а 27 са отсъствали от заседанието.

Самият Димитров призна в дните преди гласуването, че действително вотът на доверие, който е поискал, няма правна сила, но той държи да получи морална подкрепа или неодобрение от партийното ръководство за дейността си като лидер.

Резултатите именно от това "неформално" гласуване във вторник показаха, че позициите на Димитров са силно разклатени и той на практика получава условната или безусловната подкрепа на половината от разширеното партийно ръководство, като опозицията срещу него набира сили.

Срещу настоящия лидер на СДС е най-голямата структура на партията - софийската, а бившият ѝ председател Стефан Иванов открито поиска Мартин Димитров да се оттегли и така да поеме политическата отговорност за катастрофалното представяне на СДС на местните и президентските избори с неудачни коалиционни и тактически решения.

Към призива му се присъедини и бившият лидер на партията и външен министър в правителството на ОДС Надежда Нейнски. Преди самото заседание срещу лидерството на Димитров се обяви и Александър Йорданов, според когото най-правилната и морална позиция, която Димитров трябвало да заеме, е да подаде оставка и конгресът на партията да я приеме или да я отхвърли. Оставката на партийния лидер поискаха и няколко структури на СДС от страната.


По-добрият вариант е да продължим нашата работа за укрепване на партията, обясни Димитров в отговор на журналистически въпрос защо не е подал оставка. По думите му, това ръководство има още потенциал. Димитров заяви, че СДС ще бъде интелигентната опозиция на ГЕРБ, но в същото време ще се разграничава от БСП, които са опоненти.

Бившият вече кмет на Плевен Найден Зеленогорски, за когото все повече се чуват гласове за издигането му за следващ лидер на СДС, коментира, че бъдещето вдясно е на "Синята коалиция плюс", която максимално трябва да бъде разширена.


Опонентите на Димитров определиха гласуването като фарс и постановка. Иван Сотиров от Софийската организация на партията заяви пред БНР, че на практика лидерът е загубил подкрепата на партийното ръководство, защото е получил по-малко от половината гласове на всички членове.

Надежда Нейнски определи вота на доверие като служебна победа. "Политиката е място, където човек може да губи, може и да печели, но най-важното е да запази лицето си, защото загубили го веднъж - няма смисъл да остава в нея", каза тя, припомняйки момента, когато самата тя подаде оставка от лидерския пост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Роси
    #27
  2. Анонимен
    #26

    за провала на изборите най-голяма вина имат СДС-София. Те прокараха "коалицията" с Софиянски, Бакърджиев-Цонев и Любо Фъфлека. Седесарите се погнусиха и не гласуваха. Да си ходят вД ПС, откъдето отдавна са основните им доходи

  3. Анонимен
    #25

    Мартинчо си беше заминал още на вътрешните избори,но го отърваха братя маркови(секретарчето на кабинета му и по-малкият брат,шеф на сдс-бургас) с далаверата с циганските гласове на няколко места в страната.Ако СДС иска да бъде и занапред водещата дясна партия на България,трябва да смени това ръководство тотално и да дойдат нови хора с нови идеи.Не само Мартин и антуража му,но и ония остатъци от групата на антоан николов като б.бориславов,ст.иванов и т.н. също требва да се махнат.Иначе СДС го чака съдбата на ндсв или дори на ббб-"вашият жоржи"...

  4. Анонимен
    #24

    СДС-София е в коалиция с ГЕРБ . В общинския съвет са си като братя и сестри Старите мафиоти на Софиянски и Юруков искат да унищожат СДС , за да се включат и те в по-голямата софра - държавната

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #23
  6. Анонимен
    #22

    Като гледам на снимката как на тази панахида на СДС са се наредили един до друг дървен философ и мека синя китка, ми става ясно бъдещето на СДС.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #21
  8. И.Иванов, Швеция
    #20


    ИСТИНИ !

    """ Анонимен 22:21 | 22.11.2011

    Нищо дясно няма в партия Герб освен смообявяването и за такава. Формалното ченство в ЕНП не променя истината. Герб е популистка ултра лява, болшевишка партия по своето поведение и практика от една страна, а от друга е партия на Плутокрацията - на олигархичните монополни кръгове, които се възползван от властта за да ограбват цялото общество. Проблемът на така наречената стара десница е, че вместо да защитават твърдо основните принципи на автентичната

  9. Анонимен
    #19

    До Lara Croff. Нищо дясно няма в партия Герб освен смообявяването и за такава. Формалното ченство в ЕНП не променя истината.Герб е популистка ултра лява,болшевишка партия по своето поведение и практика от една страна , а от друга е партия на Плутокрацията - на олигархичните монополни кръгове, които се възползван от властта за да ограбват цялото общество. Проблемът на така наречената стара десница е , че вместо да защитават твърдо основните принципи на автентичната дясна политика, вместо да разобличават

  10. Анонимен
    #18

    lara croft По-интересни са парламентарните след две години, на фона прегрупирането на т.н. стара десница. От моята гледна точка на гербер нещата стоят така: Тоталното доминиране на ГЕРБ в дясното пространсто приключва заедно с ликвидацията на яловата костовизирана десница. За следващите парламентарни избори, ще се появи нов напорист играч в дясно в лицето на Софиянски, които ще събере онова, което Костов разпарчетоса и играта с него няма да е чак толкова забавна, както с Командира. Но мен това не ме плаши. За България е хубаво ГЕРБ да има сериозен опонент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.