Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мартин Шулц - от председателското място в Европарламента към германската политика

4 коментара
Мартин Шулц, сн:ЕПА/БГНЕС

След като изгради цяла кариера, посветена на Европейския парламент, Мартин Шулц се готви да се изправи срещу Ангела Меркел в надпреварата за канцлерския пост, облагодетелстван от спечелената си в Брюксел репутация, но в неизгодна позиция поради пълната си липса на политически опит в Германия.

Останал досега далеч от германските вътрешнополитически борби, Шулц, който се оттегли от европейския си пост в средата на януари след пет години начело на Европарламента, се радва на популярност в страната си, сравнима с тази на канцлерката.

През декември Мартин Шулц се ползваше с подкрепа от 57 процента в допитванията, каквато имаше и съперничката му, въпреки че консервативната партия на Меркел изпреварва значително социалдемократите в проучванията.

След като бе избран от партията си да я представлява на парламентарните избори през септември, той се утвърди като гарант на "германския социалдемократически модел в един много труден момент".

Все така пламенно защитаващ Европейския съюз, този известен с прямотата си човек, обругаван от представителите на радикалната десница, в края на ноември миналата година съобщи, че иска да оглави листата на социалдемократическата партия в провинция Северен Рейн - Вестфалия (промишлен и най-гъсто населеният район в Германия) на изборите през септември.

Срещу "демоните на 20-ти век"

В крайна сметка Шулц ще бъде водещата фигура на партията в национален мащаб. Този 61-годишен убеден социалдемократ досега беше посветен на Европейския парламент и допринесе за увеличаване на влиянието му при вземането на решения.

Според него Европейският съюз е срещу "демоните на 20-ти век" като ксенофобията, расизма или антисемитизма. Призован да изрази позиция след британския референдум за членството в ЕС през юни, той каза: "Ако унищожим инструментите, с които сме обуздали демоните си, ще ги освободим отново" - намек за възхода на антиевропейските крайнодесни формации на континента.

От 1979 г. - откакто състава на Европарламента се избира чрез всеобщо гласуване - Шулц е единственият председател, заемал поста толкова дълго - почти пет години. Той е член на ЕП в продължение на 22 години.

Шулц не криеше желанието си мандатът му да бъде продължен, но тази идея предизвика недоволство сред десните в ЕП, които са мнозинство и силно искаха промяна.

Приветлив, но също авторитарен и дори брутален според критиците си, Шулц не успя да стане председател на Европейската комисия през 2014 г., когато беше победен от Жан-Клод Юнкер.

Този почти плешив синеок франкофил с прошарена брада се отвращава от мъглявото и двусмислено изразяване. "Трябва да говорим без заобикалки, за да ни разбират хората", казва той.

Роден на 20 декември 1955 г., Мартин Шулц израства в околностите на Аахен, на границата с Белгия и Холандия.

"Капо"

Гимназист в католическа институция, този запалянко на футболен клуб Кьолн мечтае да стане професионален футболист преди да се отдаде на страстта си към книгите и да стане книжар във Вюрзелен, в покрайнините на Аахен. Посвещава се на тази професия от 1982 до 1994 г.

Шулц обаче е и социално ангажиран гражданин в редиците на социалдемократическата партия, чийто член става на 19-годишна възраст. На 31 години, през 1987 г., той е избран за кмет на Вюрзелен - пост, на който остава 11 години.

През 2000 г. той оглавява групата на депутатите от ГСДП в Европарламента, а през 2004 г. застава начело на парламентарната група на Партията на европейските социалисти (ПЕС), която включва германски, френски и италиански парламентаристи.

Принос за известността му има размяната на остри реплики през 2003 г. с тогавашния италиански премиер Силвио Берлускони, когато Италия беше ротационен председател на ЕС.
В присъствието на спорния бизнесмен Шулц коментира "вируса на конфликта на интереси", а Берлускони отвърна, че го вижда в ролята на "капо" - затворниците, избирани от нацистите за надзиратели на другите депортирани в концентрационните лагери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Miau
    #4

    колкото и да не могат да понесат истината руските тролове, няма да успеят да дестабилизират Германия защото това им е целта като най-важната държава в ЕС слез Брекзита.

  2. анита хегерланд
    #3

    Само Шулц може да се изправи срещу Меркел?!

  3. olele
    #2

    Тоя как се хинкаше на речта на Роско пред ойро парлЯмента, дето Роско "наказваше" Раша ... май-добрата оценка за президентчето Роско :)

  4. Miau
    #1

    Това означааа,че Германия ще има нормален политик за канцлер, бил той Меркел или Шулц.Това ни е нужно в днешните шашави времена.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.